fan bağlantısını nasıl yapabilirim? ve uygun fiyatlı öneri .

mertcn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bilgisayarımda Msı mag b550mortar wifi adlı anakart var ama kasamdaki fanların giriş soketleri kalın ve 4 pin yuvalı psu dan güç alıyor. Bu uçları (kalın plastik başlıkları ) değiştirme gibi bir şansım varmı ? . Ayriyetten diyelimki ben anakarta takılabilen ince uçlu fanlar aldım ( rgb olur büyük ihtimalle ) anakartın üstünde 3 tane sysfan (4 pinli) , 2 tane jrainbow (3 pinli) ;1 tane jrgb (4 pinli ) giriş var bunların hangilerine takabilirim veyahüt hangi şeyler bunlara takılır

Ekli dosyalar

• IMG-20221012-WA0004[1].jpeg
    IMG-20221012-WA0004[1].jpeg
    923.4 KB · Görüntüleme: 19

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
kasamdaki fanların giriş soketleri kalın ve 4 pin yuvalı psu dan güç alıyor.

Kasada kontrolcü yok sanırım. Bahsettiğiniz çıkış bu mu?
1665878006415.png
1665878043612.png

diyelimki ben anakarta takılabilen ince uçlu fanlar aldım ( rgb olur büyük ihtimalle ) anakartın üstünde 3 tane sysfan (4 pinli) , 2 tane jrainbow (3 pinli) ;1 tane jrgb (4 pinli ) giriş var bunların hangilerine takabilirim veyahüt hangi şeyler bunlara takılır

Fan kontrolcüler oluyor.
Eğer alacağınız fanlar destekliyorsa, onlardan kullanabilirsiniz.
1665878276945.png
1665878205864.png

KS

mertcn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
bahsettiğim onlarda kasanın üstünde 1 dünya giriş var onlara takılmıyormu , takılabilirmi ??

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
bahsettiğim onlarda kasanın üstünde 1 dünya giriş var onlara takılmıyormu , takılabilirmi ??

Portlar birbirini destekliyorsa takılabilir ama hangi kablodan bahsettiğinizi paylaşmanız gerekiyor.
Görmediğimiz kablo ve pinler ile ilgili "evet" veya "hayır" demek doğru olmaz.

KS

mertcn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
daha fan almadım bende hangi türden alacağımı bilmiyorum . diyelim aldım benim yazdığım portlardan hangilerine fan bağlanır ??

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
daha fan almadım bende hangi türden alacağımı bilmiyorum . diyelim aldım benim yazdığım portlardan hangilerine fan bağlanır ??

Kartta bir sürü port var. Alacağın çıkışa göre bağlayacağın yer değişir.
Kullanma kılavuzunda anakartta ne tür çıkışlar var, nerede bulunuyor vs. hepsi gösteriliyor.
Örneğin ARGB fan ve kontrolcü alırsan bu iki çıkışa bağlayabiliyorsun.
1665879138742.png

KS

mertcn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
kontrolcü almam zorumlumu ? önerin varsa da iyi olur . Kontrolcüyü hangi sokete takmam gerek ?? kullanma kılavuzunda türkçe yokk :,((

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Kontrolcü almak zorunda değilsiniz, fan çoklayıcı kablolardan alabilirsiniz. Daha uygun çözümler. O çokladığınız kablo ucunu da anakart üzerinde sys_fan / cha_fan'a takabilirsiniz.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
kontrolcü almam zorumlumu ? önerin varsa da iyi olur . Kontrolcüyü hangi sokete takmam gerek ?? kullanma kılavuzunda türkçe yokk :,((
Hayır, onu örnek vermek için söyledim.
Farklı farklı bir sürü fan çeşidi var. Hangisini alacağın bütçeye göre değişiyor.
30 TL'ye de fan var, 300 TL'ye de. Bazıları ışıksız, bazıları Rainbow, bazılar ARGB vs.
Sen neden fanları değiştirmek istiyorsun? Şu an işini görmüyor mu?

KS

mertcn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hayır, onu örnek vermek için söyledim.
Farklı farklı bir sürü fan çeşidi var. Hangisini alacağın bütçeye göre değişiyor.
30 TL'ye de fan var, 300 TL'ye de. Bazıları ışıksız, bazıları Rainbow, bazılar ARGB vs.
Sen neden fanları değiştirmek istiyorsun? Şu an işini görmüyor mu?
fanlar sürekli yüksek devirde çalışıyor sistemim zaten ısınmıyor ve cızırtı sesleri veriyor . bunun için fanları değiştirmek istiyorum. sen olsan nasıl birşey yapardın . hangi portlara hangi fanları bağlardın kafam birtürlü almadı :(

mehmet alinin mee si

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
72
fanlar sürekli yüksek devirde çalışıyor sistemim zaten ısınmıyor ve cızırtı sesleri veriyor . bunun için fanları değiştirmek istiyorum. sen olsan nasıl birşey yapardın . hangi portlara hangi fanları bağlardın kafam birtürlü almadı :(
İşık istwmiyorsan duz fan al yuksek performansli
Isikli istiyorsan rgb mi argb mi ona karar ver

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri