EZ DEBUG LED Işıkları

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar sistemi yeni kurdum, açarken ilk önce attığım videodaki gibi ilk önce cpu ledi yanıyor sonra vga ledi yanıyor ve değişik bir ses çıkıyor en son da boot ledi yanıyor ve bilgisayar açılıyor. Anakartın arkasındaki ışıklar hep yanıyor. Bios'a girebildim ve windows'u kurdum fakat her açılışta böyle yapıyor. Bunun sebebi nedir yardımcı olur musunuz? Şu an karşılaştığım sorun aygıt yöneticisinde PCI aygıtı olarak görünen chipset driverını AMD'nin sitesinden indirdiğim halde klasöre çıkartamamam. Yani Chipset driverını yükleyemiyorum. Daha oyun falan yüklemedim.
Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
Corsair Vengeance LPX 2x8 3200MHz CL16
Sapphire Nitro+ RX 5700XT
Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80+ Gold

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Debug LED ışıkları sistem ilk açılışında yanar hata kontrolü yapar ve söner sonra sistem açılır sürekli DEBUG led ışıkları yanmaz eğer yanıyorsa sürekli bir hata kontrol ışığı bu sorun var demektir. Bunun kontrolünü hangi LED yanıyorsa sürekli önce o LED 'in hangi bileşen hatasını gösterdğine bakın anakart kitapçığından sonra o bileşeni önce sökün sonra tekrar montajlayın ve tekrar deneyin. Ayrıca anakartın BIOS sürümü güncel değilse bir BIOS sürüm güncellemesi yapın sorunu bu çözebilir.

Ayrıca RAM 'lerinizin anakart kitapçığından doğru slotlara takılıp takılmadığınıda kontrol edin.

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Debug LED ışıkları sistem ilk açılışında yanar hata kontrolü yapar ve söner sonra sistem açılır sürekli DEBUG led ışıkları yanmaz eğer yanıyorsa sürekli bir hata kontrol ışığı bu sorun var demektir. Bunun kontrolünü hangi LED yanıyorsa sürekli önce o LED 'in hangi bileşen hatasını gösterdğine bakın anakart kitapçığından sonra o bileşeni önce sökün sonra tekrar montajlayın ve tekrar deneyin. Ayrıca anakartın BIOS sürümü güncel değilse bir BIOS sürüm güncellemesi yapın sorunu bu çözebilir.

Ayrıca RAM 'lerinizin anakart kitapçığından doğru slotlara takılıp takılmadığınıda kontrol edin.

Yok hocam yanıyor ve sönüyor bir problem yokmuş. Arkadaki ışıklar da mystic lightmış. O konuda da problem yok. Benim şu anki sorunum Aygıt yöneticisinde PCI aygıtı olarak bilinmeyen bir aygıt var. AMD chipset driverını AMDnin sitesinden indiriyorum fakat klasöre çıkartamıyorum. Hata veriyor. Ne yapmam gerekir?

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Alice03' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

Yok hocam yanıyor ve sönüyor bir problem yokmuş. Arkadaki ışıklar da mystic lightmış. O konuda da problem yok. Benim şu anki sorunum Aygıt yöneticisinde PCI aygıtı olarak bilinmeyen bir aygıt var. AMD chipset driverını AMDnin sitesinden indiriyorum fakat klasöre çıkartamıyorum. Hata veriyor. Ne yapmam gerekir?

İlk olarak windows'un kendi sürücüyü ayıklama yolunu kullandım ama olmadı. Sonra da WinRaR kullandım yine olmadı. O programı da deneyeyim.

Alice03' Alıntı:
Alice03' Alıntı:
İlk olarak windows'un kendi sürücüyü ayıklama yolunu kullandım ama olmadı. Sonra da WinRaR kullandım yine olmadı. O programı da deneyeyim.
Sadece release notes çıkıyor. Setup dosyasını 7zip içinde açmayı denediğimde de veriler kullanılamıyor diyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bir deneyin işe yaramaz ise ben arşivi açıp size link paylaşırım ama bu genel bir sorun ise sistemde bir problem var demektir. Başka bir arşiv dosyası indirip açmayı deneyin sonuç ne bir bakın. Sorun varsa bir bir bakalım ona.

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Alice03' Alıntı:
Alice03' Alıntı:

Alice03' Alıntı:
Sadece release notes çıkıyor. Setup dosyasını 7zip içinde açmayı denediğimde de veriler kullanılamıyor diyor.

Başka arşiv dosyalarını açabiliyorum WinRaR ile. Zaten 627Kb bir dosya iniyor. 50MB yazmasına rağmen anlayamadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Hangi dosyayı indiriyorsunuz ki yanlış şeyi indiriyor olabilirsiniz.

bu sayfadan
AMD Chipset Drivers
Revision Number : 1.9.27.1033
File Size : 50 MB
Release Date : 9/27/2019

Bu dosyayı indireceksiniz. Ben indirmeye bastım 50.1 MB bir arşiv iniyor. İndirme yaptığınız tarayıcıyı değiştirin olmazsa.

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Hangi dosyayı indiriyorsunuz ki yanlış şeyi indiriyor olabilirsiniz.

bu sayfadan
AMD Chipset Drivers
Revision Number : 1.9.27.1033
File Size : 50 MB
Release Date : 9/27/2019

Bu dosyayı indireceksiniz. Ben indirmeye bastım 50.1 MB bir arşiv iniyor. İndirme yaptığınız tarayıcıyı değiştirin olmazsa.
Yok hocam aynı bunu indiriyorum ve 627KB iniyordu. Vallaha o kadar VPN falan denedim gene olmadı. Chromedan indiriyordum şimdi Microsoft Edge'den indirdim oldu tuhafmış ama çok teşekkürler :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Disk bilinmiyor hatası var bu 3 şeyden olabilir. Birincisi taktığınız sata bağlantısında bir sorun vardır yada güç kablosunda değiştirip deneyin bağlantı yerini kablosunu filan. İkinci sebep BIOS ayarlarında devre dışı kalmış olabilir BIOS 'u bir sıfırlayın yeniden tanısın diskleri. Son olasılık ise disk arızalı olabilir.

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Disk bilinmiyor hatası var bu 3 şeyden olabilir. Birincisi taktığınız sata bağlantısında bir sorun vardır yada güç kablosunda değiştirip deneyin bağlantı yerini kablosunu filan. İkinci sebep BIOS ayarlarında devre dışı kalmış olabilir BIOS 'u bir sıfırlayın yeniden tanısın diskleri. Son olasılık ise disk arızalı olabilir.
İlkini ve ikincisini uygulayıp dönüş yapacağım fakat BIOS'u nasıl sıfırlamam gerekiyor?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bir sürü yolu BIOS pilini söküp sistemi pilsiz çalıştırma ve sonra sistemi kapatıp tekrar pili takıp çalıştırmak.
BIOS 'a girip kısayol tuşu ile yapmak yada Exit sekmesinden Default yada Restore kısmından yapmak.

KS

Alice03

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bir sürü yolu BIOS pilini söküp sistemi pilsiz çalıştırma ve sonra sistemi kapatıp tekrar pili takıp çalıştırmak.
BIOS 'a girip kısayol tuşu ile yapmak yada Exit sekmesinden Default yada Restore kısmından yapmak.
Hocam hem BIOS sıfırladım hem de sata portunu değiştirdim. Şu an halen bir sonuç yok. Bugünlük pes ediyorum. Yardımlarınız için teşekkürler tekrardan.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri