Yardım Güçlü Sistem Parçaları

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
İntel i9 14900K
Ekran Kartı
MSI VGA GEFORCE RTX 4080 SUPER 16G VENTUS
Merhaba,

Forumu biraz geç keşfettim. Aslında parçaları sipariş etmeden önce bu konuyu açsam süper olurdu. Ancak parçaların hepsi elime ulaşmadı problemli bir parça varsa değiştirme imkanım halen var. Değerlendirip yorum yaparsanız sevinirim.

MSI VGA GEFORCE RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC RTX4080S 16GB GDDR6X 256B DX12 PCIE 4.0 X16 (3XDP 1XHDMI)
Intel Core i9 14900K 3,2 GHz 36 MB Cache 1700 Pin İşlemci
MSI PRO Z790-A MAX WIFI SOKET 1700 DDR5 7800MHZ(OC) PCI-E Gen5 M.2 USB3.2 DP HDMI 1x2.5G LAN WI-FI 7 ATX
MSI PSU MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ GOLD POWER SUPPLY
Corsair Vengeance RGB 64GB (2X32GB) 6000MHz DDR5 C40 Ram
Samsung 980 Pro 2TB 7000MB-5100 MB/sn NVMe M.2 SSD MZ-V8P2T0BW
ASUS TUF GAMING GT502 PANAROMİK TEMPERLİ CAM USB TYPE-C ATX / MICRO-ATX / MINI-ITX
ASUS TUF TF120 SOĞUTUCU KASA RADYATÖR FANI ADRESLENEBİLİR ARGB 120MM 3 IN 1
MSI Mpg Corelıquıd S360 360 mm Silent Argb 2.4" LCD Ekranlı Sıvı Işlemci Soğutucusu

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
Merhaba,

Forumu biraz geç keşfettim. Aslında parçaları sipariş etmeden önce bu konuyu açsam süper olurdu. Ancak parçaların hepsi elime ulaşmadı problemli bir parça varsa değiştirme imkanım halen var. Değerlendirip yorum yaparsanız sevinirim.

MSI VGA GEFORCE RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC RTX4080S 16GB GDDR6X 256B DX12 PCIE 4.0 X16 (3XDP 1XHDMI)
Intel Core i9 14900K 3,2 GHz 36 MB Cache 1700 Pin İşlemci
MSI PRO Z790-A MAX WIFI SOKET 1700 DDR5 7800MHZ(OC) PCI-E Gen5 M.2 USB3.2 DP HDMI 1x2.5G LAN WI-FI 7 ATX
MSI PSU MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ GOLD POWER SUPPLY
Corsair Vengeance RGB 64GB (2X32GB) 6000MHz DDR5 C40 Ram
Samsung 980 Pro 2TB 7000MB-5100 MB/sn NVMe M.2 SSD MZ-V8P2T0BW
ASUS TUF GAMING GT502 PANAROMİK TEMPERLİ CAM USB TYPE-C ATX / MICRO-ATX / MINI-ITX
ASUS TUF TF120 SOĞUTUCU KASA RADYATÖR FANI ADRESLENEBİLİR ARGB 120MM 3 IN 1
MSI Mpg Corelıquıd S360 360 mm Silent Argb 2.4" LCD Ekranlı Sıvı Işlemci Soğutucusu
Sistemi ne için topladınız ? Bazı parçalar gereksiz pahalı olmuş. Ramin CL değeri çok yüksek. Erkan kartının ventus olması pek hoş değil.

KS

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sistemi ne için topladınız ? Bazı parçalar gereksiz pahalı olmuş. Ramin CL değeri çok yüksek. Erkan kartının ventus olması pek hoş değil.
Selamlar,
Sistemi yapay zeka eğitimi için kulanacağım. Oyun oynamayı da seviyorum. Genel yazılım süreçlerini macbook tan hallediyorum ama AI işlemleri için gpu lu makina toplama ihtiyacım oldu onun için böyle bir işe giriştim. Ekran kartını indirimde yakaladım piyasanın altında aldım baya.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
Selamlar,
Sistemi yapay zeka eğitimi için kulanacağım. Oyun oynamayı da seviyorum. Genel yazılım süreçlerini macbook tan hallediyorum ama AI işlemleri için gpu lu makina toplama ihtiyacım oldu onun için böyle bir işe giriştim. Ekran kartını indirimde yakaladım piyasanın altında aldım baya.
Toplam tüm sistem ne kadara geldi ? Ekran kartı tekil ne kadara geldi ? İşlemci 14700kf daha iyi olurdu.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
14700kf nin nasıl bir avantajı olur tam olarak biraz detay vermeniz mümkün mü?
2 tane daha soru sordum onlara da cevap vermeniz mümkün mü ? Isınma konusunda 14900kf çok ısınıyor bu yüzden sıkıntı yaratıyor. Ayrı olarak fiyat farkı çok fazla bu yüzden genel olarak 14700kf seçmek daha doğru olabiliyor. Veya 13900kf gibi.

KS

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
2 tane daha soru sordum onlara da cevap vermeniz mümkün mü ? Isınma konusunda 14900kf çok ısınıyor bu yüzden sıkıntı yaratıyor. Ayrı olarak fiyat farkı çok fazla bu yüzden genel olarak 14700kf seçmek daha doğru olabiliyor. Veya 13900kf gibi.
Ekran kartı 46k ya yakaladım hepsiburada gece indirimiyle 2+6 taksitli. Toplam olarak 130k harcandı.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
Ekran kartı 46k ya yakaladım hepsiburada gece indirimiyle 2+6 taksitli. Toplam olarak 130k harcandı.
Peşin fiyatına taksitse bilemem ama fazla bile vermişsiniz ekran kartına. 42K ya şuan üst seviye modeller satılıyor. Sistem de gt502 gibi gereksiz pahalı ve hava akışı pek iyi olmayan bir kasa yerine daha düzgün bir model seçilebilirdi. SSD gereksiz pahalı daha uygun bir model alınabilirdi. 14900kf yerine dediğim tarz bir işlemci tercih edilebilirdi o kadar. He bir de ramin cl değeri fazla cl30 falan olsa daha iyiydi. Onun dışında fena değil hayırlı olsun.

KS

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Peşin fiyatına taksitse bilemem ama fazla bile vermişsiniz ekran kartına. 42K ya şuan üst seviye modeller satılıyor. Sistem de gt502 gibi gereksiz pahalı ve hava akışı pek iyi olmayan bir kasa yerine daha düzgün bir model seçilebilirdi. SSD gereksiz pahalı daha uygun bir model alınabilirdi. 14900kf yerine dediğim tarz bir işlemci tercih edilebilirdi o kadar. He bir de ramin cl değeri fazla cl30 falan olsa daha iyiydi. Onun dışında fena değil hayırlı olsun.
kasa henüz kargolanmadı bile bir öneriniz olur mu peki ?
Diğer parçaları da karşılaştırarak aldım peşin fiyatına taksitle en uygunlarını almaya çalıştım.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
kasa henüz kargolanmadı bile bir öneriniz olur mu peki ?
Diğer parçaları da karşılaştırarak aldım peşin fiyatına taksitle en uygunlarını almaya çalıştım.
Hazır sistem alsanız bence daha uyguna gelirdi. Bilemiyorum tabii
Biraz daha uzunlamasına bir kasa ama şuna bakabilirsiniz. Cam kasa istiyorsanız diye attım bunu alacağınız çoğu cam kasa hava akışı konusunda çok iyi olmayacak. Bu 4.5k ya varken gt502 ye 7.5k verilmez 3000tl boş yani.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,290
Kasa ve ram dışında kötü parça yok sadece ekran kartı modeli daha iyi olabilirdi sıvı soğutma da pahalı modeli secmişsin ekranı var diye özellikle sıvı soğutma seçerken birçok kriter var sırf görüşüne bakıp tercih edilmemelidir.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
719
14900KF almayın ,fazla ısınıp frekans düşürebiliyor.Bu da işlemcinin performansını etkiliyor. 14700KF alınız .

KS

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kasa ve ram dışında kötü parça yok sadece ekran kartı modeli daha iyi olabilirdi sıvı soğutma da pahalı modeli secmişsin ekranı var diye özellikle sıvı soğutma seçerken birçok kriter var sırf görüşüne bakıp tercih edilmemelidir.
Selamlar,
Aslında sıvı soğutma seçerken fan kanatlarının sessiz çalışmasına ve en önemlisi soğutma performansına dikkat etmeye çalıştım. Ekran olayına hiç takılmadım açıkçası buradaki motivasyonum 14900k yı yeterince soğutmasıydı. Kasayı da gelen eleştirilerden sonra iade ettim. THERMALTAKE Ceres 500 TG kasaya karar verdim. Yurtiçi inceleme göremedim ama yurtdışında çekilen inceleme videolarında hava akışı ve soğutması oldukça övülmüş fiyatı da gt502 den düşüktü. Ram 6000 mhz olması cl40 detayını kapatmaz mı acaba ?

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,290
Selamlar,
Aslında sıvı soğutma seçerken fan kanatlarının sessiz çalışmasına ve en önemlisi soğutma performansına dikkat etmeye çalıştım. Ekran olayına hiç takılmadım açıkçası buradaki motivasyonum 14900k yı yeterince soğutmasıydı. Kasayı da gelen eleştirilerden sonra iade ettim. THERMALTAKE Ceres 500 TG kasaya karar verdim. Yurtiçi inceleme göremedim ama yurtdışında çekilen inceleme videolarında hava akışı ve soğutması oldukça övülmüş fiyatı da gt502 den düşüktü. Ram 6000 mhz olması cl40 detayını kapatmaz mı acaba ?
6000mhz cl30 alabilirsin veyahut 32 olanı kasa cam mi istiyorsun fark eder mi şu kasayı çok beğeniyorum şahsen

KS

cburakasan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
6000mhz cl30 alabilirsin veyahut 32 olanı kasa cam mi istiyorsun fark eder mi şu kasayı çok beğeniyorum şahsen

Bunu inceledim aslında thermaltake 500 tg ile görünüşleri oldukça benziyor. thermalteke 140*4 fan avantajı olduğu için onu seçtim ama inceleme fırsatınız oldumu bashettiğim kasayı?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
137
Kasa durumu şu an nedir? Kargolanmış gözüküyor mu?
Tercihiniz, beyaz olması yönünde mi?
Fiyat olarak, bütçe ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,290
Bunu inceledim aslında thermaltake 500 tg ile görünüşleri oldukça benziyor. thermalteke 140*4 fan avantajı olduğu için onu seçtim ama inceleme fırsatınız oldumu bashettiğim kasayı?
Birebir incelemedim ama birçok araştırma yaptım testlerine baktım çok güzel bişey 420mm radyatör desteği olması içinin geniş ferah olması birçok hava giriş yerinin olması çok cezbedici oldu malzeme kalitesi de zaten ortada ona diyecek söz yok tam fiyat performans kasası bana göre

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,164
Senin bu Asus tuf takintini anlamadım knka kusura bakma 😄
Tuf değil direk asus. 3 ay önceki konuya asusla alakalı rastgele şeyler atıp öneri yapıyor. Ya direk asus çalışanı yada gereksiz bir fan. Bence banlanmalı yani eski eski konuları öne çıkarıyor. Yeni açılan konular belki arada kaynıyor vesayre. Zaten düzgün öneri yapmıyor.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,290
Tuf değil direk asus. 3 ay önceki konuya asusla alakalı rastgele şeyler atıp öneri yapıyor. Ya direk asus çalışanı yada gereksiz bir fan. Bence banlanmalı yani eski eski konuları öne çıkarıyor. Yeni açılan konular belki arada kaynıyor vesayre. Zaten düzgün öneri yapmıyor.
Ben bir markaya bağlı kalmam hiçbir zaman kaliteli,sağlam,uygun fiyatlı ürünleri seçiyorum parası olan gider en pahalı şeyleri alır zaten bunda sıkıntı yok ama sürekli tek marka da olmaz

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri