Fan Led Problemi?

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

4-5 ay önce hazır sistem olarak aldığım kasada arka egzoz fanın ledlerinde bir sorun var. Fan çalışıyor herhangi bir sorunu yok ancak bilgisayar kapalıyken power tuşuna bastığım zaman ledler yanıyor, aradan 4-5 saniye geçtikten sonra ledler sönüyor. Bilgisayarın diğer fanlarının ışıkları yanmaya devam ediyor ancak egzoz fanın ledi sönüyor sadece. BIOS'tan ErP özelliğiyle mi ilgili acaba diye onun ayarını da değiştirdim ancak bir çözüm bulamadım maalesef.

Bilgisayara güç geldiğinde ışık yanıyor, 3-4 saniye sonra kapanıyor ve herhangi bir şekilde tekrar yanmıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Fana bağlı bir akım devre sorunu olabilir. BIOS ile ilgili bir ayar değil onu kurcalamayın. BIOS tüm sisteme müdehale eder tek bir fana özel davranmaz. Fanın LED ışığı eğer ayrı bağlantı ise bağlantı kablosu yada devrede bir akom sorunu vardır. Eğer LED direkt FAN güç kablosundan alıyorsa gücünü bu 2 şeyden olabilir yine birinci sebep fan LED devresinde yada fan sevrine bağlı akım kontrolünde ki her halükarda sonuç aynı kapıya çıkıyor sorun burada sadece fanda olabilir. Tabi anakart o fanın güç aldığı sokete az güç vermiyorsa ki bu durumda kart arzalı demektir. Bunu teyit etmek için fanın güç akblosunun yerini değiştirin.

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Fana bağlı bir akım devre sorunu olabilir. BIOS ile ilgili bir ayar değil onu kurcalamayın. BIOS tüm sisteme müdehale eder tek bir fana özel davranmaz. Fanın LED ışığı eğer ayrı bağlantı ise bağlantı kablosu yada devrede bir akom sorunu vardır. Eğer LED direkt FAN güç kablosundan alıyorsa gücünü bu 2 şeyden olabilir yine birinci sebep fan LED devresinde yada fan sevrine bağlı akım kontrolünde ki her halükarda sonuç aynı kapıya çıkıyor sorun burada sadece fanda olabilir. Tabi anakart o fanın güç aldığı sokete az güç vermiyorsa ki bu durumda kart arzalı demektir. Bunu teyit etmek için fanın güç akblosunun yerini değiştirin.

Uğur tekrar merhaba, uzun süre sonra konu hakkında güncelleme yapabiliyorum. Bir kez daha yardımına ihtiyacım var.

Kasayı açıp baktım, egzoz fanı anakartta SYS FAN kısmına bağlı. Diğer fanların bağlı olduğu yer kasanın arka tarafında kalmış kablolama yapıldığı için. O kısma alıp deneyemedim. Ancak bugün bir olay daha var, anlam veremedim sebebi nedir diye. 

Bilgisayar boşta dururken birden monitörün görüntüsü ve klavyenin de ışıkları gitti. Ancak kasa çalışmaya devam ediyordu. Kasaya baktığımda egzoz fanın ışıklarının yandığını farkettim. Yani monitör görüntüsü ve klavye ışıkları gittiğinde egzoz fanının ışıkları geldi. Ancak görüntü olmadığı için sistem kullanılamıyordu tabii. Bilgisayarı power tuşuna basılı tutarak kapatıp tekrar açtım, fanın ışıkları daha önce de olduğu gibi açılış sırasında 3-4 saniye geldi ve geri gitti. 

Neyden kaynaklanabilir bu durum? Bir de bazen Chrome'dan masaüstüne dönerken veya CoD Mobile'de ekranı tam ekran yaptığımda karıncalanma oluyor ve bilgisayar donuyor. 5 saniye sonra monitör kapanıp tekrar açılıyor, ve karıncalanma gidiyor oyunu oynayabiliyorum problemsiz. Ancak ara sıra yaşanıyor bu durum. DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum, fayda etmedi. 

Yardımların için teşekkürler,
Sevgiler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bir güç sorunu olabilir veya BIOS yada bir bileşen sorunu. Genel olarak sürücü sorunu çözemediyse bu nedenlerden birisidir sorun. Önce kasa bağlantılarınızı kontrol edin eksit hatalı veya sorunlu bir bağlantı var mı bakın. Daha sonra BIOS 'u bir sıfırlayın ve XMP vs. açmadan kaydedip sistemi bir test edin sorun devam edecek mi bakın. Daha sonra kasadaki bileşenlerinizi kontrol edin aynı şekilde hatalı bir bileşen bağlantısı vs. var mı bakın hatta ben olsam hepsini teker teker söküp geri montajlardım. Sonrasına yeniden bakarız. Birde statik elektrik birikimi bu tarz şeyler yapabilir o yöntemide deneyebilirsiniz. Statik boşaltma için https://www.modartpc.com/bilgisayarin-statik-enerjisini-bosaltma/ bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur tekrar merhaba, vakit bulup bugün kasayi söktüm. Işık problemi olan fan anakart üzerindeki sys_fan kısmına bağlıydı, onu oradan alıp direk güç kaynağı üzerinden bağladım, sorunsuz şekilde ışıkları yandı ve sönmedi. Konuyla ilgili olarak sorun anladığım kadarıyla sys_fan kısmında. Ne yapabiliriz bu konuda? Veya nasıl bir yol izlemeliyim?

Lethe' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

Uğur tekrar merhaba, uzun süre sonra konu hakkında güncelleme yapabiliyorum. Bir kez daha yardımına ihtiyacım var.

Kasayı açıp baktım, egzoz fanı anakartta SYS FAN kısmına bağlı. Diğer fanların bağlı olduğu yer kasanın arka tarafında kalmış kablolama yapıldığı için. O kısma alıp deneyemedim. Ancak bugün bir olay daha var, anlam veremedim sebebi nedir diye. 

Bilgisayar boşta dururken birden monitörün görüntüsü ve klavyenin de ışıkları gitti. Ancak kasa çalışmaya devam ediyordu. Kasaya baktığımda egzoz fanın ışıklarının yandığını farkettim. Yani monitör görüntüsü ve klavye ışıkları gittiğinde egzoz fanının ışıkları geldi. Ancak görüntü olmadığı için sistem kullanılamıyordu tabii. Bilgisayarı power tuşuna basılı tutarak kapatıp tekrar açtım, fanın ışıkları daha önce de olduğu gibi açılış sırasında 3-4 saniye geldi ve geri gitti. 

Neyden kaynaklanabilir bu durum? Bir de bazen Chrome'dan masaüstüne dönerken veya CoD Mobile'de ekranı tam ekran yaptığımda karıncalanma oluyor ve bilgisayar donuyor. 5 saniye sonra monitör kapanıp tekrar açılıyor, ve karıncalanma gidiyor oyunu oynayabiliyorum problemsiz. Ancak ara sıra yaşanıyor bu durum. DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum, fayda etmedi. 

Yardımların için teşekkürler,
Sevgiler

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bir güç sorunu olabilir veya BIOS yada bir bileşen sorunu. Genel olarak sürücü sorunu çözemediyse bu nedenlerden birisidir sorun. Önce kasa bağlantılarınızı kontrol edin eksit hatalı veya sorunlu bir bağlantı var mı bakın. Daha sonra BIOS 'u bir sıfırlayın ve XMP vs. açmadan kaydedip sistemi bir test edin sorun devam edecek mi bakın. Daha sonra kasadaki bileşenlerinizi kontrol edin aynı şekilde hatalı bir bileşen bağlantısı vs. var mı bakın hatta ben olsam hepsini teker teker söküp geri montajlardım. Sonrasına yeniden bakarız. Birde statik elektrik birikimi bu tarz şeyler yapabilir o yöntemide deneyebilirsiniz. Statik boşaltma için https://www.modartpc.com/bilgisayarin-statik-enerjisini-bosaltma/ bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uğur tekrardan merhaba,

Dediğin gibi BIOS sıfırlama işlemini gerçekleştirdim çözüm olmadı ancak BIOS üzerinde fan ayarlarını kurcalarken konuyu kısmen çözüme ulaştırdım.

Anakartım Gigabyte B450m S2H. BIOS menüsünde Akıllı Fan Ayarları kısmına girip Sys_fan kısmında takılı olan fanı seçtim. Fan hızı kısmında "Otomatik, Manuel, Sessiz ve Tam hız" seçenekleri vardı. Tam Hız seçeneği dışındaki tüm seçeneklerde ışığı yanmadı, ancak Tam Hız dediğimde ışığı yandı ve stabil şekilde çalışıyor. 

Burdan anladığım kadarıyla Tam Hız çalışabilmesi için mecburen daha fazla akım çekiyor. Akımı çekebildiğinde de doğal olarak ışıkları aktif oluyor. Yani aslında senin dediğin akım sorunu var gibi gözüküyor anakartta. Yanlış anlamıyorum değil mi?

Anakartı garantiye göndermek gerekir mi dersin? İleride bu akım problemi başımı ağrıtır mı sence? Bu konudaki çıkarımını ve fikirlerini yazmanı bekliyorum.

Yardımların için teşekkürler

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur tekrar merhaba, 

Dönüş sağlayabilir misin durum ile ilgili olarak? Garantiye gitmesi gereken parça var ise göndereyim gitsin açıkçası zira Ağustos ayında artık 1 sene dolmuş olacak bilgisayarı alalı. Garanti süresi geçmeden çözmek istiyorum hatalıysa makine

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Şimdi yazdıklarınıza baktım. Sorum var bir adet fanlarınızın LED bağlantısı ayrı mı yoksa fan bağlantısından mı var sadece kablo olarak. Eğer sadece fan bağlantısı varsa kablo olarak bu anakartın sorunu değil. Fanların RPM değerini PWM bağlantı yanı anakarttaki fan bağlantı soketi belli güç dalgaları ile sağlar. Siz anakartın BIOS ekranından tam hıza aldığınızda doğal olarak anakart fanı tam devirde döndürebilmek adına voltajı yükseltiyor buda sanırım sizin fanınızın güç odaklı bir dengesizliği var ki voltaj yükselince yanıyor. Yani sorun anakartta değil fanda tabi bu şekilde 1 bağlantı ile bağlanıyorsa fan.

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Şimdi yazdıklarınıza baktım. Sorum var bir adet fanlarınızın LED bağlantısı ayrı mı yoksa fan bağlantısından mı var sadece kablo olarak. Eğer sadece fan bağlantısı varsa kablo olarak bu anakartın sorunu değil. Fanların RPM değerini PWM bağlantı yanı anakarttaki fan bağlantı soketi belli güç dalgaları ile sağlar. Siz anakartın BIOS ekranından tam hıza aldığınızda doğal olarak anakart fanı tam devirde döndürebilmek adına voltajı yükseltiyor buda sanırım sizin fanınızın güç odaklı bir dengesizliği var ki voltaj yükselince yanıyor. Yani sorun anakartta değil fanda tabi bu şekilde 1 bağlantı ile bağlanıyorsa fan.

Uğur selam,

Yorumunu benden kaynaklı olarak çok gecikmeli gördüm maalesef. Egzoz fanının ayrı bir LED bağlantısı yok, direkt SYS_FAN kısmına takıyorum egzoz fanını. Tek renge sahip zaten fan. 

Ön panelde toplam 3 fan var, bu fanlar ise güç kaynağındaki fan kablolarına üst üste takılmış. Yani 3 tane siyah dikdörtgen biçiminde girişlere arka arkaya takılmış, tam anlatamadım ama. Bu fanlarda ledlerin sönmesi gibi bir durum yaşanmıyor. Sadece anakartın üzerinede SYS_FAN girişine taktığım kısımda yaşanıyor bu sorun. Öndeki fanlardan bir tanesini alıp SYS_FAN girişine taktım, onda da ışıklar söndü maalesef. SYS_FAN girişinde bir sorun olabilir diye düşünüyorum bu nedenle.

Yardımların için çok teşekkür ederim gerçekten.  :rolleyes:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
SYS_FAN soketinden 12V güç aktarılıyor. Fanlar dönüş gücü olarak bu kadar güç çekmezler ama LED olarak bundan fazlasına ihtiyaç duyuyorsa sorun bu olabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri