Hangi sistemi toplamak daha mantıklı olur?

HarryHuR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle herkese merhaba,

Bundan 1 ay önce yeni topladığım oyuncu sistemini kardeşime hediye ederek kendime bir Macbook Air aldım. Okul ve yazı işlerimi bununla halledip okula yanımda götürüp getirecektim. 
Öyle de oldu aslında mesela bu yazıyı şu an Mac'im ile yazıyorum ve oldukça memnunum.
Ancak oyun oynamaya alışan insan oyunsuz edemiyormuş. Yanına bir de orta seviye bir oyun makinesi toplama kararı aldım.

Elimdeki Parçalar:
  • 4x4GB DDR3 1600MHZ CL9 Kingston Kit RAM
  • İntel Core 2 Quad Q9400 İşlemci
  • Samsung Evo 750 120GB SSD
  • Western Digitals Blue 1TB 7200RPM 64M HDD
  • ZOTAC GTX650TI 2GB 128BIT Ekran Kartı
  • Asus Vento Kasa ve 450WATT Güç Kaynağı
  • 24" 1ms 60hz Full HD Samsung Monitör
  • Envai çeşit DDR2 ve DDR3 RAM ve gerekli olabilecek her türlü ekipman fazladan disk, güç kaynağı vb.
Gelelim Seçeneklere:
  1. Elimdeki Q9400 İşlemciye uygun, DDR3 RAM destekli (En az tek modülde 4GB RAM desteğine sahip olmalı ki 4GB modül kullanabileyim.) LGA775 destekli bir anakart satın alarak sistemi kurmak.
    Elimdeki Q9400 İşlemciye uygun, DDR2 RAM destekli (En az 4 adet RAM slotuna sahip olmalı ki 4x2GB RAM ile 8GB RAM'e ulaşabileyim.) LGA775 destekli bir anakart satın alarak sistemi kurmak.
  2. DDR3 ve 4 RAM Slotu olan 1551p bir anakart ve uygun bir işlemci satın alarak sistemi kurmak.
    DDR3 ve 4 RAM Slotu olan 1550p bir anakart ve uygun bir işlemci satın alarak sistemi kurmak.
(Her seçenekte elimdeki kit ramleri kullanmak için en az 4 ram slotu olan anakart seçilmek zorunda)
(Ekran kartı ileride yeni nesil bir ekran kartına upgrade edilebilir.)

BÜTÇE MÜMKÜN OLDUKÇA AZ OLARAK KULLANILMALIDIR.

Şimdiden Teşekkürler.

Merak edenler için eski sistemim:

Sapphire R9 380 4GB DDR5 256Bit NITRO DUAL-X OC​
Intel Skylake i5 6400​
2x8 GB HyperX DDR4 2133 MHz Kingston RAM​
GIGABYTE B150M-D3H DDR4​
Kingston HyperX Fury 120 GB SSD​
Samsung 1TB 7200RPM 64MB HDD​
Cooler Master RS-600-CoolerMaster Kasa​

KS

HarryHuR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PCMaster' Alıntı:
harryhur' Alıntı:
Dostum APU sistem diğer tüm seçeneklerden daha az FPS ve performans sağlamaz mı?

eliniizde ki q9400 işlemciye göre a10 7870K %40'dan fazla daha ustun performans saglıyor.

bununla birlikte düşük bütçe kullanarak istediğniz oyunu oynama şansınız var.

Peki elimdeki ekran kartı APU sisteme göre yüzde kaç performans farkı yaratıyor? Oyun oynarken ekran kartı mı FPS'e daha net etki eder yoksa işlemci mi?
Ayrıca elimdeki bileşenleri satmadan da intel tabanlı bir anakart ve işlemci alırsam örneğin i3 6100 gibi basit bir işlemci ile bile APU'dan daha yüksek performans alabileceğimi düşünüyorum.
Asıl aklımdaki soru yeni işlemci alıp almamak arasında, AMD alırsam da elimde ekran kartı olduğu için APU olmayan bir AMD işlemci ve anakart alırım.

İsmail

Administrator
Admin
Tepki
131
harryhur' Alıntı:
PCMaster' Alıntı:
eliniizde ki q9400 işlemciye göre a10 7870K %40'dan fazla daha ustun performans saglıyor.

bununla birlikte düşük bütçe kullanarak istediğniz oyunu oynama şansınız var.

Peki elimdeki ekran kartı APU sisteme göre yüzde kaç performans farkı yaratıyor? Oyun oynarken ekran kartı mı FPS'e daha net etki eder yoksa işlemci mi?
Ayrıca elimdeki bileşenleri satmadan da intel tabanlı bir anakart ve işlemci alırsam örneğin i3 6100 gibi basit bir işlemci ile bile APU'dan daha yüksek performans alabileceğimi düşünüyorum.
Asıl aklımdaki soru yeni işlemci alıp almamak arasında, AMD alırsam da elimde ekran kartı olduğu için APU olmayan bir AMD işlemci ve anakart alırım.

Anakart olarak bende Gigabyte ga p43t es3g öneririm 16 gb ram desteği bulunmakta fakat tavsiyem bu işlemci yerine i3 işlemci almanı ve msi h110m anakart tavsiye ederim

KS

HarryHuR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İsmail' Alıntı:
harryhur' Alıntı:

Anakart olarak bende Gigabyte ga p43t es3g öneririm 16 gb ram desteği bulunmakta fakat tavsiyem bu işlemci yerine i3 işlemci almanı ve msi h110m anakart tavsiye ederim

Piyasada araştırdım ancak anakartı bulamadım maalesef. Sattığını bildiğiniz biri veya bir yer var mı?
Ben de yeni almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum aslında ama skylake almama rağmen ddr3 alacak olmak saçma geliyor, ddr4 alırsam da elimdeki ramler yerine yeni ram almam gerekecek.

Sizce i3 6100 ile q9400 arasında efektif olarak oyunlarda ve işlem gücünde performans ne kadar oynar?
Aradaki verdiğim fiyat farkına değer mi ?

KS

HarryHuR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
MSI' Alıntı:
Evet 1600 Mhz ye kadar desteği var sanırım kullandığım kart buydu önceden

16 gb ram kullanıyordum 1333 Mhz 1600 denemedim hiç

İ3 her türlü Tokatlar fakat elinde kiler de kötü değil yani piyasada ki oyunların %85 ni rahat oynatan bir işlemci
Anakart sahibinden bak orada vardır

Baktım piyasada toz olmuş çok kaliteli bir kart gerçekten

Kısmet değilmiş. Elimde MSI P45 NEO model anakart vardı. Kondansatörlerinde sıkıntı olduğunu tahmin ediyorum, yarın lehim ile şişen kondansatörleri değiştirip DDR2 4X2GB RAM takıp bir test edeceğim bakalım.

KS

HarryHuR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar sistemi topladım, özellikleri şöyle;

MSI P45 Neo Anakart
Intel Core 2 Quad Q9400 İşlemci (3.4GHZ OC)
7GB DDR2 800MHZ RAM (3x2GB 1X1GB Elimde 3 tane 2GB Kalmış :D)
Cooler Master DK9-7G52A-0L-GP ( Tipi buna benziyor, emin olamadım)
Samsung Evo 750 120GB SSD
Western Digitals Blue 1TB 7200RPM 64M HDD
ZOTAC GTX650TI 2GB 128BIT Ekran Kartı
Asus Vento Kasa ve 450WATT Güç Kaynağı
24" 1ms 60hz Full HD Samsung Monitör

En yakın zamanda FPS testlerini sizler ile paylaşmayı düşünüyorum.
Yardımcı olan herkese teşekkürler :)

Yaşadığım ilginç bir sorundan ve çözümünden bahsedeyim;
Makine sürekli mavi ekran veriyordu, değiştirmediğim parça kalmadı hepsini tek tek test ettim ancak sorun düzelmedi, en son çare olarak anakarttan kaynaklandığını düşünerek, kondansatörlerini değiştirdim anakartın.
Ve sorun düzeldi arkadaşlar mavi ekran sorununu kondansatör değiştirerek çözmüş oldum. Benzer bir sorun yaşayan olursa şişmiş kondansatör olup olmadığını kontrol etsin anakartta :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri