Fan düzenlemesi

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhaba millet,

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
Anakart: Asus Prime B550M-K
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Ti GAMING OC
Kasa: GamePower WARCRY ATX (6 fan)

Sistemini dizdim fakat fanlar yanlış konumlandırılmış sanırım gereğinden fazla ısınıyor işlemcim.
3 tane fan en alttan içeri fan çekiyor. 3 tane fan ise yan tarafta dikey olarak egzoz görevi görüyor.
Kasanın ismini google'da aratırsanız demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz.
Bu fanların konumları nasıl değiştirirsem en iyi hava akışını yaratmış olurum yardımcı olabilir misiniz acaba.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Bu kasaların sorunlarından biri de bu. Kasa evet gösteriş kasası ama termal açıdan sıkıntı yaratabiliyor. Alttan 3 fanın içeri hava alması iyi. Ama yandakileri üste takıp dışarı hava verecek şekilde konumlandırırsan eğer donanımlarının üzerinden düz bir şekilde geçen bir hava akımı oluşturmuş olursun. Ekran kartının ve işlemcinin ısısı da üstten daha rahat tahliye edilir.

KS

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bu kasaların sorunlarından biri de bu. Kasa evet gösteriş kasası ama termal açıdan sıkıntı yaratabiliyor. Alttan 3 fanın içeri hava alması iyi. Ama yandakileri üste takıp dışarı hava verecek şekilde konumlandırırsan eğer donanımlarının üzerinden düz bir şekilde geçen bir hava akımı oluşturmuş olursun. Ekran kartının ve işlemcinin ısısı da üstten daha rahat tahliye edilir.
Teşekkürler, o şekilde düşünüyordum sağ taraftan havayı atması mantıksız geldi zaten, ısınan taraf solda çünkü. İlk masaüstü sistemim pekte bişi bilmiyorum :D

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Ben de zamanla test ederek öğrendim. İşin ilerleyen kısımlarında Pozitif ve Negatif kasa içi basınç mevzuları falan da giriyor. Eğer sonra yan tarafa da 3 fan eklersen buna iyi karar vermen gerek. Eğer dışarıya atılan hava içeriye verilen havadan daha güçlüyse, kasada bulunan her boşluk vakum etkisi yaparak dışarıdan toz çeker. Bu nedenle giren hava çıkan havadan her zaman biraz daha yüksek güçte olmalı. O zaman kasa boşluklarından hava itilerek tozlanma daha az yaşanacaktır.

KS

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ben de zamanla test ederek öğrendim. İşin ilerleyen kısımlarında Pozitif ve Negatif kasa içi basınç mevzuları falan da giriyor. Eğer sonra yan tarafa da 3 fan eklersen buna iyi karar vermen gerek. Eğer dışarıya atılan hava içeriye verilen havadan daha güçlüyse, kasada bulunan her boşluk vakum etkisi yaparak dışarıdan toz çeker. Bu nedenle giren hava çıkan havadan her zaman biraz daha yüksek güçte olmalı. O zaman kasa boşluklarından hava itilerek tozlanma daha az yaşanacaktır.
Hmm anladım. Şimdilik fan ekleme durumum yok malesef ekleyeceğim zaman kule tipi fan almayı istiyorum ama bakalım zamana ve bütçeme göre değişiklik gösterebilir tabii. Ben şimdi fanları değiştirmeye kaçar :D

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
O kasaya 360mm sıvı soğutma çok güzel gidecektir. Sıvı soğutmayı üste takıp üstteki üçlüyü de yana alabilirsin. Ama tabi işlemcine 240mm de yeterli olacaktır. Ya da güzel görünümlü bir kule tipi. Genelde çirkin oluyor çünkü bazıları :D

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Sanırım bu kasa 9 fan çalışmak için yapılmış fotoğraflarda hep öyle. Fan ekleme şansınız yoksa, yandaki fanları üste alıp onları egzoz fanı yapabilirsiniz. Aşağıda kalan 3fanı da giriş fanı yapabilirsiniz.

İleride 3 fan daha almak isterseniz boş kalan yan tarafı da giriş şeklinde düzenlerseniz daha iyi olacaktır.

6 fan giriş, 3 fan çıkış şeklinde.

KS

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Sanırım bu kasa 9 fan çalışmak için yapılmış fotoğraflarda hep öyle. Fan ekleme şansınız yoksa, yandaki fanları üste alıp onları egzoz fanı yapabilirsiniz. Aşağıda kalan 3fanı da giriş fanı yapabilirsiniz.

İleride 3 fan daha almak isterseniz boş kalan yan tarafı da giriş şeklinde düzenlerseniz daha iyi olacaktır.

6 fan giriş, 3 fan çıkış şeklinde.
o şekilde tekrar düzenledim pek bişey değişmedi gibi. En basitinden Valorant'ta işlemci 80 derecede çalışıyor

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
o şekilde tekrar düzenledim pek bişey değişmedi gibi. En basitinden Valorant'ta işlemci 80 derecede çalışıyor
Rica etsem kasanızın fotoğraflarını ya da videosunu atar mısınız acaba, görerek tavsiyede bulunmam daha doğru olabilir. Bir de kasanın bulunduğu konumda hava akışı var mı vs vs bunlar da etkili. Hava giriş fanları aşağıda olduğu için aslında önde olmasına göre daha az hava girecektir.

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum şu anlık stok fanla. İşlemci gerçekten sıcak çalışıyor, valorant oynamıyorum ama birkaç teste sokarak işler yolunda mı diye kontrol edebiliriz isterseniz.

Cpu ile render denediğimde 85-87 lere çıkıyor bende de mesela. :(

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Kasayı hava soğutma ile kullanacaksanız;
Alttan 3 fan içeriye hava alacak, üstten 3 fan içerideki havayı dışarıya atacak.
Bu tarz kasalar için sıvı soğutma ideal. Eğer bütçeniz olursa kule tipi yerine sıvı soğutma alın.

KS

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Rica etsem kasanızın fotoğraflarını ya da videosunu atar mısınız acaba, görerek tavsiyede bulunmam daha doğru olabilir. Bir de kasanın bulunduğu konumda hava akışı var mı vs vs bunlar da etkili. Hava giriş fanları aşağıda olduğu için aslında önde olmasına göre daha az hava girecektir.

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum şu anlık stok fanla. İşlemci gerçekten sıcak çalışıyor, valorant oynamıyorum ama birkaç teste sokarak işler yolunda mı diye kontrol edebiliriz isterseniz.

Cpu ile render denediğimde 85-87 lere çıkıyor bende de mesela. :(

Ekli dosyalar

• 1665179231521-min.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 12
  • 1665179231538-min.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 11

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Maşallah, ekran kartı Çin seddi gibi kasayı ikiye bölmüş. :LOL:
1665179676101.png

Wraith Stealth soğutucudan kurtulup, sıvı soğutucuya geçmek gerek.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Sebep belli hocam, ekran kartı hava akışını kesiyor. :(

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Bir de şöyle deneyin isterseniz alttakileri yana alıp deneyin. Kasa içinde hava akışı ancak böyle sağlanabilir. Yani hava girişi yandan, çıkışı üstten

KS

Vedattt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bir de şöyle deneyin isterseniz alttakileri yana alıp deneyin. Kasa içinde hava akışı ancak böyle sağlanabilir. Yani hava girişi yandan, çıkışı üstten
yarın denicem bunu da teşekürler öneri için

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri