Gtx 1650 Ryzen 3 1200 Fps Drop

silent_death

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhabalar öncelikle elimde gtx 1650 oc ekran kartlı ve ryzen 3 1200 işlemcili bir sistem bulunmakta ve fortnite oyununda fps drop yaşamaktayım bu dropların sebebinin darboğaz kaynaklı olduğunu düşünüyorum bunun için çoğu yerde nvidia dsr teknolojisini öneriyorlar fakat genede sormak istedim sizce nvidia dsr droplar için bir çare olabilirmi? Eğer olmaz derseniz sizinde fikirlerinizi almak isterim (16gb 3200mhz ram)

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Sisteminizde darboğaz yaşansa bile drop yapacak kadar etki etmez. Sıcaklıklar ne durumda ? Ram tek 16 GB mi yoksa 8x2 16GB mi ?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Çözüm olarak ne önerebilirsiniz ben genede bu ayarıda denemeyi düşünüyorum sizce dsr ayarı bir sakınca yaratırmı
Eğer sıkıntı darboğaz olsaydı darboğazı azaltırdı ama orantılı olarak FPS düşüşü olurdu. Kasanız hava almıyorsa yan kapağını açmayı deneyebilirsiniz. Bütçe varsa işlemci için termal macun yenilemesi de yapılabilir.

F.A.L.C.O.N

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
49
Eğer sıkıntı darboğaz olsaydı darboğazı azaltırdı ama orantılı olarak FPS düşüşü olurdu. Kasanız hava almıyorsa yan kapağını açmayı deneyebilirsiniz. Bütçe varsa işlemci için termal macun yenilemesi de yapılabilir.
Yan kapağı açık bırakmasın sirkülasyona zarar verir. İşlemci fanınızın macununu değiştirin sonra ekran kartınızın termal pedlerini değiştirin(ayrıca ekran kartınızın modeli nedir bazı modeller fazla ısınıyor msi Mech gibi) işlemci soğutucu da değiştirin eğer stok fan kullanıyorsanız.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Yan kapağı açık bırakmasın sirkülasyona zarar verir. İşlemci fanınızın macununu değiştirin sonra ekran kartınızın termal pedlerini değiştirin(ayrıca ekran kartınızın modeli nedir bazı modeller fazla ısınıyor msi Mech gibi) işlemci soğutucu da değiştirin eğer stok fan kullanıyorsanız.
Zaten kasa hava almadığı için yan kapağı açmasını tavsiye ediyoruz. Hava sirkülasyonu kötüyse bunu yapmalı. Sıcaklığa etkisi oluyor.

F.A.L.C.O.N

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
49
Sanmıyorum en kötü kasada bile yan kapağı açık bırakmanın zararlı olduğunu düşünüyorum çok toz kapma olasılığı var ilk 1 hafta neyse de sonrasında durum daha da vahimleşebilir. Kasadaki mevcut tüm fanları güzel bir hava üfleyici ile üflesin kasayı temizlesin sonra dediklerimi yapsa yeterli olur bence

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Sanmıyorum en kötü kasada bile yan kapağı açık bırakmanın zararlı olduğunu düşünüyorum çok toz kapma olasılığı var ilk 1 hafta neyse de sonrasında durum daha da vahimleşebilir. Kasadaki mevcut tüm fanları güzel bir hava üfleyici ile üflesin kasayı temizlesin sonra dediklerimi yapsa yeterli olur bence
Toz konusunda haklısın ama bütçenin olmadığını düşünürsek tek çare bu. Sürekli temizlenirse sorun teşkil etmez bence. En ucuz ihtimal mesh değil ise mıknatıslı toz filtresi alıp ön kapağı çıkartmak.

KS

silent_death

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Herkese cevaplari için teşekkür ederim dediğiniz gibi bugün kasanin temizliği ile uğraştım ayrıca dsr ayarinı açarak oyunun çözünürlüğünü yükselttim ve fps dropları şuan sadece lobide 5 saniye kadar olup düzeliyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri