Fan İçin Çoklayıcı Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
Merhabalar,

Biosdan veya bir yazılımdan hızlarını kontrol edebileceğim PWM fan çoklayıcı arıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
Bu ürünle yapabilmektesiniz. Piyasada ucuzlar arasında en kaliteli bu.
Maalesef ben bu ürünü alıp denedim ancak istediğim gibi fan düzenlenemiyor,2 pinli bir kablo girişi var CPU fanına bağlıyıp CPU fan gibi çalıştırma özelliğine sahip sadece, istediğim gibi olmadığı için iade işlemi başlattım. Ben tek bir hız ayarlamasıyla üçüne etki etse de nihayetinde hız ayarlayabilmek istiyorum yavaş dönmesini istemiyorum, CPUdan da farklı hızda dönmesini istiyorum. Eğer bu ürünün yanında gelen kablo iki pinli ancak bu cihaza uyan 4 pinli kablo var onun linkini atıyım o kabloyu bağlayın derseniz eğer işe yarayacaksa almaya hazırım.

Son düzenleme:

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Maalesef ben bu ürünü alıp denedim ancak istediğim gibi fan düzenlenemiyor,2 pinli bir kablo girişi var CPU fanına bağlıyıp CPU fan gibi çalıştırma özelliğine sahip sadece, istediğim gibi olmadığı için iade işlemi başlattım. Ben tek bir hız ayarlamasıyla üçüne etki etse de nihayetinde hız ayarlayabilmek istiyorum yavaş dönmesini istemiyorum, CPUdan da farklı hızda dönmesini istiyorum. Eğer bu ürünün yanında gelen kablo iki pinli ancak bu cihaza uyan 4 pinli kablo var onun linkini atıyım o kabloyu bağlayın derseniz eğer işe yarayacaksa almaya hazırım.
Aynı ürünü kullanıyorum ve 4 pin girişli. Fanlarım bu cihaza bağlı ve dediğiniz gibi fanların kontrolü hep aynı. Ayrı ayrı ayarlanmıyor. Ancak CPU fanı ile sisten fanı farklı. Siz bu ürünü güvenilir bir yerden mi aldınız?

KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
Aynı ürünü kullanıyorum ve 4 pin girişli. Fanlarım bu cihaza bağlı ve dediğiniz gibi fanların kontrolü hep aynı. Ayrı ayrı ayarlanmıyor. Ancak CPU fanı ile sisten fanı farklı. Siz bu ürünü güvenilir bir yerden mi aldınız?
Amazondan attığınız adresten aldım ancak normal fan kısmına takınca takılan kablo girişinde 2 pin yeri mevcut her neyse 4 delik var diye yine pine taktım ama biosta fan ayarlayamıyordum. Bağladığım tüm fanlar aynı hızda dönsün ancak dönme hızını ayarlayabiliyim.Yorumlarda da ayarlanamadığı yazılmış, kullananlar CPU fan girişine takıp kullanıyormuş

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Bunda 4 pin girişi var gözüküyor anakartta CHA girişine taksam Biostan gözükür ve hızı ayarlayabilirim değil mi?
4 pin PWM bağlantısıdır ve hız ayarı yapılabilir. Anakartın üzerindeki tek sokete taktığınız için bu kontrolcüye bağlı tüm fanlar aynı ayarı okur.

KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
4 pin PWM bağlantısıdır ve hız ayarı yapılabilir. Anakartın üzerindeki tek sokete taktığınız için bu kontrolcüye bağlı tüm fanlar aynı ayarı okur.
Diğer Alfais ürünler gibi illa CPU bölümüne takılan tarzda değil yani?

KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
CPU bölümü derken? Bildiğimiz PWM standart soket bu değişmiyor. Bunun 3 pin olanı var oda DC olarak geçer ama 2 kabloda aynı sokete takılıyor. Anakartınız nedir?
Asus Tuf Gaming B660. Alfaisde CPU fan soketine takıp CPU fandan kontrol edebilirsen ediyorsun 2 pinlisinde onu bile yapamıyorsun adam akıllı o yüzden sordum. CHA soketinde de olur yani?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Anakartınıza ait aşağıdaki resimde üst sağ köşeye yakın 4 numara soketler CPU_FAN ve CPU_OPT ikisi de CPU soğutucusu odaklı bağlantılar için kullanılabilir. Ekran kartı üzerindeki M.2 soketinin üzerindeki 4 numaralı AIO_PUMP soketi sıvı soğutma pompası için bir bağlantı. Aynı yerdeki CHA_FAN1 soketi ve en aşağıdaki CHA_FAN2 ve FAN3 portları kasa fanları için. Hepsi PWM 4 pin sokete sahipler ve hepsinde fan kontrolü yazılımla veya BIOS üzerinden yapılabilir. Önerdiğim ve diğer önerilen fan çoğaltıcı ürünlerle de bu soketlerden CHA fan olanlarından birisine bağlarsanız ürünü o ürün üzerindeki her fanı tek bir fanmış gibi toplu yönetebilirsiniz.

Ekran Alıntısı.PNG

KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
Anakartınıza ait aşağıdaki resimde üst sağ köşeye yakın 4 numara soketler CPU_FAN ve CPU_OPT ikisi de CPU soğutucusu odaklı bağlantılar için kullanılabilir. Ekran kartı üzerindeki M.2 soketinin üzerindeki 4 numaralı AIO_PUMP soketi sıvı soğutma pompası için bir bağlantı. Aynı yerdeki CHA_FAN1 soketi ve en aşağıdaki CHA_FAN2 ve FAN3 portları kasa fanları için. Hepsi PWM 4 pin sokete sahipler ve hepsinde fan kontrolü yazılımla veya BIOS üzerinden yapılabilir. Önerdiğim ve diğer önerilen fan çoğaltıcı ürünlerle de bu soketlerden CHA fan olanlarından birisine bağlarsanız ürünü o ürün üzerindeki her fanı tek bir fanmış gibi toplu yönetebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 3773
Üstte arkadaşın önerdiğini CHA fana taktığımda biosta görmedi ve kablonun ucunda dört delik olmasına rağmen ikisinde sarı tel gözüküyordu yani kablo PWM gibi değildi yorumları okuduğumda ise CPU fan kısmına takıp çoklayıcıdaki kırmızı yere kablonun takılması gerektiğini böylece CPU fanı ile aynı hızda döneceği yazıyordu.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Üstte arkadaşın önerdiğini CHA fana taktığımda biosta görmedi ve kablonun ucunda dört delik olmasına rağmen ikisinde sarı tel gözüküyordu yani kablo PWM gibi değildi yorumları okuduğumda ise CPU fan kısmına takıp çoklayıcıdaki kırmızı yere kablonun takılması gerektiğini böylece CPU fanı ile aynı hızda döneceği yazıyordu.
Ürünün kendi kalitesine göre durum değişir. Benim önerdiğim ürün kaliteli bir modeldir ama arkadaşın önerdiğinin kalitesini bilemiyorum. Aldığınız ürün odaklı sorun var yani anakarta yada başka bir şeyde sorun var gibi düşünmeyin.

KS

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
66
Ürünün kendi kalitesine göre durum değişir. Benim önerdiğim ürün kaliteli bir modeldir ama arkadaşın önerdiğinin kalitesini bilemiyorum. Aldığınız ürün odaklı sorun var yani anakarta yada başka bir şeyde sorun var gibi düşünmeyin.
Öyle düşünmüyordum zaten de sizin önerdiğiniz üründe de bu sıkıntıyı yaşar mıyım diye sormuştum alacağım teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri