Fiyat/Performans Gigabyte G24F İncelemesi

Monique.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3

Kağıt Üstündeki Teknik Özellikler
Monitörün kağıt üstündeki teknik özelliklerine .

Puanlamalar diğer 144/165Hz 1080p monitörlerle kıyaslanarak yapılmıştır.​

Parlaklık (8/10)
Monitör 300cd parlaklık sunabiliyor; aslında gayet yeterli bir parlaklık, ''keşke biraz daha parlak olsaydı'' dediğim hiç olmadı bu zamana kadar, aksine 300cd'nin biraz daha altında kullanıyorum.

Kontrast (8.2/10)
Monitörün kontrast değeri 1150:1, IPS paneller için ortalamanın üzerinde bir değer.
Kontrast ne diye soracak olan olursa en basit tabirle siyahın gerçekçiliği diyebiliriz fakat kontrastın diğer renklere de katkısı var.

Renk Gamı (8.5/10)
Monitör sRGB'nin %98'ini kapsıyor ve sRGB gamut hacmi %122.5, renk gamı geniş ve doyurucu renkler üretiyor.

Burayı biraz açmak istiyorum ve biraz monitörler hakkında da genel bilgilendirme yapmak istiyorum. sRGB dediğimiz şey bir renk uzayı ve dijitalde gördüğümüz çoğu içerik bu renk uzayına göre yapılıyor. ARGB ve DCI-P3, NTSC gibi farklı amaçlar için kullanılan farklı renk uzayları da var. Bizim için önemli olan daha çok sRGB renk gamı.
1.png

Kenarı çizgili olan sRGB'nin kapsadığı renk aralığı, renkli olan üçgense G24F'in kapsadığı renk aralığı. Çizgili üçgenin üstündeki ufak bir yeri G24F(yani renkli üçgen) kapsamıyor bu sebeple monitörün sRGB'yi(üçgenini) kapsama oranı %98.
G24F'in üçgenine baktığımızda sağda ve sol üstte sRGB üçgeninin dışına çıktığını görüyoruz, bu sebeple sRGB üçgenine oranladığımızda monitörün gamut hacmi %122.5 oluyor.

Işık Sızması (7.7/10)

1659146425281.png

Işık sızması model aynı olsa da monitörden monitöre değişebiliyor. Bendeki monitörde ışık sızması bu şekilde, günlük kullanımda hiç fark etmiyorum.
Fotoğrafta 1 tık fazla çıkmış, gerçeğine en yakın çekebildiğim buydu.

Tepki Süresi ve Yenileme Hızı (9.8/10)
Monitörün en can alıcı yeri de bu kısım. Panelimiz SS IPS(SuperSpeed IPS) olarak geçiyor ve gerçekten hızlı bir panel kullanıyor. Yenileme hızı ise native/gerçek 165Hz ve fabrika çıkışı 170Hz OC imkanı sunuyor. Tabi benim gibi manuel OC yaparsanız 180Hz üstünü görebilirsiniz, şahsen ben 183Hz'e kadar çıkabildim sizin monitörünüzün çıkabileceği maksimum hertz oranı ± değişebilir. Tahminimce herkes 180Hz üstünü görebilir çünkü (ufak bir spoiler) yeni gelecek olan G24F-2 modeli de fabrika çıkışlı 180Hz imkanı sunuyor.

Bazılarınız monitöre OC yapmak zararlı mı diye sorabilir bunu da UFO testi sitesini yapan, monitörler hakkında birçok makalesi bulunan, yıllardır bu işin içinde olan kişinin cevabını bırakıyorum:​
Kısaca özetlersek hız aşırtmanın çoğunlukla kalıcı hasara neden olmadığını ve işlemciye OC yapmaktan daha güvenli olduğunu söylüyor, yine de sorumluluk size ait. Tek dikkat etmeniz gereken nokta eğer manuel OC yapacaksanız monitördeki ''Aim Stabilizer'' genel adıyla Backlight Strobing ayarını açmayın. Ben açmıştım ama yine de ne olur ne olmaz manuel OC yapacaksanız siz açmayın.

Tepki süresi ve overdrive modlarının panel ile optimizasyomu muhteşem. 165/170Hz'de Smart OD ayarı, 183Hz'de bir üst overdrive kademesi olan Picture Quality ayarı çok iyi sonuçlar veriyor.
Sonuçları karşılaştırmak için biraz kıyaslama yapmak istiyorum.

UFO testi monitörün ghosting olup olmadığına ve tepki süresinin nasıl olduğunu anlamamızda yardımcı oluyor. UFO'nun arkasında bıraktığı ize, ayaklarına, kırmızı kısımdaki siyah çizgilere, uzaylının kafasına, kıyafetine, eline, elinde tuttuğu sopanın karesine dikkatle bakarak kıyaslayabilirsiniz.​
Referans UFO görüntüsü
1659146537982.png
170Hz Smart OD ayarında görüntüsü
1659146561291.png
183Hz Picture Quality ayarında görüntüsü
1659146575517.png

Referans UFO görüntüsü ile kıyaslayınca ''ee bunun neresi güzel'' demiş olabilirsiniz, soldaki görüntüyü elde edebilmek için günümüz teknolojisi daha yeterli değil.
Monitörü biraz da bilindik diğer monitörler ile kıyaslayalım. En başta dediğim UFO'nun belirli kısımlarına dikkat edin. Bu farklar haraketli nesnelerde(örn. CS:GO'da fareyi aniden çevirdiğinizde) detayların nasıl göründüğünü anlamanızda yardımcı oluyor.
VG249Q
1659146623411.png
G24F
1659146595218.png

24GN600-B veya 24GN650-B
1659146636991.png
G24F
1659146595218.png
Odyssey G3(VA)
1659146648607.png
G24F
1659146595218.png
G241
1659146657492.png
G24F
1659146595218.png
24G2U
1659146666511.png
G24F
1659146595218.png
-240Hz- 24G2ZU
1659146677406.png
G24F
1659146595218.png

Bu kadar kıyaslama yeterli bence, sonuç olarak monitörün tepki süresi ve motion blur'u(haraket bulanıklığı) hertzine göre çok iyi. TN panel performansı veriyor desek yalan olmaz.

HDR (?/10)
Açıkçası HDR performansı hakkında ne desem bilemedim, daha iyi HDR performansı olan monitör kullanmadığım için buna puan vermeyeceğim
ama monitörün parlaklığını ve HDR renk gamını düşündüğümüzde giriş seviye HDR olduğunu söyleyebilirim. Ben genelde kapalı kullanıyorum, çok bir şey beklemeyin.

Backlight Strobing ''Aim Stabilizer'' Modu (3/10)
Backlight Strobing(Monitördeki ismiyle Aim Stabilizer) monitörün motion blurunu azaltmaya yarıyor ama bu monitörde düzgün çalışmıyor.
Modu açınca parlaklık düşüyor(bu normal), renkler bir tuhaf oluyor ve Inverse Ghosting oluşuyor.​
Aim Stabilizer Modu
1659150025427.png
Normal ayar
1659150044649.png

Renk Derinliği ve Renk Bantlanması (8/10)
Monitör aldığım bilgiye göre gerçek 8-Bit fakat FRC desteği olmadığı için çok bir esprisi kalmıyor. Doğal olarak bazen videolarda/filmlerde genelde karanlık sahnelerde bantlanmalar görülebiliyor.
(Şu an monitör yanımda olmadığı için fotoğraf ekleyemiyorum daha sonra eklerim)

Ergonomi (6.6/10)
Monitör sağa sola dönemiyor ve pivot(dik konuma getirme) özelliği yok. Öne -5° arkaya +20° eğilebiliyor. Yükseklik ayarı 13cm'ye kadar ve mekanizmanın ayar hissiyatı başarılı. Her monitörde standart oldu ama yine de söyleyelim 100x100 Vesa desteği var. Monitörün ayağı metal ve ağır, ayağının masada çok yer kapladığını söyleyemem ama daha az yer kaplayan ayaklar da var.
Genel olarak ayağının rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

Malzeme Kalitesi (7.5/10)
Monitörün her yeri plastik, kalitesiz plastik hissiyatı vermiyor ama sert plastik, ayağı metal.

Monitörün Portları (9/10)
1x DP 1.2
2x HDMI 2.0
1x Kulaklık girişi
1x USB Portları için USB Type-B
2x USB 3.0
1x Güç girişi
1659151375777.png

Kutu İçeriği (9.5/10)
1x HDMI(Muhtemelen 2.0)
1x DisplayPort
1x USB HUB için kablo
1xGüç Kablosu
(Daha sonra fotoğraf eklenecek)

Diğer Merak Edebileceğiniz Özellikler
G-Sync/FreeSync uyumlu
Karanlığı aydınlatma modu: Var
Crosshair: Var
Flicker Free ve Mavi ışık filtresi: Var
Hoparlör: Yok

Başka merak ettiğiniz sorular olursa sorun buraya ekleyelim.

Monitörün Kronik Sorunu ve G24F-2
Monitörün Coil Whine sorunu var, bu sorun garanti kapsamında olup eğer aldığınız monitörde çıkarsa servisten iade/değişim raporu alabilirsiniz. Y
G24F-2 ile bu konuyu hazırlarken şansa denk geldim. Tahminimce Coil Whine sorunu giderildi ve fabrika OC ayarı 180Hz'e ayarlandı. DCI-P3 renk gamı önceki yani bu modele göre %5 kadar artmış görünüyor ama satış stratejisi yapılmış bence, ben aynı paneli kronik sorununu giderip fabrika OC miktarını arttırıp tekrar satacaklarını düşünüyorum.

Alınır mı? Alternatif Model
Backlight Strobing düzgün çalışsa ve monitör 10-Bit olsa tadından yenmezdi.
2 saat kadar 280Hz VG259QM modelini kullanma şansım oldu ve ben aşırı fark hissetmedim ikisi arasında. Belki ikisini yan yana koysam o zaman işler değişebilirdi, farklı zamanlarda kullandım.

Bu monitör yerine 144-165Hz önerebileceğim EX2510S modeli var ki fiyatı bu monitörün(indirimli fiyatının) 1K üstünde satılıyor, gerçi o monitör de şuan indirimde.
Yarın indirime girerse 2799TL'ye G24F kesinlikle tavsiye edeceğim bir monitör.

İnceleme buraya kadardı, elimden geldiğince her özelliğine değinmeye çalıştım, bazı kısımları da daha sonra eve gittiğimde ekleyeceğim. (Fotoğraflar, monitörün OSD menüsü vs.)
İncelememi okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:

turlikat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
Güzel bir rehber olmuş hocam almak isteyenler için elinize sağlık.

Seriously

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Hocam stok
Merhaba PC Hocası Forum, konuyu ''Kullanıcı Incelemeleri'' kategorisine açacaktım fakat açamadım, moderatör arkadaşlar taşıyabiliyorsa taşırsa sevinirim.
İnstagram hikayesinden gördüğüm kadarıyla G24F sanırım yarın(hafta sonu) 2799TL'den satışa çıkacakmış, monitörü almayı düşünenler için gece gece bu incelemeyi yapmak istedim. Belki de tekrar stok gelmez çünkü o hikaye atıldığında stok vardı, yine de yapmak istedim sebep arıyordum zaten incelemesini yapmak için. Okumaya başlamadan karanlık temaya almanızı öneririm, konu masaüstü kullanıcıları için ayarlandı, mobilde hatalar olabilir yine de ayarlamaya çalışacağım, daha fazla uzatmadan incelemeye başlayalım.

Puanlamalar diğer 144/165Hz 1080p monitörlere kıyaslanarak yapılmıştır.

Parlaklık (8/10)
Monitör 300cd parlaklık sunabiliyor; aslında gayet yeterli bir parlaklık, ''keşke biraz daha parlak olsaydı'' dediğim hiç olmadı bu zamana kadar, aksine 300cd'nin biraz daha altında kullanıyorum.
Yine de 300cd'nin üstünde parlaklık sunabilen monitörler olduğu için puanım 8 oldu.

Kontrast (8.1/10)
Monitörün kontrast değeri 1150:1, IPS paneller için ortalamanın üzerinde bir değer.
Kontrast ne diye soracak olan olursa en basit tabirle siyahın gerçekçiliği diyebiliriz fakat kontrastın diğer renklere de katkısı var.

Renk Gamı (8.4)
Monitör sRGB'nin %98'ini kapsıyor ve sRGB gamut hacmi %122.5, renk gamı geniş ve doyurucu renkler üretiyor.

Burayı biraz açmak istiyorum ve biraz monitörler hakkında da genel bilgilendirme yapmak istiyorum. sRGB dediğimiz şey bir renk uzayı ve dijitalde gördüğümüz çoğu içerik bu renk uzayına göre yapılıyor. ARGB ve DCI-P3, NTSC gibi farklı amaçlar için kullanılan farklı renk uzayları da var. Bizim için önemli olan daha çok sRGB renk gamı.
Ekli dosyayı görüntüle 3605
Kenarı çizgili olan sRGB'nin kapsadığı renk aralığı, renkli olan üçgense G24F'in kapsadığı renk aralığı. Çizgili üçgenin üstündeki ufak bir yeri G24F(yani renkli üçgen) kapsamıyor bu sebeple monitörün sRGB'yi(üçgenini) kapsama oranı %98.
G24F'in üçgenine baktığımızda sağda ve sol üstte sRGB üçgeninin dışına çıktığını görüyoruz, bu sebeple sRGB üçgenine oranladığımızda monitörün gamut hacmi %122.5 oluyor.

Işık Sızması (7.7)

Ekli dosyayı görüntüle 3606
Işık sızması model aynı olsa da monitörden monitöre değişebiliyor. Bendeki monitörde ışık sızması bu şekilde, günlük kullanımda hiç fark etmiyorum.
Fotoğrafta 1 tık fazla çıkmış, gerçeğine en yakın çekebildiğim buydu.

Tepki Süresi ve Yenileme Hızı (9.8)
Monitörün en can alıcı yeri de bu kısım. Panelimiz SS IPS(SuperSpeed IPS) olarak geçiyor ve gerçekten hızlı bir panel kullanıyor. Yenileme hızı ise native/gerçek 165Hz ve fabrika çıkışı 170Hz OC imkanı sunuyor. Tabi benim gibi manuel OC yaparsanız 180Hz üstünü görebilirsiniz, şahsen ben 183Hz'e kadar çıkabildim sizin monitörünüzün çıkabileceği maksimum hertz oranı ± değişebilir. Tahminimce herkes 180Hz üstünü görebilir çünkü (ufak bir spoiler) yeni gelecek olan G24F-2 modeli de fabrika çıkışlı 180Hz imkanı sunuyor.

Bazılarınız monitöre OC yapmak zararlı mı diye sorabilir bunu da UFO testi sitesini yapan, monitörler hakkında birçok makalesi bulunan, yıllardır bu işin içinde olan kişinin cevabını bırakıyorum:

Kısaca özetlersek hız aşırtmanın çoğunlukla kalıcı hasara neden olmadığını ve işlemciye OC yapmaktan daha güvenli olduğunu söylüyor, yine de sorumluluk size ait. Tek dikkat etmeniz gereken nokta eğer manuel OC yapacaksanız monitördeki ''Aim Stabilizer'' genel adıyla Backlight Strobing ayarını açmayın. Ben açmıştım ama yine de ne olur ne olmaz manuel OC yapacaksanız siz açmayın.

Tepki süresi ve overdrive modlarının panel ile optimizasyomu muhteşem. 165/170Hz'de Smart OD ayarı, 183Hz'de bir üst overdrive kademesi olan Picture Quality ayarı çok iyi sonuçlar veriyor.
Sonuçları karşılaştırmak için biraz kıyaslama yapmak istiyorum.

UFO testi monitörün ghosting olup olmadığına ve tepki süresinin nasıl olduğunu anlamamızda yardımcı oluyor. UFO'nun arkasında bıraktığı ize, ayaklarına, kırmızı kısımdaki siyah çizgilere, uzaylının kafasına, kıyafetine, eline, elinde tuttuğu sopanın karesine dikkatle bakarak kıyaslayabilirsiniz.​
Referans UFO görüntüsü
Ekli dosyayı görüntüle 3607
170Hz Smart OD ayarında görüntüsü
Ekli dosyayı görüntüle 3608
183Hz Picture Quality ayarında görüntüsü
Ekli dosyayı görüntüle 3609

Referans UFO görüntüsü ile kıyaslayınca ''ee bunun neresi güzel'' demiş olabilirsiniz, soldaki görüntüyü elde edebilmek için günümüz teknolojisi daha yeterli değil.
Monitörü biraz da bilindik diğer monitörler ile kıyaslayalım. En başta dediğim UFO'nun belirli kısımlarına dikkat edin. Bu farklar haraketli nesnelerde(örn. CS:GO'da fareyi aniden çevirdiğinizde) detayların nasıl göründüğünü anlamanızda yardımcı oluyor.

Bu kadar kıyaslama yeterli bence, sonuç olarak monitörün tepki süresi ve motion blur'u(haraket bulanıklığı) hertzine göre çok iyi. TN panel performansı veriyor desek yalan olmaz.

HDR (?/10)
Açıkçası HDR performansı hakkında ne desem bilemedim, daha iyi HDR performansı olan monitör kullanmadığım için buna puan vermeyeceğim
ama monitörün parlaklığını ve HDR renk gamını düşündüğümüzde giriş seviye HDR olduğunu söyleyebilirim. Ben genelde kapalı kullanıyorum, çok bir şey beklemeyin.

Backlight Strobing ''Aim Stabilizer'' Modu (3/10)
Backlight Strobing(Monitördeki ismiyle Aim Stabilizer) monitörün motion blurunu azaltmaya yarıyor ama bu monitörde düzgün çalışmıyor.
Modu açınca parlaklık düşüyor(bu normal), renkler bir tuhaf oluyor ve Inverse Ghosting oluşuyor.​

Renk Derinliği ve Renk Bantlanması (8/10)
Monitör aldığım bilgiye göre gerçek 8-Bit fakat FRC desteği olmadığı için çok bir esprisi kalmıyor. Doğal olarak bazen videolarda/filmlerde genelde karanlık sahnelerde bantlanmalar görülebiliyor.
(Şu an monitör yanımda olmadığı için fotoğraf ekleyemiyorum daha sonra eklerim)

Ergonomi (6.3/10)
Monitör sağa sola dönemiyor ve pivot(dik konuma getirme) özelliği yok. Öne -5° arkaya +20° eğilebiliyor. Yükseklik ayarı 13cm'ye kadar ve mekanizmanın ayar hissiyatı başarılı. Her monitörde standart oldu ama yine de söyleyelim 100x100 Vesa desteği var. Monitörün ayağı metal ve ağır, ayağının masada çok yer kapladığını söyleyemem ama daha az yer kaplayan ayaklar da var.
Genel olarak ayağının rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

Malzeme Kalitesi (6.8)
Monitörün her yeri plastik kalitesiz plastik hissiyatı vermiyor ama sert plastik, ayağı metal.

Monitörün Portları (9/10)
1x DP 1.2
2x HDMI 2.0
1x Kulaklık girişi
1x USB Portları için USB Type-B
2x USB 3.0
1x Güç girişi
Ekli dosyayı görüntüle 3620

Kutu İçeriği (9.5/10)
1x HDMI(Muhtemelen 2.0)
1x DisplayPort
1x USB HUB için kablo
1xGüç Kablosu
(Daha sonra fotoğraf eklenecek)

Diğer Merak Edebileceğiniz Özellikler
G-Sync/FreeSync uyumlu
Karanlığı aydınlatma modu: Var
Crosshair: Var
Flicker Free ve Mavi ışık filtresi: Var
Hoparlör: Yok

Başka merak ettiğiniz sorular olursa sorun buraya ekleyelim.

Monitörün Kronik Sorunu ve G24F-2
Monitörün Coil Whine sorunu var, bu sorun garanti kapsamında olup eğer aldığınız monitörde çıkarsa servisten iade/değişim raporu alabilirsiniz. Y
G24F-2 ile bu konuyu hazırlarken şansa denk geldim. Tahminimce Coil Whine sorunu giderildi ve fabrika OC ayarı 180Hz'e ayarlandı. DCI-P3 renk gamı önceki yani bu modele göre %5 kadar artmış görünüyor ama satış stratejisi yapılmış bence, ben aynı paneli kronik sorununu giderip fabrika OC miktarını arttırıp tekrar satacaklarını düşünüyorum.

Alınır mı? Alternatif Model
Backlight Strobing düzgün çalışsa ve monitör 10-Bit olsa tadından yenmezdi.
2 saat kadar 280Hz VG259QM modelini kullanma şansım oldu ve ben aşırı fark hissetmedim ikisi arasında.

Bu monitör yerine 144-165Hz önerebileceğim EX2510S modeli var ki fiyatı bu monitörün(indirimli fiyatının) 1K üstünde satılıyor, gerçi o monitör de şuan indirimde.
Yarın indirime girerse 2799TL'ye G24F kesinlikle tavsiye edeceğim bir monitör.

İnceleme buraya kadardı, elimden geldiğince her özelliğine değinmeye çalıştım, bazı kısımları da daha sonra eve gittiğimde ekleyeceğim. (Fotoğraflar, monitörün OSD menüsü vs.)
İncelememi okuduğunuz için teşekkürler.
Hocam stok gelece diyolardi hafta sonu gelirmi stok

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Güzel inceleme olmuş , keyifle okudum , birkaç katılmadığım nokta ve değinilse iyi olur dediğim yer var ama foruma bu rehber olayı güzel olmuş.

KS

Monique.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Güzel inceleme olmuş , keyifle okudum , birkaç katılmadığım nokta ve değinilse iyi olur dediğim yer var ama foruma bu rehber olayı güzel olmuş.
Teşekkür ederim, katılmadığınız ve değinilse iyi olur dediğiniz yerler neler? Onları da ekleyeyim.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
420
Coilwhine gerçek bir kronik sorun. Yabancı forumlarda da göze çarpıyor. Ama şunu söyleyeyim 2.6k₺ civarında sorunsuz diyebileceğimiz çok seçenek yok. Gigabyte monitör kullanan dostlarım var hepsi memnun

KS

Monique.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
@OceanLaB hocam G24F stoğu yenilenecek mi acaba?
Coilwhine gerçek bir kronik sorun. Yabancı forumlarda da göze çarpıyor. Ama şunu söyleyeyim 2.6k₺ civarında sorunsuz diyebileceğimiz çok seçenek yok. Gigabyte monitör kullanan dostlarım var hepsi memnun
Kesinlikle, en azından kronik sorun kendini daha ilk çalıştırmada belli ediyor ve garanti kapsamında.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri