fan problemi

erayberkturkay

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Intel(R) Core(TM) i5-10400F CPU @ 2.90GHz, 2904 Mhz, 6 Çekirdek, 12 Mantıksal İşlemci

bu işlemciyi kullanıyorum ve fanı bazen yavaşlayıp tekrar dan normal hızına dönüyor ve ses yaratıyor bunun bi sorunu olur mu ve bios ayarlarından cpu fan fail warning controlü açtım herhangi bir sorun olur mu eskiden işlemci fanı böyle yapmıyordu yeni olmaya başladı yardımcı olabilecek var mıdır şimdiden teşekküler

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
İşlemcinin sıcaklığına göre fan hızı otomatik ayarlanıyor bu sıkıntı olmaz normal bir durum. Belirli bir değerde fan hızı artıyordur hız artınca sıcaklık düşüyordur ve hız tekrar azalıyordur , kısacayı döngüye giriyor olabilir.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
Intel(R) Core(TM) i5-10400F CPU @ 2.90GHz, 2904 Mhz, 6 Çekirdek, 12 Mantıksal İşlemci

bu işlemciyi kullanıyorum ve fanı bazen yavaşlayıp tekrar dan normal hızına dönüyor ve ses yaratıyor bunun bi sorunu olur mu ve bios ayarlarından cpu fan fail warning controlü açtım herhangi bir sorun olur mu eskiden işlemci fanı böyle yapmıyordu yeni olmaya başladı yardımcı olabilecek var mıdır şimdiden teşekküler
Termal macun zamanı gelmiş olabilir. Soğutma performansı düştüğü zaman, fan daha hızlı dönüp soğutmaya çalışıyordur.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
hocam 1 yıl olmadı pcyi alalı vatan dan toplamıştım acaba tekrar dan sürmemi gerektiriyor mu
Onu öğrenmek için sıcaklıklara bakmak gerekir. Bir de termal macun değiştirmek için 1 yıl olmasına gerek yok daha kısa süre içinde de değişmesi gerekebiliyor , duruma bağlı.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,305
hocam 1 yıl olmadı pcyi alalı vatan dan toplamıştım acaba tekrar dan sürmemi gerektiriyor mu
Macunu sıcaklık değerleri yükselmeye başlayınca değiştirmek uzun ömürlü kullanım için daha iyi olur. 10400 kullanmadım ama yük altında sınan işlemci diye biliyorum. Fan hızı sorın yaratmaz ama imkan varsa bütçe dahilinde iyi bir soğutucuyla daha sessiz ve serin çalışır. Macun yenilemek az bile olsa etki eder. Kullanılan macun kaliteside etki eder.
Ses sizi tedirgin etmesin. Sorun olsa yavaşlama ve kitlenme gibi sonuçları olur.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
İçindeki macunun kalitesini bilemiyoruz. Kaliteliyse 1,5-2 yıl götürür standart işlemcileri. Daha güçlüleri için 1 yıl. Temizlik faktörü de etkiliyor bu durumu. Sıcaklık farkına göre rpm ayarlıyordur sistem. Afterburner ile takip edin çok yükselme olmuyorsa sorun yok.

KS

erayberkturkay

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Onu öğrenmek için sıcaklıklara bakmak gerekir. Bir de termal macun değiştirmek için 1 yıl olmasına gerek yok daha kısa süre içinde de değişmesi gerekebiliyor , duruma bağlı.
yardımcı olabilir misin veya iletişim bilgisi verebilir misin beraber bakmak için

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
yardımcı olabilir misin veya iletişim bilgisi verebilir misin beraber bakmak için
Aşağıdaki linkten afterburner uygulamasını yükleyin sonra kurduktan sonra yine aşağıdaki rehberi takip ederek sıcaklıkları açın ve oyun varsa girip sıcaklığın kaç derece olduğuna bakın.

Afterburner

Sıcaklık Gösterme Rehberi

KS

erayberkturkay

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
İçindeki macunun kalitesini bilemiyoruz. Kaliteliyse 1,5-2 yıl götürür standart işlemcileri. Daha güçlüleri için 1 yıl. Temizlik faktörü de etkiliyor bu durumu. Sıcaklık farkına göre rpm ayarlıyordur sistem. Afterburner ile takip edin çok yükselme olmuyorsa sorun yok.

Aşağıdaki linkten afterburner uygulamasını yükleyin sonra kurduktan sonra yine aşağıdaki rehberi takip ederek sıcaklıkları açın ve oyun varsa girip sıcaklığın kaç derece olduğuna bakın.

Afterburner

Sıcaklık Gösterme Rehberi
suan böyle hocam

Ekli dosyalar

• resim_2022-11-28_193644837.png
    resim_2022-11-28_193644837.png
    638.8 KB · Görüntüleme: 4

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
O rehberdeki ayarları uygulayıp oyunda girdiğinizde sıcaklığı göstermesi gerek. Oyundaki sonuçlar daha etkili olur.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Oyundaki sonuçları görmemiz gerekiyor. Ayrıca paylaştığınız bilgiler ekran kartının bilgileri, işlemcinin değil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri