Yardım GPU Kullanimi Anlik Düşüyor Ve Oyun Takiliyor

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
R5 5500 ve RX 6600 sistem

Bu sorun Forza Horizon 5 veya başka oyunlarda olmuyor CP77 de belki olmuştur büyük ihtimalle 2-3 ancadır tam hatırlamıyorum GoW da da fazla olduğunu hatırlıyorum Rdr2 de başlarda böyle bir sorunum yoktu sanki oyuna baya bir ara vermiştim diğer oyunlar dan ötürü

oyun orijinal driver lar güncel ddu yla silip yeniye de eskiye de döndüm

ayarlarım bu pc kendi optimize etmiş zaten genel de ben ellemem ayarlara lakin mecbur kalıp en düşüğe de aldım en yükseğe de aldım fakat değişen şey pek de olmadı

XMP açık oyunu amd driver dan performans, yüksek veya varsayılanda da denedim o da nafile

video da bu şekil de:

ayarlardan dx12 yi de denedim daha da berbat oluyor grafikler kaplamalar bozuluyor onda da ve fps 140 70 arası aşırı bir istikrarsızlık ile çalışıyor en sonunda da oyun hata verip atmıştı zaten

Ekli dosyalar

• unknown_2024.05.20-14.47.png
    unknown_2024.05.20-14.47.png
    194.3 KB · Görüntüleme: 13
  • unknown_2024.05.20-14.48.png
    unknown_2024.05.20-14.48.png
    197.7 KB · Görüntüleme: 10
  • unknown_2024.05.20-15.20.png
    unknown_2024.05.20-15.20.png
    886.1 KB · Görüntüleme: 8
  • unknown_2024.05.20-15.20_1.png
    unknown_2024.05.20-15.20_1.png
    867.2 KB · Görüntüleme: 8
  • unknown_2024.05.20-15.20_2.png
    unknown_2024.05.20-15.20_2.png
    859.9 KB · Görüntüleme: 9
  • unknown_2024.05.20-15.20_3.png
    unknown_2024.05.20-15.20_3.png
    873.1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Sizin sorununz ısımadan kaynaklı olabilir. İşlemcinin ısınması. Güç tüketimi o kadar az olmasına rağmen 75 derece üstü değerler görüyorum.

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
30W ın üstüne neredeyse hiç çıkmadı gördüğüm kadarıyla undervolt filan mı yaptınız, anlamadım.

Son düzenleme:

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Yani ama fotoğrafları da hesaba katarsak anormal bir şekilde düşük olan tek şey watt değeri. Yine de undurvolt ile ısınan işlemci ? Ama voltaj değerleri de normal gibi. Dediğim gibi muhtemelen ısınmadan kaynaklı olabilr bu yüzden işlemci düşük watt değerlerinde çalışıyor belki de.

KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani ama fotoğrafları da hesaba katarsak anormal bir şekilde düşük olan tek şey watt değeri. Yine de undurvolt ile ısınan işlemci ? Ama voltaj değerleri de normal gibi. Dediğim gibi muhtemelen ısınmadan kaynaklı olabilr bu yüzden işlemci düşük watt değerlerinde çalışıyor belki de.
Undervolt hiç yapmadım ve 70-75 dereceye normal diyorlar yükte diye

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Ama işlemcinin güç tüketimi mevcut TDP nin yarısından daha az bu drumda pek sanmıyorum 70-75 derece normal mi ?

KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
acaba pc yi aldığım yer mi under yaptı ki diyeceğim de ne alaka işlemci de buna göre ayarlıyor fanı belki

Ama işlemcinin güç tüketimi mevcut TDP nin yarısından daha az bu drumda pek sanmıyorum 70-75 derece normal mi ?
napmam lazım ki şimdi

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Ha belki fandan olabilir fan biraz yavaş dönüyor. Biostan bakabilir misiniz ?

KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ha belki fandan olabilir fan biraz yavaş dönüyor. Biostan bakabilir misiniz ?
''PBO ayarını değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz. BIOS'tan Precision Boost OverDrive ayarını Advanced yapıp, Max CPU Boost clock override ayarını 200 yaparsanız 4.4'e çıkar. Eğer ki BIOS 200'ün üstüne çıkmaya izin veriyorsa 400 yapın, bu sayede 4.6'ya çıkmış olur.'' bunu bir yerde gördüm hocam aynen bakayım bir 5500 için diyor ekran kartında bir sıkıntı yok zaten de şu %99 fps in düşük olması sebebi de bundandır belki arada bir düşüyor normal fps de sıkıntı olmuyor mesela o %99 galiba %1 low fps di diğer adı ya da ayrı bir şey

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Yok ben onu kastetmedim. Fan kullanımı kısıtlanmış olabilir biostaki fan ayarlarından.

İşlemci zaten stok hızlarını aşıyor. Boost hızlarına ulaşıyor zaten.

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
yok gerçi pardon

Stok fansa fena değil. Kullanımı

Bende de eski bir tane amd stok fanı var da onunla karıştırdım. kendisi biraz küçük ve 4257rpm de daimi olarak dönüyor. Sistem fanı olarak kullanıyorum. Onun üzerinden gittim özür dilerim.

pardon şu an 4116

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
O söylediğinizi deneyebilirsiniz ama gerek olduğunu düşünmüyorum. Söylediğim gibi işlemcinin ısınması sonucu oluyor muhtemelen. Sisteminizin termal macun bakımını en son ne zaman yaptırdınız ?

KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
O söylediğinizi deneyebilirsiniz ama gerek olduğunu düşünmüyorum. Söylediğim gibi işlemcinin ısınması sonucu oluyor muhtemelen. Sisteminizin termal macun bakımını en son ne zaman yaptırdınız ?
1 sene olacak pc geleli

yok gerçi pardon

Stok fansa fena değil. Kullanımı

Bende de eski bir tane amd stok fanı var da onunla karıştırdım. kendisi biraz küçük ve 4257rpm de daimi olarak dönüyor. Sistem fanı olarak kullanıyorum. Onun üzerinden gittim özür dilerim.

pardon şu an 4116
1716232342617.png

fanları turbo yaptım 200 rpm i 400 yaptım 600 de vardı da ben 400 yaptım şu an böyle ama watt olarak yine mi düşük yoksa bu işlemci böyle mi ryzen master indirdim yükselteceğim bir şey var mı bios veya buradan anakart asus prime a320mk

şu an derece 60-65 de ve evet stok fan

ID-Cooling SE-224-XTS almıştım zamanında fakat sığmamıştı kasaya iade etmiştim öyle de kaldı 5500 çok ısınmaz diye biliyorum ya...

KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1716233434217.png

şu an vaktim yok hocam oynayamam sorun olursa yazarım tdp watt değerleri 5500 ün normal stok haline uygun mu değil mi çözemedim fanı açınca da 60-65 lere indi ve bu arada fps ciddi anlamda yükseldi sanki smart access memory i de açtım belki ondan da olabilir

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
1 sene olacak pc geleli
Hocam yine de bir işlemcinin fanını söküp temizleyin derim. Termali değil sadece fanı yanlış anlaşılma olmasın.
fanları turbo yaptım 200 rpm i 400 yaptım 600 de vardı da ben 400 yaptım şu an böyle ama watt olarak yine mi düşük yoksa bu işlemci böyle mi ryzen master indirdim yükselteceğim bir şey var mı bios veya buradan anakart asus prime a320mk
Hocam 600 ü de bir deneyin derim. Ve o söylediğiniz ayarları da yine de bir deneyin. Ve gölgelerin kalitesi bana gereksiz gibi geldi. Özellikle yumuşatma nın ultra da olması biraz yüksek gibi. Rdr 2 gibi ağır oyunları pek oynamasam da, yine de gölge kalitesini ve yumuşatmayı açtığımda fps in gözle görülür derecede düştüğünü hatırlıyorum. Bir de şu tesselasyondu sanki onu da kısarsanız iyi olabilir. Bir de bunu da oynadığım birkaç fps oyunundan hatırladığım kadarıyla biliyorum özellikle sis gibi, bomba gibi atıldığında yaşadığım takılmalardan yola çıkarak da parçacık kalitesini de düşürmeniz fps i yukarı çekecektir.
5500 çok ısınmaz diye biliyorum ya...
Evet. Stok fan bence de yeterli.
şu an vaktim yok hocam oynayamam sorun olursa yazarım tdp watt değerleri 5500 ün normal stok haline uygun mu değil mi çözemedim fanı açınca da 60-65 lere indi ve bu arada fps ciddi anlamda yükseldi sanki smart access memory i de açtım belki ondan da olabilir.
Yine de düşük geldi bana watt değeri. Cpuz indirip tdp nin kaçta olduğuna bir bakabilirsiniz. Sonra da eğer yazarsanız ne yapabileceğimize beraber forumdaki diğer arkadaşlar da yardım edebilir, ben de elimden geldiğince ederim birlikte bakarız . Ve tabiiiki smart acsess memory oyun performansını daha iyi hale getirir onu açmakla da iyi etmişsiniz. Hocam son olarak cevabımdaki gecikmeden ötürü çok özür dileyerek size iyi geceler diliyorum.

Son düzenleme:
KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam yine de bir işlemcinin fanını söküp temizleyin derim. Termali değil sadece fanı yanlış anlaşılma olmasın.

Hocam 600 ü de bir deneyin derim. Ve o söylediğiniz ayarları da yine de bir deneyin. Ve gölgelerin kalitesi bana gereksiz gibi geldi. Özellikle yumuşatma nın ultra da olması biraz yüksek gibi. Rdr 2 gibi ağır oyunları pek oynamasam da, yine de gölge kalitesini ve yumuşatmayı açtığımda fps in gözle görülür derecede düştüğünü hatırlıyorum. Bir de şu tesselasyondu sanki onu da kısarsanız iyi olabilir. Bir de bunu da oynadığım birkaç fps oyunundan hatırladığım kadarıyla biliyorum özellikle sis gibi, bomba gibi atıldığında yaşadığım takılmalardan yola çıkarak da parçacık kalitesini de düşürmeniz fps i yukarı çekecektir.

Evet. Stok fan bence de yeterli.

Yine de düşük geldi bana watt değeri. Cpuz indirip tdp nin kaçta olduğuna bir bakabilirsiniz. Sonra da eğer yazarsanız ne yapabileceğimize beraber forumdaki diğer arkadaşlar da yardım edebilir, ben de elimden geldiğince ederim birlikte bakarız . Ve tabiiiki smart acsess memory oyun performansını daha iyi hale getirir onu açmakla da iyi etmişsiniz. Hocam son olarak cevabımdaki gecikmeden ötürü çok özür dileyerek size iyi geceler diliyorum.
önemli değil bende geç gördüm :D

evet pc temizliği yaparım zaten büyük ihtimalle ama biraz tırstım temizlemek den 1 sene geçti baya da oldu termal macun değişimi içinde Arctic MX-4 almıştım pc geldiğinde lazım olur sonra diye ama şu an gerekli mi bilmiyorum

öncelikle bios dan şu ayarları değiştim: (400 olanı girip tekrar 600 yaptım ve turbo da)
WhatsApp Görsel 2024-05-22 saat 12.11.37_45d8a3bf.jpg

bir de ram deki gibi yanlış hatırlamıyorsam cpu da da D.O.C.P ayarı vardı galiba kilit gibi bir şey ryzen işlemciler de olan bir şey veya inteller de de vardır bilmiyorum onu açtım ve ss dekileri değiştim düzeldi fan ayarları ile de olabilir ısınmasını engellemek için voltaj da vermiyordu ama O.C yapmadım zaten de A320M-K anakart ile desteği yok ryzen'a fakat D.O.C.P açınca 4.2 yi görüyor galiba overclock gibi bir şey ya da direkt overclock Ai overclock tuner diyor saint denis gibi render isteyen yerlerde baya da rahatladı dediğiniz sıcaklığın bir tık altında 70-75 gibi 4.2 ghz'i gördü ve baktığımda 30-35 watt da çalışıyordu voltaj 1.3 dü galiba işlemcinin prensibi bu bir yerde daha gördüm "R5 5500 stock soğutucu ile 1.3 voltajla 4.4ghz kapanmadan çalışıyor" diyor fakat amd maksimum 65 watt diyor ama dayanabilir mi ki o şartlar altına onu da pek anlamadım

ssss.png
ss.png
adasda.png

ayarları da daha düzgün şekillendirdim en yüksek veya en düşüğe ala ala baya bir bozmuştum oyun içini normal de bende fasa fiso şeyleri ultra ya çekmem zaten pc kendine göre ayarlıyor en iyi genel de onun verdiği ayar da kullanırım doku ve kaplamaları kesin her oyunda ultra yapıyor ben ekran kartına yük bindirsem ne olur falan diye uğraşmıştım baya amd driver dan falan fakat amd nin ekran kartı driver'ı ile de alakası yokmuş.

konuyu nasıl çözüldü olarak işaretliyoruz ?

Son düzenleme:
KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ss.png

bir de bunu buldum watt olarak da yetiyor aslında psu m 500 watt

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Hocam sıcaklıklar da kullanım da hala bayağı bir yüksek. Bu arada sorunun oyun içindeki ayarlardan kaynaklanmadığını net bir şekilde anladım. Biraz daha araştırma yaptıktan sonra işlemcisi de sizinle aynı sorunu yaşayan bir arkadaşın you tube de bu işlemci ve ekran kartıyla birlikte o size kısarsanız iyi olabilir dediğim bazı ayarları da kısmadığı halde 48-55 arası olması lazım tam hatırlamıyorum, fps alıyor.
1 sene olacak pc geleli

Ekli dosyayı görüntüle 34677

şu an derece 60-65 de ve evet stok fan

ID-Cooling SE-224-XTS almıştım zamanında fakat sığmamıştı kasaya iade etmiştim öyle de kaldı 5500 çok ısınmaz diye biliyorum ya...
Buradaki ayarları bios sıfırladıktan sonra tekrar uygulayabilir misiniz? Böyle kısmen de olsa düzelmişti. Ya da direkt olarak fanla ilgili olmayan zaten herhalde bir tek D. O. K. P var. Onu kapatın. Çünkü son attığınız fotoğrafa göre, ve zaten adından da anlaşılacağı üzere sistemi owerclock etmişsiniz. Ben onu da ilk yazdığınızdaki konudaki videodaki boost hızlarını ulaşabilmekle alakalı bir ayar olduğunu düşünmüştüm. Kusura bakmayın özür dilerim. Bunun yanında size atacağım videodaki fps değerlerini bu ayarlarda da tutturabiliyorsanız, sorun yok demektir.

Bir de biraz düşük bir ihtimal ama bu videodakiler de açık değilse açmanız belki faydalı olabilir.

Son düzenleme:
KS

boraxin72

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam sıcaklıklar da kullanım da hala bayağı bir yüksek. Bu arada sorunun oyun içindeki ayarlardan kaynaklanmadığını net bir şekilde anladım. Biraz daha araştırma yaptıktan sonra işlemcisi de sizinle aynı sorunu yaşayan bir arkadaşın you tube de bu işlemci ve ekran kartıyla birlikte o size kısarsanız iyi olabilir dediğim bazı ayarları da kısmadığı halde 48-55 arası olması lazım tam hatırlamıyorum, fps alıyor.

Buradaki ayarları bios sıfırladıktan sonra tekrar uygulayabilir misiniz? Böyle kısmen de olsa düzelmişti. Ya da direkt olarak fanla ilgili olmayan zaten herhalde bir tek D. O. K. P var. Onu kapatın. Çünkü son attığınız fotoğrafa göre, ve zaten adından da anlaşılacağı üzere sistemi owerclock etmişsiniz. Ben onu da ilk yazdığınızdaki konudaki videodaki boost hızlarını ulaşabilmekle alakalı bir ayar olduğunu düşünmüştüm. Kusura bakmayın özür dilerim. Bunun yanında size atacağım videodaki fps değerlerini bu ayarlarda da tutturabiliyorsanız, sorun yok demektir.

Bir de biraz düşük bir ihtimal ama bu videodakiler de açık değilse açmanız belki faydalı olabilir.

ondan daha yüksek alıyorum 80-90 gibi ve arkadaşın ki daha feci bu arada onun ki 37 watt da çalışıyor ve nasıl 46 derece de cpu ve de çok kasıyor yüksek fps alsa da benim anakart a320m-k cpb, tpm bulamadım büyük ihtimalle olmayadabilir
ben şu an sıkıntı çekmiyorum düzeldi baya yağ gibi akıyor olması gereken şekilde o.c lu halde 70-78 dereceler de bence yükteyken normal sanki

D. O. K. P'yi de kapatıp deneyeyim yine de

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
cpb, tpm bulamadım büyük ihtimalle olmayadabilir
Hocam başka bir forumda amd cbs nin altında bulunacağı yazıyordu bulabilirseniz açın ama muhtemelen açıktır. Şu anda denediniz mi hocam? Çünkü bu haliyle sıcaklık normal olabilir belki de ama yine de kullanım hala yüksek gibi ve eğer kapattıysanız oyun nasıl şu anda ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri