Hangi Bileşenleri Tercih etmeliyim ?

kthsndl

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
AMD Tabanlı bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum arkadaşlar toplam bütcem 7500 TL (( EKRAN KARTIM ELİMDE MEVCUT 1050Tİ )) 4 ana parça ürün alacağım İŞLEMCİ ANAKART RAM VE GÜÇ KAYNAĞI Ramları 32 gb almayı düşünüyorum 8*4 yada 16* 2 gibi kısacası DDR3 bilgisayarımı güncelleştireceğim ama hangi işlemciyi almalıyım hangi ana kartı kullanmalıyım karar veremiyorum önceliğim işim olacak yani montaj tasarım adobe programlarını kullanacağım elbette oyun içinde kullanacağım ama öncelik işim arkadaşlar 4 bileşen için sizlerden yardım talep ediyorum hangi parçalar alınmalı hangi parçalar kullanılmalı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Cvp: Hangi Bileşenleri Tercih etmeliyim ?

5600X 6/12 çekirdek en yüksek tek çekirdek performansını alacağınız işlemci. Eğer Render odaklı bir işiniz varsa yani işlemcinin tüm çekirdeklerini yüke sokacağınız bir işiniz o zaman 3700X 8/16 çekirdek seçimi yapın.

NOT : 3700X işlemcisinin stok soğutucusu eğer yük altına sokarsanız sistemi çok çekirdekte yetersiz kalacaktır bilginiz olsun. Ekstra bir soğutucu gerekecektir ortalama 500 TL fiyata iyi bir ürünle işlemci zapt edilebilir.

Kerimhan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
216
KS

kthsndl

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
RE: Cvp: Hangi Bileşenleri Tercih etmeliyim ?

Kerimhan' Alıntı:
Merhabalar,

Önerilerimi aşağıya bırakıyorum.

Öncelikle teşekkür ederim.. sıvı soğutmaya kesinlikle ihtiyacım yok kule tipi  hava soğutmam mevcut bide acaba neye göre 3500x dediniz mesela göndermiş olduğunuz güç kaynağı çok gelmez mi sisteme ve fiyatı da biraz pahalı değil mi ? bu soruları daha detaylı bilgi edinmek için soruyorum

Kerimhan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
216
RE: Cvp: Hangi Bileşenleri Tercih etmeliyim ?

kthsndl' Alıntı:
Kerimhan' Alıntı:
Merhabalar,

Önerilerimi aşağıya bırakıyorum.

Öncelikle teşekkür ederim.. sıvı soğutmaya kesinlikle ihtiyacım yok kule tipi  hava soğutmam mevcut bide acaba neye göre 3500x dediniz mesela göndermiş olduğunuz güç kaynağı çok gelmez mi sisteme ve fiyatı da biraz pahalı değil mi ? bu soruları daha detaylı bilgi edinmek için soruyorum

Hocam ben ergonomik düşündüğüm için soğutma ekleme amaçlı bu listei yazdım. Asus tuf serisi üzmez kendim kullanıyorum gayet memnunum. Fakat tabi ki @"ugur.gozaydin" hocanın yazdığı liste benimkilerin bir tık üstünde. Fakat o işlemciye soğutma şart. Örneğin ben de ryzen 5600x kullanıyorum. Site içerisindeki önerilere göre sıvı soğutma aldım ve gerçeken faydasını gördüm. Tabi karar senin.

Bu arada ben ekran kartı - anakart markalarının da aynı olmasından yanayım. Geçen youtube da gezinirken aşağıdaki arkadaşın videosuna denk geldim. İzlemeni tavsiye ederim belki sana yeni bir fikir oluşturur. Fiyat olarak çok çok uygun gözüküyor ben de sordum kendisine gerçekten belirttiğiniz fiyat mı diye.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Cvp: Hangi Bileşenleri Tercih etmeliyim ?

Eğer soğutucunuz iyi bir modelse 3700X gibi bir işlemciyi zapt edebilirsiniz.

PSU W değerinin yüksek olması iyidir. Sistem yüke girdiğinde boşta kalan kısım ne kadar fazla o kadar az PSU ısısı buna bağlı o kadar az PSU fan sesi ve buna bağlı uzun vadede daha çok kullanım ömrü demek.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri