Fikirlerinize ihtiyacım var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar şimdi benim tam olarak bi bütçem yok ama biz buna 6.000 diyelim
Biliyosunuz ki vatandan falan sistem toplanılmıyor çok pahalı oluyor bende karar kıldım 1 2 aydır düşünüyorum teknobiyotik'den alacagım.
Oynıcağım oyunlar belli genel olarak AAA oyunlar oynamıyorum ama illaha ki oynarım canım oynamak ister kurarım 2 tane 3 tane
Ama genel olarak belli işte şimdi şöyle sistemler
I3 8100/gtx 1050 ti i5 8400/gtx1060

Benim bu iki sistemden birini almam gerek ama ben sistemime 144hz monitor istiyorum synce özelligi olmasina gerek yok 1 2 tane buldum 1400tl ortalama
Kafamda bişeylere takılıp takılıp duruyor sorularıma başlıyayım.
Öncelikle cs de iki sistemde 144 üstünde alırım tearing yani yırtılmaların olcağını söylüyorlar ben pek farketmiyorum onlari önemli değil gerekirse vsynce kullanırım oynayacağım diger oyunlarda ultra da 144 ve ustunu almam imkansız peki bu yüzden monitorden vazgecmelimiyim yoksa ayar yapıp 144fps garantileyip akıcılığın keyfine mi varmalıyım
144hZ monitorde sabit 90 civari alsam yine tearing dedigimiz seyler ortaya ciksa oyun yinede bir 60hz ye göre çok daha akıcı olacaktır değil mi. Ayrıca monitor ileriye dönük olur.

Sonra da ileride sistemi satip yeni sistem toplayacağim icin fazla abartmayim dedim monitor hariç.
I3 8100 ile 1060 dusundum ama fazla ayar kismaya kalkarsam bi sefer darbogaz olacagini dusunuyorum. Sizin dusunceleriniz nedir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Öncelikle AAA oyunları 144 Hz bir monitörle oynamak isterseniz minimum RTX 2060 almalısınız ki oda çoğu oyunda 144 Hz bir monitörü AAA bir oyunu besleyebilir 1080p 'de. Yoksa 144 FPS alabileceğiniz AAA oyunları GTX 1050 Ti / GTX 1060 ve AMD de ise RX 580/590 ile besleyemezsiniz.

Ayrıca Sync özelliğini kullanmazsan 144 Hz alamadığın bir oyunda ki bu çok olacak yırtılma yaşarsın. Ayrıca Eğer NVIDIA alırsanız Free-Sync özelliğini G-Sync gibi kullanabileceğin bir model monitör tercih etmelisin yoksa NIVIDA ile yine sorun yaşarsınız.

Size tavsiyem 6K bütçenizi Teknobiyotik üzerinden toplayacaksanız 6.5K 'ya çıkarın ki ben size bir alternatif bırakıyorum 6.2K 'ya başka bir siteden aynı sistemi alabiliyorsunuz. RTX 2060 ile istediğiniz 144 Hz monitörü çoğu AAA oyunda besleyebilirsiniz.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Usta monitorle beraber 6k bütçe düşünüyorum ben
Ben bu zamana kadar hep 60hz 1080p monitorde oynadim çogu oyunda düşük fps yani hakkını vermedim 60hz nin bile.
yırtılmalar falan o kadarda farkettiğim şeyler değil
Oynadigim cs fortnite gibi oyunları 144 de oynarım ama geri kalan oyunlarda 144 ü göremem ultra da demek istediğim şey ayar kısıp 144 görmem olmasa bile 100lerde kaldı fps ortalama olarak yinede normal.bir monitore göre 60hz lik daglar kadar fark olur herhalde. Akıcı birşekilde

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Bu sitemleri seçebilirsiniz, tavsiyem AMD 'den yana olur 3 sebebi var birincisi O.C. olabilme potansiyeli. 2. sebebi yeni Ryzenleri bu anakarta takabilirsin. 3. sebep yüksek frekanslı bellekeleri kullanabilirsin.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teknobiyotik de 1x8 ram oluyor genellikle ve 2666mhz de kalıyor bu fiyatlara bunlar daha iyi sistem sinerji fiyat konusunda teknobiyotikden daha karlı geliyor herhalde birde amd sistem tabi.
Usta şimdi AMD yi kotüleyen de çok arada kalıyor insan çok sorun çıkarıyor diye ve r5 2600 intelde hangi islemcinin dengi acaba bu sistemler bir kenarda kalsın abi benin daha önce yazdığım yorumda tahmin ettiğim şekilde mi olur yoksa farklı mı onuda cevaplarsanız mutesekkir olurum :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Direkt R5 2600 işlemcisi i5 8400 ile rakip ve daha mantıklı bir işlemci soğutucu masrafın yok ekstra birde O.C. olabiliyor. Bu AMD düşmanlarını geçin siz bende AMD kullanmadım ve sevmem ama kötü filan değil sadece ben sevmiyorum. Ben Iphone da sevmiyorum ama telefon isteyene bütçesi varsa öneririm. AMD kısıtlı bütçede en iyi oyun ve Render işlemcisilerini yapıyor Ryzen 2600 alıp geçin dert etmeyin.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Normalde nvidia ve intel ikilisini isterdim hep ve tercih ederdim ama verdiğiniz sistemler oldukça uygun fiyat aklımı çeldi sanırım. Ama birşeyi merak ediyorum siz yinede yırtılma kırılmaları önlesin diye 144hz freesynce bir monitor koydunuz amd gpu ile ben merak ediyorum yinede 1050 ti lık bir sistemde 144hz monitorde g synce olmadan 100 110fps aldığım oyundq çok fark görürmüyüm 60hz monitore göre yinede yani tearingi şimdiye kadar çok fark edip takmadım kafaya yinede yağ gibi akıcı oyub olmaz mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Bakın sistemlerde Tearing probleminden kaçınmanız gerek ve ben size bu yüzden FreeSync olan bir model önerdim ama ben buna bakmadım piyasadaki en ucuz ve en kaliteli 144 Hz + 1ms monitör şuan benim koyduğum model. Ayrıca FreeSync fiyat arttıran bir husus değil dert etmeyin olması olmamasından çok daha iyi. Ayrıca ben RX 580 koydum sisteme ve GTX 1060 ile aynı FPS 'i veren bir kart + olarak FreeSync özelliğini kullanabileceksiniz çok işinize yarar bu. GTX 1050 / 1050 Ti ve 1060 modellerini almayın artık. Çok daha uygun fiyata aynı FPS 'i yada daha fazlasını alabiliyorsunuz AMD RX 500 serisi ile. GTX 1050 Ti dediğiniz kart 1200 TL 'den başlıyor 850 TL civarına RX 570 alırsanız GTX 1050 Ti 'dan ortalama 20 FPS fazlasını alırsınız yani GTX 1060 'a kadar olan NVIDIA kartlar gereksiz pahalılar ve performanslı değiller siz dediklerimi kale alın ve o yönde ilerleyin. Ayrıca ben bu 2 sistemden birisini alacak olsam ve 6K bütçem olsa AMD alırdım ama şu sıralar AMD sistem işine girmezdim Mayıs-Haziran ayını beklerdim AMD 'nin 3000 serisi işlemcileri çıkacak o dönemlerde öyle sistem toparlardım ama acelesi varsa R5 2600 olan sistemi alırdım.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Daha önce amd sistem kullanmadım ve söylentilerden dolayı insan karamsarlığa düşüyor malesef :) az önce biraz bakındım bu monitorle ilgili bazıları çok güzel.bulmuşken bazıları baya şikayetci olmuş benimde çok hoşuma gitti ama umarım aldiğım zaman sorunlu bir şekilde ulaşmaz elime benim şuan acelem yok mayıs haziran bekleyebilirim 3000 serisi daha iyi olacaktır ama fiyat konusunda çok fark olacak mıdır.
Ve sinerji ne kadar güvenli

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Öncelikle ben size kötü bir alışveriş sitesi önermem bu yüzden bu konuda içiniz rahat olsun ve sitesinde WhatsApp hattı ile Telefon numaraları var bilgi alabilirsiniz aklınızdaki sorular hakkında ayrıca yerinin adresi ve resimleri de mevcut sitede.

AMD 3000 serisi fiyat olarak tabiki biraz daha INTEL 'deki gibi abartı değil biraz daha fazla olur ama R5 2600 yerine gelen işlemci R5 2600 ile aynı parada olur ve daha iyi oyun performansı verebilir ki AMD bunu garantiliyerek konuşuyor yani beklenebilir.

Monitör için ise sorun yaşamazsınız VIEWSONIC firması çok uzun zamandır iyi monitörler yapıyor ve ben baya araştırdım bu modeli özellikleri çok çok iyi fiyatına göre içiniz rahat olsun bir sorun olursa ki olmaz demiyorum elektronikte garanti yoktur hiçbir üründe değişim yaparsanız dert değil.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkür ederim kafama yattı baya.

Yine sorularım olursa bu konuya yazmaya devam ederim.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Abi son olaylara göre sanırım freesynce özelliğini nvidia ekran kartlarıyla kullanabiliyomuşuz nvidia nın aldığı son güncellemeyle beraber duymuştum ama gelmiş sanırım neyse ben düşündümde RTX 2060 olsun diyorum ilk topladığın sistemler gibi yine freesynce ve 144hz monitor olsun peki işlemciyi amd mi seçelim intel mi sanırım r5 2600 iyi secenek gibi duruyo böyle sistem insanı üzmez herhalde.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
RTX 2060 ile 144 Hz bir monitörü kullanacaksanız, INTEL daha cazip ve biraz daha fazla FPS verir söylediğim işlemci i5 9600K ama Z370/Z390 anakart ve soğutucu masrafı ile 800 TL kadar daha pahalıya gelir ama değer buna. Ayrıca i7 8700 + B360 Anakart + Soğutucu ile aynı bütçeye yine toparlayabilirsin ama ben tavsiye etmem RTX 2060 için i7 8700 + B360 anakart ikilisini. Ayrıca AMD tarafında ise R5 2600 yerine R5 2600X al sebebi şu, 1080p 'de tek çekirdek frekansı ve o işlemcinin mimarisinde tek çekirdek performansı çok önemlidir ve AMD bu konuda zayıf kalıyor, bu yüzden R5 2600X alırsan daha iyi olur 4.2Ghz hıza çıkabiliyor tek çekirdekte ama R5 2600 3.9Ghz seviyesinde kalıyor bu yüzden R5 2600X almak daha mantıklı 1080p çözünürlükte AMD tarafında. INTEL tarafında i5 9600K ile bu değer 4.6Ghz ve istenirse O.C. ile 240mm sıvı soğutma kullanılırsa 5Ghz seviyesine çıkabiliyor bu işlemci ve 1080p için INTEL çok daha iyi FPS veriyor bu seviyede ki standart hali de çok daha iyi FPS veriyor.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Intel olunca da aşırı pahaliya geliyor abi
R5 2600X de yeter li olur mu belki rendere falan merak salarsam diye dusunuyorum aynı zamanda birde bu yaz yazılım dillerini ögrenmek istiyorum da kullanacağım programlar için işlemcinin önemi varsa
Birde çok fazla AAA oynîcağım oyun yok abi ben 144hz nin hakkını versin diye RTX 2060 diye düşündüm artık bide nvidia yı freesynce ile birlikte kullanabilme imkanıda geliyor çok aşırıyada kaçmak istemiyorum maxiumum 8 8.5k olabildigince güncel olabilir çalışıp ödeyeceğim aşırıyada kaçmaj istemiyorum fiyatta oynamak istediğim oyunlar belli başka oyun illaha ki oynarîm. O yüzden bütçeyide çok yükseltmek istemiyorum sadece 144hz nin hakkini versin diye

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
2600X senin için biçilmiş kaftan o zaman bu dediklerin doğrultusunda RENDER ve Oyun ikisi içinde iyi bir işlemci hiç başka bir arayışa girme. 144 Hz 'nin hakkını RTX 2060 ile her oyunda alamazsın ama yinede en iyi F/P oranı yüksek bir kart almış olursun. Rekabetçi oyunlarda 144 Hz skalasında iyi FPS değerleri alırsın, ama yüksek bütçeli AAA oyunlarda ortalama alacağın FPS oranı 75-100 FPS civarında olur ki zaten o tarz oyunlarda önemli olan 60 FPS üzeri olması bunun dışında hiçbir sorun yaşamazsın.

Bu arada FreeSync özelliği her monitörde düzgün çalışmıyor NVIDIA 'nın öneridği liste haricinde deneyen arkadaşlara sormalısın hangi monitörlerde çalışıyor bu özellik sorunsuz. Bildiğim liste haricinde bir kaç Full HD monitör var aşağıya bırakıyorum. %100 sorunsuz çalışıyor mu bilmiyorum sadece deneyenlerin yorumları olumlu ve sorunsuz çalıştığı yönünde.

Viewsonic XG2401 - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 1.500 TL civarında fiyatı var.
ASUS MG248QR - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 1.700 TL civarında fiyatı var.
ASUS VG258Q - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 2.000 TL civarında fiyatı var.
HP Omen Z7Y57AA - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 1.700 TL civarında fiyatı var.
MSI Optix MAG241C - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 1.700 TL civarında fiyatı var.
AOC G2460PF - Bu model 1ms 144 Hz bir monitör ve sorunsuz çalışıyor 1.500 TL civarında fiyatı var.

Bu modeller liste dışında çalıştığını kullanıcıların test edip onayladıklarını bildiklerim.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu monitorler arasinda benim Kafamda MSI var çok pahalı olmadan bu şekilde en iyi hangi sistemi alabiliriz 2600x ve rtx 2060 da karar kılarsak.
anakart chipseti falan nasil seçmeli bu sistemlere
Ve böyle bi sistem aynı zamanda yayın yapmak istesem oldukca yeterli olur sanırım en ucuza ne kadara toplayabilirsek artık :) sinerji ucuzluk açısından teonobiyotikden falan daha uyguna geliyor gibi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Sinerji haricinde bir iki firma daha var ucuz ve kaliteli firma olarak ama genelde Sinerji tercih ediliyor. R5 2600X + RTX 2060 iyi ikili bunlar ve RENDER vs. işlerde daha ucuz alternatif yok bu yüzden bunlar kesin olanlar. RENDER vs. işlerde SSD hızı önemli bu yüzden m2 tercih edilmeli ve profesyonel olarak yapılacaksa 480 GB aşağısında olmamalı. Eğer yeni başlanacaksa bu işlere 256 GB yeterli fazla uçmaya gerek yok. Çipset olarak B450 fazlasıyla yeterli ve genelde MSI Gaming Plus öneririm F/P ucuz ve iyi ürün olarak ama Sinerji 'de yok. Diğer ucuz sitelerde var ama onlarda da ucuz RTX 2060 yok en ucuz RTX 2060 modeli 2.900 TL ve bu yüzden diğer tavsiyem Asus B450 Tuf Plus Gaming modeli üründe çok kaliteli işlemci güç beslemesine sahip kapasitörleri kaliteli ve uzun ömürlü 100 TL daha pahalı ama yineden uygun fiyatlı bir ürün. Size aşağıya bir sistem hazırladım ona bakabilirsiniz.

Bu sistem giriş seviyesi Oyun + Render için çok iyi bir sistem oldu.

Render işlerine yeni yeni başlayacaksanız SSD 'yi abartmaya gerek yok. 433 TL daha ucuza SSD 'yi aşağıdaki SSD ile değiştirin.

Bu SSD ile, Toplam: 7.028,17 TL yapıyor.

Garezm' Alıntı:
Bu monitorler arasinda benim Kafamda MSI var çok pahalı olmadan bu şekilde en iyi hangi sistemi alabiliriz 2600x ve rtx 2060 da karar kılarsak.
Ve böyle bi sistem aynı zamanda yayın yapmak istesem oldukca yeterli olur sanırım en ucuza ne kadara toplayabilirsek artık :) sinerji ucuzluk açısından teonobiyotikden falan daha uyguna geliyor gibi

Aynı soruyu tekrar sormuşsun yazdım her şeyi yukarıda. En ucuz yollu bu şekilde olur 7K Sistem + Monitör ile 8.5K yapar. Monitör olarak tavsiyem ASUS MG248QR modelidir. Özellikleri ve paneli çok kaliteli bir model sıkıntı yaşamazsınız. Yakın zamanda bir kaç arkadaşıma ve kullanıcıya daha aldırdım gayet memnunlar bu monitörden.

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

KS

Garezm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kusura bakmayın sayfayı yenileyince aynı yorumu tekrar attı mobilden bağlanıyorum.

Bahsettiģiniz monitor var mı sinerjide hepsini toplu alayım aynı yerden.
Aynı şeyleri konuşuyormuşuz gibi oluyor ama düşünüyorum sürekli 2060 lı sistem toplayım böyle 8 8.5k para vermek de bi yandan can yakıyor ? ilk
topladığınız amd sistemide düşünüyorum aynı zamanda eskisi gibi boş zamanım olmayacak sürekli oyun başında olmıyacağım yüksek bütceli oyunlarda oynamiyorum genel olarak
Ama almışkende 1 kere alayım diye düşünüyorum
Uniyede başlayacagım
Biraz kafalar karışık yani sizin fikriniz ne olurdu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri