Format

Necmettin Yaşar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar kişisel bilgisayarıma format atıyorum ancak her işlemi yarım saatte yapıyor ve disk silmek bölümüne gelince disk silince "Seçilen bölüm silinmesi. [Hata: 0x800704ed]." Diye bir hata veriyor. Windows 8 sistemim bozuk diye tekrar formatlıyordum ilk başta onarım yapayım dedim ancak disk kilitli diye bir uyarı çıkıyor di o yüzden format atmak istedim hatanın çözümü yada nedenini bilen var mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Eğer Disk bölüm listesinde dediğin gibi bir hata ile karşılaşıyor isen önce sorunu atmaya çalıştığın format ta ara başka bilgisayarda başka bir ISO dosyası ile USB yada CD/DVD ye yazma işlemini gerçekleştir ama eğer sorun olmadığına emin isen format ta muhtemelen disk ile ilgili bir sorun vardır. Bölümlendirmeni zamanında yalnış yapmış veya bölünen bölümlerden birine virüs bulaşmış olarabilir veya sektör hatası diski tekrar toparlamana izin vermiyor olabilir. Başka bir bilgisayara diskini ikinci disk olarak tak ve PC yi aç. Başlat menüsüne " Sabit disk " yaz ve " Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir " 'e tıkla açılan listede diskini bul ve sağ tıkla " Birimi sil " 'e tıkla eğer 2 parça ise diskin aynı işlemi ikisinede yap " Sistem için ayrılan bölüm diye olanda vardır " onada aynı işlemi yap sonuç olarak diskin tek bir bölüm olacaktır ilk alındığı gibi. Sonra tekrar sağ tıkla ve " Biçimlerdir " de ve alt taraftaki " Disk 0, 1, 2 " diye giden yerde diskinin olduğu " Disk " numarasını bul ve sağ tıkla eğer " Dinamik Diske Dönüştür " aktif ise tıkla ve işlemi gerçekleştir. Artık diskin ilk alındığı hale geri dönüşmüş oldu ve UEFI format için hazır. Şimdi kendi PC 'ne bağlayıp format işlemini tekrar deneyebilirsin.

Önemli: Bütün işlemleri yapmadan önce eğer diskinde önemli birşey varsa yedeğini al sonra geri döünüşü olmaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri