Hangi ATX kasa almalıyım?

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
158 mm yüksekliğe sahip olan Noctua NH-U12S işlemci fanı alacağım.

Anakart MSI B550-A Pro ATX
PSU Aerocool KCAS Plus 750W 80+ Gold
Ekran kartı daha sonra alacağım için uzunluğu belli değil.

Kasa olarak düşünüyorum fakat iç kısım dar gibi gözüküyor ve ekran kartı Max 327mm takılabiliyormuş. RGB olması önemli değil hava sirkülasyonu iyi olan bir kasa tercihim.

Bütçe Max 1500tl fakat görüşlerinize açığım.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
158 mm yüksekliğe sahip olan Noctua NH-U12S işlemci fanı alacağım.

Anakart MSI B550-A Pro ATX
PSU Aerocool KCAS Plus 750W 80+ Gold
Ekran kartı daha sonra alacağım için uzunluğu belli değil.

Kasa olarak düşünüyorum fakat iç kısım dar gibi gözüküyor ve ekran kartı Max 327mm takılabiliyormuş. RGB olması önemli değil hava sirkülasyonu iyi olan bir kasa tercihim.

Bütçe Max 1500tl fakat görüşlerinize açığım.

Kendi kullandığım kasa modeli, gayet memnunum.
16.5 cm CPU Soğutucu, 38 cm GPU desteği var.

-

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Bunu gördüm hocam fakat dikey olması ve işlemci fanını da olumsuz etkilemez mi?
Dikey değil. Dikey ekran kartı desteği var. Dikey ekran kartı için aparat var, ekstra ücret ile satılıyor.
1662462514508.png

1662462522830.png

KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
@White Ravens tamam hocam o bağlantı da yana çevirilebiliyormuş gördüm. Peki bu 200mm fanlar diyelim bozuldu veya istediğim hava akışını karşılamıyor piyasada 200mm fan yok endüstriyel bir çözümü var mıdır ya da ne bileyim firma yedek parça satıyor mudur?

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Zaten söylediğinizi yanlış anlamışım özür dilerim anakart yan takılıyor zannettim. Düz takabiliyorum yani değil mi arkadaki bağlantılar dikey gözüküyor videoda
Kasa şu an masamda. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum.
Ekstreme bir iç tasarımı yok. Normal montaj yapıyorsunuz.
Sizin tabirinizle düz yani. Standart montaj.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
@White Ravens tamam hocam o bağlantı da yana çevirilebiliyormuş gördüm. Peki bu 200mm fanlar diyelim bozuldu veya istediğim hava akışını karşılamıyor piyasada 200mm fan yok endüstriyel bir çözümü var mıdır ya da ne bileyim firma yedek parça satıyor mudur?
Piyasada 200mm fan var dostum. Araştırmadan bulabildiklerim araştırsam daha bulurum.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Ön panelde değişiklik yapmak istersen, Teknobiyotik'ten aynı fanları satın alabiliyorsun.
Veya istediğin fan boyutunu kullanabilirsin.
Ön panel;
2x 20cm
2x 14cm
3x 12cm olarak her türlü fan montajını destekliyor.

KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ön panelde değişiklik yapmak istersen, Teknobiyotik'ten aynı fanları satın alabiliyorsun.
Veya istediğin fan boyutunu kullanabilirsin.
Ön panel;
2x 20cm
2x 14cm
3x 12cm olarak her türlü fan montajını destekliyor.
Tamam hocam içi daha ferah en azından herşeyden önce kafama o yattı yani teşekkür ediyorum sağolun

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Tamam hocam içi daha ferah en azından herşeyden önce kafama o yattı yani teşekkür ediyorum sağolun
Teknobiyotik, fanları çok pahalıya satıyor.
Ben kasayı aldıktan sonra, üst panele de 1 tane takmak istemiştim.
Ve kasadaki görsel bütünlüğü bozmamak için egzoz fanın aynısından takayım dedim.
Fakat bana kendi sitelerinde sattığından bile yüksek bir fiyat vermişlerdi. (85 TL + Kargo)
1662465558887.png

Aynı tarihlerde benzer kasa fanını, kendi sitelerinden ücretsiz kargo ile 10 TL daha ucuza,
HepsiBurada üzerinden ise 21 TL daha ucuza alabiliyordum.
1662465633515.png

Bu yüzden ileride fan almak istersen, firmadan çok beklentin olmasın.

KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Teknobiyotik, fanları çok pahalıya satıyor.
Ben kasayı aldıktan sonra, üst panele de 1 tane takmak istemiştim.
Ve kasadaki görsel bütünlüğü bozmamak için egzoz fanın aynısından takayım dedim.
Fakat bana kendi sitelerinde sattığından bile yüksek bir fiyat vermişlerdi. (85 TL + Kargo)
Ekli dosyayı görüntüle 6635
Aynı tarihlerde benzer kasa fanını, kendi sitelerinden ücretsiz kargo ile 10 TL daha ucuza,
HepsiBurada üzerinden ise 21 TL daha ucuza alabiliyordum.
Ekli dosyayı görüntüle 6636

Bu yüzden ileride fan almak istersen, firmadan çok beklentin olmasın.
Hocam üst panele 2 adet fan alacağım zaten görsellik hiç umrumda değil çünkü bilgisayarın bulunacağı ortam biraz sıcak olacak o yüzden ne kadar soğutabilirsem bana kârdır. Şu aşamada normal düzeyde fanlar takacağım ilerde tüm fanları Noctua ile değiştirmeyi düşünüyorum ışıksız saçma sapan renkler ile dolacak sistem ama dediğim gibi performans daha önemli.

Screenshot_20220905-085448.png

Hava akımı olarak en uygun bu fanı buldum ve gerekirse bundan 3 adet alıp üst ve arkaya egzoz olarak takacağım. Başlangıç olarak iki tabiki.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Şu aşamada normal düzeyde fanlar takacağım ilerde tüm fanları Noctua ile değiştirmeyi düşünüyorum ışıksız saçma sapan renkler ile dolacak sistem ama dediğim gibi performans daha önemli.
Bu çokta mantıklı bir yükseltme olmayacaktır. Kasa yerine sistem bileşenlerine yatırım yapmak daha mantıklı.
Kasada herhangi bir değişiklik yapmadan kule veya sıvı soğutma ekleyerek daha efektif bir performans artışı elde edersiniz.

KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bu çokta mantıklı bir yükseltme olmayacaktır. Kasa yerine sistem bileşenlerine yatırım yapmak daha mantıklı.
Kasada herhangi bir değişiklik yapmadan kule veya sıvı soğutma ekleyerek daha efektif bir performans artışı elde edersiniz.
Hocam zaten Noctua NH-U12S kule tipi soğutucu alacağım fakat yinede yeterli olmayabilir dediğim gibi kasanın bulunduğu ortam sıcak bir ortam olacak. Ekran kartından feragat ediyorum şuan ekstra tüm masraflar ile. Ekran kartı olarakta 3060ti 2 fanlı ve farklı markalara yöneleceğim fakat bütçe daha da zorlarsa 3060 a düşeceğim. Kasayı soğuk tutamadıktan sonra 3090 olsa işimi görmeyecek :ROFLMAO:
Yaklaşık 1 ila 2 yıl içerisinde bu fanlar ölmeye başladığında bu değişiklikleri yapayım diyorum

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Hocam zaten Noctua NH-U12S kule tipi soğutucu alacağım fakat yinede yeterli olmayabilir dediğim gibi kasanın bulunduğu ortam sıcak bir ortam olacak. Ekran kartından feragat ediyorum şuan ekstra tüm masraflar ile. Ekran kartı olarakta 3060ti 2 fanlı ve farklı markalara yöneleceğim fakat bütçe daha da zorlarsa 3060 a düşeceğim. Kasayı soğuk tutamadıktan sonra 3090 olsa işimi görmeyecek :ROFLMAO:
Yaklaşık 1 ila 2 yıl içerisinde bu fanlar ölmeye başladığında bu değişiklikleri yapayım diyorum
Bütçeni verimli kullan, custom soğutuculu sistem kurmayı dene.
Sonuçta ekran kartına da sıvı soğutma uygulayabiliyorsun.

KS

camizci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bütçeni verimli kullan, custom soğutuculu sistem kurmayı dene.
Sonuçta ekran kartına da sıvı soğutma uygulayabiliyorsun.
Hocam aslında sistem hazır. Söylediğim olaylar ilerisi için düşündüğüm şeyler. İşlemci için illaki sağlam bir soğutucu almam gerekiyordu onuda Amazon Avrupadan aldım Türkiye'deki fiyatlarla aynı fakat Noctua marka. İşlemci için içim rahat diyebilirim yani. Ekran kartı ve genel olarak kasa için hava sirkülasyonundan çekiniyordum önermiş olduğunuz kasa ile de artık onuda çözdüm. Şuan hangi parçayı daha verimli alırsam alayım 3060 veya 3060ti ekran kartına bir faydası olmayacak :D Hava sirkülasyonu iyi olduğu sürece 3 fanlı ekran kartı yerine 2 fanlı ekran kartı alırım, Asus olacağına Zotac olur çok bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Dediğim gibi şuan hangi parçadan feragat etsem Asus marka 3 fanlı bir ekran kartı alamam fiyatları bariz bir şekilde fazla. Sıcaklık testlerinde baktığım kadarıyla Asus Rog Strix 3060ti 3 fanlı model 56 derecede, Zotac 3060ti 2 fanlı model 72 derecede çalışıyor. Evet bir uçurum var lakin fiyat olarak da 4-5bin civarı bir uçurum söz konusu :ROFLMAO:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri