Yardım Hangi Kablo Nereye Takılacak?

benbaaris

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
44
17282370380687612048113625427673.jpg

Hocalarım hangi kablo nereye girecek ? Kasanın ustten gelenleri sıvı soğutma kabloları. Lütfen yardımcı olun tip okuyorum çok fazla slaytla işim oluyor bir ay sonra staj için sinavlar başlayacak el atarsaniz sevinirim. Herkese şimdiden çok teşekkür ederim

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
61
bu tarifle olacak iş değil adres nere

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Ekli dosyayı görüntüle 38406
Hocalarım hangi kablo nereye girecek ? Kasanın ustten gelenleri sıvı soğutma kabloları. Lütfen yardımcı olun tip okuyorum çok fazla slaytla işim oluyor bir ay sonra staj için sinavlar başlayacak el atarsaniz sevinirim. Herkese şimdiden çok teşekkür ederim
Önce gördüklerimi yazayım. Mavi ile çizdiklerim PWM fan kabloları. Pompanın kablosunu da takmadıysanız o da bunların içindedir. Kırmızı ile çizdiğim de 4pin RGB yani aydınlatmanın kablosunu. Ayrıca ortada kasanın kendi kontrolcüsü var, sağ taraf PWM fan kabloları için, sol taraf 3pin ARGB aydınlatma için. Yapılması gerekenlere gelirsek, öncelikle anakart nedir? Anakartta sıvı soğutma için ayrı portlar varsa, kasanın bu kendi kontrolcüsünü kullanmayıp direk pompa ve radyatör fanları ayrı olacak şekilde direk anakartta portlara bağlanması daha sağlıklı olur. Eğer anakartta pompaya özel pump, pump_fan gibi portlar yoksa anakarttaki cpu_fan kısmına pompadan gelen PWM kablosunu takın. Radyatör fanlarını da kontrolcü üzerinde mavi ile işaretlediğim sağ taraftaki portlara takın. Aydınlatmaya gelecek olursak, oradaki kontrolcüde sarı işaretli taraftaki portlar ARGB. Sizin yukarda kırmızı işaretlediğim kablo RGB. Yani onu buraya takamazsınız. Yine anakartta ARGB değil, 4pin RGB portu var ise bunu da oraya takmalısınız. Bu kadar bilgiyle daha fazla bir şey açıklayamam, ne anakart, ne pompanın modelini bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 17282370380687612048113625427673.jpg
    17282370380687612048113625427673.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 5
KS

benbaaris

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
44
Önce gördüklerimi yazayım. Mavi ile çizdiklerim PWM fan kabloları. Pompanın kablosunu da takmadıysanız o da bunların içindedir. Kırmızı ile çizdiğim de 4pin RGB yani aydınlatmanın kablosunu. Ayrıca ortada kasanın kendi kontrolcüsü var, sağ taraf PWM fan kabloları için, sol taraf 3pin ARGB aydınlatma için. Yapılması gerekenlere gelirsek, öncelikle anakart nedir? Anakartta sıvı soğutma için ayrı portlar varsa, kasanın bu kendi kontrolcüsünü kullanmayıp direk pompa ve radyatör fanları ayrı olacak şekilde direk anakartta portlara bağlanması daha sağlıklı olur. Eğer anakartta pompaya özel pump, pump_fan gibi portlar yoksa anakarttaki cpu_fan kısmına pompadan gelen PWM kablosunu takın. Radyatör fanlarını da kontrolcü üzerinde mavi ile işaretlediğim sağ taraftaki portlara takın. Aydınlatmaya gelecek olursak, oradaki kontrolcüde sarı işaretli taraftaki portlar ARGB. Sizin yukarda kırmızı işaretlediğim kablo RGB. Yani onu buraya takamazsınız. Yine anakartta ARGB değil, 4pin RGB portu var ise bunu da oraya takmalısınız. Bu kadar bilgiyle daha fazla bir şey açıklayamam, ne anakart, ne pompanın modelini bilmiyorum.
Hocam öncelikle sizlere çokça teşekkürler ederim. Anakart modeli:asus tuf B550M-E Wifi
Soğutucu ise coolermaster MASTERLIQUID ML240 L V2 RGB

Hocam ayrıca toplayıcı kablo var onun fotoğrafini da ekliyorum salağa anlatır gibi anlatirsaniz çok memnun olurum ve gerçekten çok teşekkürler 🙏

Ekli dosyalar

• 17282392968783105782181696828126.jpg
    17282392968783105782181696828126.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 4

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
61
işlemcin 3700x veya 5600x üstü bir işlemci ise sıvı soğutman yanlış olmuş 3700x te ben kullandım iş görüyordu lakin 5800x geçince çok sıkıntı çıkardı full çalışmasına rağmen soğutması yetmedi

KS

benbaaris

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
44

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
61
5600x soğutur ama işlemci upgrade yaparsan onuda değiştir

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Hocam öncelikle sizlere çokça teşekkürler ederim. Anakart modeli:asus tuf B550M-E Wifi
Soğutucu ise coolermaster MASTERLIQUID ML240 L V2 RGB

Hocam ayrıca toplayıcı kablo var onun fotoğrafini da ekliyorum salağa anlatır gibi anlatirsaniz çok memnun olurum ve gerçekten çok teşekkürler 🙏
Dakikasına dönüş yapmışsınız ama ben görmedim kusura bakmayın. Anlatırım ama bu saat sonra daha bugün anlatamam maalesef, size anlatmam için benim de bir ön hazırlık yapmam lazım, sıvı soğutucunuzun videolardan tek tek kablolarına bakacağım, attığınız fotoğraflarda hangisi hangisi onu işaretleyeceğim, anakart üzerinde göstereceğim vs benim de zamanımı alır. Yarın akşam dönüş yapabilirim. Anakartınıza bir göz attım sorun yok, ihtiyacımız olan portlar var. Acil ihtiyacınız varsa kabaca anlatacak olursam radyatör fanlarından çıkan PWM kabloları genelde bir dişi, bir erkek kablolu olur. Bu fanları dişi erkek olarak birbirine ekleyin. Sonra en sonda kalan dişi kabloyu CPU_OPT portuna takın. Pompadan gelen PWM kabloyu da direk CPU_OPT nin altındaki CPU_FAN portuna takın çalışır montajı da yaptıysanız. RGB portu da anakartında aşağı tarafta dibi beyaz iki port var. Biri 3 pin ARGB, diğeri 4pin RGB. Siz bağlantıyı RGB'ye yapacaksınız. Çalışması için elzem değil, dediğim gibi ayrıntısına bakarız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri