Halka Arz Nedir? Mantıklı Bir Yatırım Mı? Riskleri Nelerdir?

okan.c

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
58
Arkadaşlar halka arz olayı patladı bu aralar biliyosunuz. Varsa anlayan biri biraz anlatabilirmi bu konuyu ?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
403
Bizdeki hali şudur gratiste yeni bir ürün varmış kızlar koşuunnnn !
bir kaç gün sonra kızlar başka ürün gelmiş koşunnnnnn

benim gördüğüm şuan bu şekilde doğru hisseye katılıp zamanında çıkan kazanıyor gibi görünüyor

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,807
Geçmişte buna benzer patlamalar oldu. Hisseler de tavan serileri azalmaya başlıyor. Çünkü bu işin sonu yok. Bir hisse 12 tavan yapıyor millet diyor ki o zaman bu hisse 20 tavan yapar öbürü 30 tavan yapar diyor. 13. tavandan alan adam patlıyor sağlam zarara giriyor sonra hani bu hisse zengin edecekti diyor. Yahu burası kurtlar piyasası yedirirler mi o kurumsallar yeni yatırımcıya. Halka arza katılmak risksiz gibi görünse de arz fiyatının altına düşme ihtimali var. Ve ayrıca ben 2021 den beri bu foruma üyeyim ve ilk defa borsa ile ilgili bir konu açıldığını görüyorum. John Rockfeller diye para babası bir adam varmış zamanında bir ayakkabı boyayicisinin borsaya girdiğini ve john a şu hisseyi al uçacak falan diyince benim borsadan çıkma vaktim geldi demiş. Ve 1929 yılında ABD borsasında bir çöküş gerçekleşmiş bu tarihe büyük buhran olarak geçmiş. Hikaye gerçek veya değildir orasını bilemesek de mantık olarak gerçeklik payı yüksek bana kalırsa.

MrYeaxu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Geçmişte buna benzer patlamalar oldu. Hisseler de tavan serileri azalmaya başlıyor. Çünkü bu işin sonu yok. Bir hisse 12 tavan yapıyor millet diyor ki o zaman bu hisse 20 tavan yapar öbürü 30 tavan yapar diyor. 13. tavandan alan adam patlıyor sağlam zarara giriyor sonra hani bu hisse zengin edecekti diyor. Yahu burası kurtlar piyasası yedirirler mi o kurumsallar yeni yatırımcıya. Halka arza katılmak risksiz gibi görünse de arz fiyatının altına düşme ihtimali var. Ve ayrıca ben 2021 den beri bu foruma üyeyim ve ilk defa borsa ile ilgili bir konu açıldığını görüyorum. John Rockfeller diye para babası bir adam varmış zamanında bir ayakkabı boyayicisinin borsaya girdiğini ve john a şu hisseyi al uçacak falan diyince benim borsadan çıkma vaktim geldi demiş. Ve 1929 yılında ABD borsasında bir çöküş gerçekleşmiş bu tarihe büyük buhran olarak geçmiş. Hikaye gerçek veya değildir orasını bilemesek de mantık olarak gerçeklik payı yüksek bana kalırsa.
En dogru tespit okudugum ben o kadar anlamıyorum illaki alacaksanız hisse alacaginiz firmanın onunu arkasini sagini solunu vizyonuna misyonuna gecmis projelerine gelecek yatirimlarına kar zarar oranlarına dikkat edin derim ben

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
En sonda 3.8M kişi girdi çok fazla bir sayı. Bu kadar talep yoktu daha bir kaç ay öncesine kadar. Cüzi miktar yatırıp kazandiriyordu ama bu kadar katılım devam ederse nerede çokluk orada bokluk. Nu tür islerde çokluk artarsa illa ki zararlar patlamalar başlar. Son demleri diye düşünüyorum. Firmadan firmaya katıldığına göre değişir tabiki ama genel olarak konuşuyorum. Özellikle ebebek için Türkiye dışında bir yerde goremezsin bitmiş batacak fabrikanın halkaarzini gerçekleştiriyorlar. Ebebekin yaptığı zararın haddi hesabı yok iflastan döndü belki iflas edecek önümüzde ki aylarda ama halka arza girdi çok ilginç

Sadece Ben

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
71
İzdemir yerin dibine girdi. Millet battı. 78 den girenler ne olmasını bekliyordu. Millet zannetti ki daha çok yolu var soluksuz 200-300 olacak. Öyle birşey yok.

kışa doğru geldiğimiz için enerji hisseleri genelde artar gibi. Ne düşünüyosunuz hocam ? İzdemir ya da alfas, enjsa falan alınır mı ki ?

Ankara'da hava soğumaya başladı bile.

Örneğin galata ya da.

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,807
kışa doğru geldiğimiz için enerji hisseleri genelde artar gibi. Ne düşünüyosunuz hocam ? İzdemir ya da alfas, enjsa falan alınır mı ki ?

Ankara'da hava soğumaya başladı bile.

Örneğin galata ya da.
Vallahi borsa şu an baya kötü. Nerede çokluk orada..... denir ya hani işte o sebepten kaynaklanıyor bana kalırsa. Risk yönetimi burada çok önemli. Uzun vade için endişelenmeye gerek yok tabi sağlam şirket olduğu sürece zarar ettirme ihtimali çok olası değil açıkçası ytd.

Sadece Ben

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
71
Vallahi borsa şu an baya kötü. Nerede çokluk orada..... denir ya hani işte o sebepten kaynaklanıyor bana kalırsa. Risk yönetimi burada çok önemli. Uzun vade için endişelenmeye gerek yok tabi sağlam şirket olduğu sürece zarar ettirme ihtimali çok olası değil açıkçası ytd.
Reeder halka arza ne dersiniz ?

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,807
Reeder halka arza ne dersiniz ?
Halka arzlara ekleme yapmadan katılmak çok riskli değildi önceden ama son halka arzların tavan serilerinden sonraki sağlam düşüşünden sonra halka arzlara olan güven azalabilir. Her ihtimali düşünerek girmek lazım. Ama diyelim ki hisse arz fiyatının altına düştü 100-200 tl kaybetmek bana koymaz diyorsanız tabi ki katılabilirsiniz ytd.

Sadece Ben

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
71
Halka arzlara ekleme yapmadan katılmak çok riskli değildi önceden ama son halka arzların tavan serilerinden sonraki sağlam düşüşünden sonra halka arzlara olan güven azalabilir. Her ihtimali düşünerek girmek lazım. Ama diyelim ki hisse arz fiyatının altına düştü 100-200 tl kaybetmek bana koymaz diyorsanız tabi ki katılabilirsiniz ytd.
50 lot düşünüyordum :D 5-6 gün tavan yapsa yer aslında ama bilemedim. Son birkaç günde telefonlarıyla ilgili yaptıkları şeylerle ilgili bir video çıktı. Güven düşürebilecek bir etken ama taahhütleri ve yatırım planları da iyi gibi ytd

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri