Hazır Sistem Kasa Fanları Olması Gerektiği Konumda Mı ?

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhabalar öncenlikle... Bildiğim kadarıyla kasaların öndeki 3 fan emici ve arkadaki tek fan egzoz fan olması gerekiyor doğru mudur? Aldığım hazır sistemde fanlar doğru şekilde mi monte edilmiş ? Yanlışsa eğer hangisinin yönünü değiştirmem gerekiyor söyler ve yol gösterirseniz sevinirim. Bir sorum daha olacak ekstra fan eklemek istiyorum kasanın max kapasitesi aldığı kadar. Thermalright Çift Kule Forest Commander 140 aldım kargodan gelecek onuda takacağım. Yanında gelen macun yerine noctua nt-h2 macun kullanacağım. Kule tipi soğutucuyu takarken ekstra fan alıp takmak istiyorum. Soruyorum çünkü hepsini tek kalemde yapmak istiyorum. Sürekli kasayı aç kapa yapmak istemiyorum.
Özet geçecek olursak soruları - 1: Kasa üzerindeki fanlar doğru konumda mı eğer yanlışsa nasıl olmalı?
2: Kasa ve anakartın desteklediği yukarı ve asağıya toplamda en fazla kaç adet kasa fanı eklenebilir ? Eğer alınabilir takılabilirse hangi marka , model ,adet ve boyut tavsiye edersiniz? Ekstra tavsiye verebileceğiniz şeyler varsada ekleyebilirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.

Anakart Model :MSI PRO B650M-B 6800mhz(OC) RGB M.2 AM5 DDR5

Kasa Model :DeepCool CC560 V2 700W 80+ Tempered Glass USB 3.0 ATX
Ekstra fan icin modul falan almam gerekiyor mi hic anlamiyorum fan coklayici diye birsey varmis sanirim. Psu ustunde bos giris yoksa aliniyormus. Detaylica bilgi verebilirseniz cok sevinirim

Ekli dosyalar

• 7f119d34-e7c4-4047-bc97-42212fda9183.jpg
    7f119d34-e7c4-4047-bc97-42212fda9183.jpg
    169.9 KB · Görüntüleme: 37
  • 910443e8-fef4-48ea-902f-edd2afdac979.jpg
    910443e8-fef4-48ea-902f-edd2afdac979.jpg
    143.3 KB · Görüntüleme: 37
  • d70adb36-1ae9-4d36-b4ed-c66bfa23f849.jpg
    d70adb36-1ae9-4d36-b4ed-c66bfa23f849.jpg
    270.5 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2024-08-06 at 21.42.51 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-06 at 21.42.51 (1).jpeg
    204.1 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2024-08-06 at 21.42.51.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-06 at 21.42.51.jpeg
    268.6 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Jahrein

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Fanlar doğru tarafta sıkıntı yok.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Fan SupportFront: 3×120 / 3×140mm
Top: 2×120 / 2×140mm
Rear: 1×120mm
PSU Shrouded: 2×120mm

Zaten önde 3 tane 120mm lik fan,
Arkada ekzoz ile de 1 tane 120mm lik fanla kasa size gelmiş.

Bu durumda extra olarak üst kısma 2 tane 120mm lik veya yine 2 tane 140mm lik fanları takabiliyorsunuz.

Ekstra fana gerek yok bence kasayla gelenler gayet yeterli olacaktır. Gayet yeterli olacaklardır
Sistemi kurun, anormal, extrem sıcaklıklar yaşarsanız extra fan takviyesine gidin.

Son düzenleme:

CHAOS_HK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar öncenlikle... Bildiğim kadarıyla kasaların öndeki 3 fan emici ve arkadaki tek fan egzoz fan olması gerekiyor doğru mudur? Aldığım hazır sistemde fanlar doğru şekilde mi monte edilmiş ? Yanlışsa eğer hangisinin yönünü değiştirmem gerekiyor söyler ve yol gösterirseniz sevinirim. Bir sorum daha olacak ekstra fan eklemek istiyorum kasanın max kapasitesi aldığı kadar. Thermalright Çift Kule Forest Commander 140 aldım kargodan gelecek onuda takacağım. Yanında gelen macun yerine noctua nt-h2 macun kullanacağım. Kule tipi soğutucuyu takarken ekstra fan alıp takmak istiyorum. Soruyorum çünkü hepsini tek kalemde yapmak istiyorum. Sürekli kasayı aç kapa yapmak istemiyorum.
Özet geçecek olursak soruları - 1: Kasa üzerindeki fanlar doğru konumda mı eğer yanlışsa nasıl olmalı?
2: Kasa ve anakartın desteklediği yukarı ve asağıya toplamda en fazla kaç adet kasa fanı eklenebilir ? Eğer alınabilir takılabilirse hangi marka , model ,adet ve boyut tavsiye edersiniz? Ekstra tavsiye verebileceğiniz şeyler varsada ekleyebilirsiniz.

Ekstra fan icin modul falan almam gerekiyor mi hic anlamiyorum fan coklayici diye birsey varmis sanirim. Psu ustunde bos giris yoksa aliniyormus. Detaylica bilgi verebilirseniz cok sevinirim
Sinerji ryu 4070 super li hazır sistemi mi aldınız acaba ? Ve aldığınız kasayı beğendinizmi hava sirkülasyonu nasıl

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Fan SupportFront: 3×120 / 3×140mm
Top: 2×120 / 2×140mm
Rear: 1×120mm
PSU Shrouded: 2×120mm

Zaten önde 3 tane 120mm lik fan,
Arkada ekzoz ile de 1 tane 120mm lik fanla kasa size gelmiş.

Bu durumda extra olarak üst kısma 2 tane 120mm lik veya yine 2 tane 140mm lik fanları takabiliyorsunuz.

Ekstra fana gerek yok bence kasayla gelenler gayet yeterli olacaktır. Gayet yeterli olacaklardır
Hocam kasayı doldurmak istiyorum alabildiği kadar. Antalyada yaşıyorum ve hava günlük 40 -50 Derece hissedilen sıcaklık oluyor. Zaten kış görmüyoruz senede 1 hafta çok soğuk olur geri kalan kış diye gecirdiğimiz havalar bile soğuk olmuyor artık. Yanlış anlamadıysam üst 14mm(2 adet) psu üstüde 12mm (2 adet) Toplamda 4 adet fan ekleyebiliyorum. Almışkende tam takır yapıp öyle kapatmayı düşünüyorum sistemi. Eklenebilir değil mi 4 adet fan ? Psuda yer var mı yok mu bilmiyorum. Çoklayıcı almama gerek var mı onuda bilmiyorum.

Sinerji ryu 4070 super li hazır sistemi mi aldınız acaba ? Ve aldığınız kasayı beğendinizmi hava sirkülasyonu nasıl
Evet hocam ama daha kullanamadım hava soğutucuyu bekliyorum ve kasaya fan ekledikten sonra tam takır performansını test edeceğim

Güncelleme : Psu kapasite de 2x120 yazıyor yani psuya baglanabilecek 2x120 fan mı takabiliyorum sadece. Fazlasını eklersem çoklayıcı mı gerekiyor yada ekleyemiyor muyum anlamadım

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı 123.PNG
    Ekran Alıntısı 123.PNG
    30.4 KB · Görüntüleme: 7

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
''Hocam kasayı doldurmak istiyorum alabildiği kadar.''
Ne kadar çok fan o kadar fazla uğultu, bunu dikkate alın.
Tercih meselesi, sizin için uygunsa elbette yapabilirsiniz.

Net olarak söylenebileceğim:
Ön panelde zaten 3x120mm fan ile gelmiş. Buranın kapasitesine uygun, ileride değiştirmek gerekirse 3x140mm tipin de de takılabiliyor.

Üst panel de yine benzer;
2x120mm fan veya 2x140mm fan takılabiliyor. Tercihinize göre.

Sizin Deepcool CC560 v2 modeli düz Deepcool CC560 modelinden farklı.
Şu extra şu avantajı eklemişler:
PSU Shrouded: 2×120mm ---- PSU Örtülü: 2×120mm fan desteği.

Birkaç yere baktım, youtube, incelemelerde ayrıntılı foto olabilecek yerlere. Bu psu bölümündeki ızgara ve fan montaç bölümüne ait foto ayrıntılı eklememişler.

Siz yukarıda resmi sitesindeki download bölümünden manuel indirebilirseniz indirip bir bakın. Çünkü bende nedense indirmeye geçmiyor
Olmadı kasa elinize ulaşınca bu PSU bölümündeki fan montaj kısmına bakarsınız.
Henüz bu bölüm (psu kısmına fan ekleme) çin bence fan siparişi vermeyin. Kasayı bir inceledikten sonra karar verirsiniz.

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
''Hocam kasayı doldurmak istiyorum alabildiği kadar.''
Ne kadar çok fan o kadar fazla uğultu, bunu dikkate alın.
Tercih meselesi, sizin için uygunsa elbette yapabilirsiniz.

Net olarak söylenebileceğim:
Ön panelde zaten 3x120mm fan ile gelmiş. Buranın kapasitesine uygun, ileride değiştirmek gerekirse 3x140mm tipin de de takılabiliyor.

Üst panel de yine benzer;
2x120mm fan veya 2x140mm fan takılabiliyor. Tercihinize göre.

Birkaç yere baktım, youtube, incelemelerde ayrıntılı foto olabilecek yerlere. Bu psu bölümündeki ızgara ve fan montaç bölümüne ait foto ayrıntılı eklememişler.

Siz yukarıda resmi sitesindeki download bölümünden manuel indirebilirseniz indirip bir bakın. Çünkü bende nedense indirmeye geçmiyor
Olmadı kasa elinize ulaşınca bu PSU bölümündeki fan montaj kısmına bakarsınız.
Henüz bu bölüm (psu kısmına fan ekleme) çin bence fan siparişi vermeyin. Kasayı bir inceledikten sonra karar verirsiniz.
Hocam gürültü inanın umrumda olmaz antalya cehennem. 1 derece bile olsa 1 derecedir kafasındayım. Kasa geldi hocam elimde şuan kontrol sağlayacağım yeri söylerseniz bakarım fan için.

PSU Shrouded: 2×120mm ---- PSU Örtülü: 2×120mm fan desteği.,

Shorouded ve örtülü demek ne demek hocam ?
O zaman 4 adet fan alırım olursa eğer. 2x140 üstte egzoz olarak düşünüyorum ikisinide.
2x120 psu üstüne rüzgar olarak
Nasıl bir yol izlemeliyim yönlendirirseniz çok mutlu olurum

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Şu an bir iki saat işim çıktı. İlgilenemiyorum. Dönüşte yine bu notları yazdığım kısım-buraya- eklemeler yapmaya çalışacağım. Zaman zaman kontrol edersiniz. İki, iki buçuk saat içinde...
Diğer arkadaşlarda yardımcı olurlar...

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Şu an bir iki saat işim çıktı. İlgilenemiyorum. Dönüşte yine bu notları yazdığım kısım-buraya- eklemeler yapmaya çalışacağım. Zaman zaman kontrol edersiniz. İki, iki buçuk saat içinde...
Diğer arkadaşlarda yardımcı olurlar...
Tamamdır hocam bekliyorum. Fan tavsiyesi yapmam gerekenler almam gerekenler hakkında bilgi bekliyor olacağım. Diğer arkadaşlarda ekleme yapabilir

Tamamdır hocam bekliyorum. Fan tavsiyesi yapmam gerekenler almam gerekenler hakkında bilgi bekliyor olacağım. Diğer arkadaşlarda ekleme yapabilir
Bu arada indirdim fotoğrafları fakat sitede görünen fotoğraflar haricinde başka fotoğraf yok

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
''PSU Shrouded: 2×120mm ---- PSU Örtülü: 2×120mm fan desteği.,
O zaman 4 adet fan alırım olursa eğer. 2x140 üstte egzoz olarak düşünüyorum ikisinide.

Nasıl bir yol izlemeliyim yönlendirirseniz çok mutlu olurum''

Bu ifade ile Psu nun yerleştirildiği bölümden bahsediyor. PSU kasanın alt tabanına yerleştirilecek. Üzerinde ızgaralı-delikli metal bir bölüm olablir. O zaman burada fan yuvaları olmalı.
Kesin konuşamıyorum çünkü görmek gerek. Siz bunu kolayca anlayabilirsiniz.
Kasayla kullanım kitapçığı mutlak gelmiştir. Burada behsederler.

Üst kısım için 140 mm düşünülebilir. Fiyatları biraz daha artacktır 120mm liklere göre.

Sizde şimdi kule tipi hava soğutucu var.
Kasanın önündeki fanlar --- içeri hava üfleyecek.
Üst taraftakiler ve arkadaki ekzoz fanı ---- dışarı üfleyecek.
PSU kısmına takarsanız bunlar da --- dıştan içe---- aşağıdan yukarı doğru üfleyecek.

Bu şekil de mi düşünüyorsunuz?

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
''PSU Shrouded: 2×120mm ---- PSU Örtülü: 2×120mm fan desteği.,

Nasıl bir yol izlemeliyim yönlendirirseniz çok mutlu olurum''

Bu ifade ile Psu nun yerleştirildiği bölümden bahsediyor. PSU kasanın alt tabanına yerleştirilecek. Üzerinde ızgaralı-delikli metal bir bölüm olablir. O zaman burada fan yuvaları olmalı.
Kesin konuşamıyorum çünkü görmek gerek. Siz bunu kolayca anlayabilirsiniz.
Kasayla kullanım kitapçığı mutlak gelmiştir. Burada behsederler.

Üst kısım için 140 mm düşünülebilir. Fiyatları biraz daha artacktır 120mm liklere göre.

Sizde şimdi kule tipi hava soğutucu var.
Kasanın önündeki fanlar --- içeri hava üfleyecek.
Üst taraftakiler ve arkadaki ekzoz fanı ---- dışarı üfleyecek.
PSU kısmına takarsanız bunlar da --- dıştan içe---- aşağıdan yukarı doğru üfleyecek.

Bu şekil de mi düşünüyorsunuz?
Evet hocam tam olarak soylediginiz gibi kasanin fotoğraflarinda var atmistim kendi cektiklerimi. Altta psu ustunde yani 2*120 yer var usttede 2*140 lik yer var bende 4 adet bu ölçülere uygun fan almak istiyorum fakat cogaltici olmadan takabilir miyim? Bunu nasil anlarim ona gore cogalticida soylerim gerekirse. Ve hangi fanlardan almam lazim. Onemli olan su hocam cok pahali olmasin rgb icin sacma sapan fan da almak istemiyorum. Benim icin fan guclu olsun rgb icin ekstra oahali olacagina duz fan olsun ama firtina kopartsin icerde. Sirf o yuzden forest commender 140 aldim. Baktim 500 tl civarlarinda adet basi be quiet, arc , akasa falan var rgb olmayani ki eminim rbg olan 500 tlliklerle ayni fiyat olmasina ragmen cok daha iyilerdir. Yani isik olsun olmasin benim icin gerek yok fanlarda. Umarim bende anlatabilmisimdir kendimi :) yukari egzoz yapacagim altida ruzgar fani

Evet hocam tam olarak soylediginiz gibi kasanin fotoğraflarinda var atmistim kendi cektiklerimi. Altta psu ustunde yani 2*120 yer var usttede 2*140 lik yer var bende 4 adet bu ölçülere uygun fan almak istiyorum fakat cogaltici olmadan takabilir miyim? Bunu nasil anlarim ona gore cogalticida soylerim gerekirse. Ve hangi fanlardan almam lazim. Onemli olan su hocam cok pahali olmasin rgb icin sacma sapan fan da almak istemiyorum. Benim icin fan guclu olsun rgb icin ekstra oahali olacagina duz fan olsun ama firtina kopartsin icerde. Sirf o yuzden forest commender 140 aldim. Baktim 500 tl civarlarinda adet basi be quiet, arc , akasa falan var rgb olmayani ki eminim rbg olan 500 tlliklerle ayni fiyat olmasina ragmen cok daha iyilerdir. Yani isik olsun olmasin benim icin gerek yok fanlarda. Umarim bende anlatabilmisimdir kendimi :) yukari egzoz yapacagim altida ruzgar fani yani sizin dediginizle birebir

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
''Altta psu ustunde yani 2*120 yer var usttede 2*140 lik yer var bende 4 adet bu ölçülere uygun fan almak istiyorum.''

Arctic P12 AR-ACFAN00176A 120mm likler 360TL den başlıyor (AKAKÇE)
Arctic P14 PWM PST ACFAN00125A 140 mm likler 483 fiyat koymuşlar (Akakçe)

Yani bunlar epey masraf çıkarır.
be quiet ler dahada yüksek.

4-pin PWM modeller seçersiniz. (Bu önemlidir) Bu özelliklik sıcaklık artışlarında kendi hızını otomatik ayarlar.
Ayrıca BIOS fan eğri grafiğinde de görebilirseniz. fanları buradan da grafik ayar yapabilirsiniz.

Molex konusuna biraz yabancıyım. Bu tür eklemeli kasa fanları kullanmadım.
FAN -HUB şeklinde aparatlar ilede extra fanları kullanabilirsiniz.
Yalnız bu fan- hub aparat ile kasa fanı eklemelerinde, kasa fanlarının 4-pin PWM özelliği sayesinde kendi kendine hız ayarlama özelliği de etkin olacak mı kesin birşey söyleyemeyeceğim malesef.

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
''Altta psu ustunde yani 2*120 yer var usttede 2*140 lik yer var bende 4 adet bu ölçülere uygun fan almak istiyorum.''

Arctic P12 AR-ACFAN00176A 120mm likler 360TL den başlıyor (AKAKÇE)
Arctic P14 PWM PST ACFAN00125A 140 mm likler 483 fiyat koymuşlar (Akakçe)

Yani bunlar epey masraf çıkarır.
be quiet ler dahada yüksek.

4-pin PWM modeller seçersiniz. (Bu önemlidir) Bu özelliklik sıcaklık artışlarında kendi hızını otomatik ayarlar.
Ayrıca BIOS fan eğri grafiğinde de görebilirseniz. fanları buradan da grafik ayar yapabilirsiniz.

Molex konusuna biraz yabancıyım. Bu tür eklemeli kasa fanları kullanmadım.
FAN -HUB şeklinde aparatlar ilede extra fanları kullanabilirsiniz.
Yalnız bu fan- hub aparat ile kasa fanı eklemelerinde, kasa fanlarının 4-pin PWM özelliği sayesinde kendi kendine hız ayarlama özelliği de etkin olacak mı kesin birşey söyleyemeyeceğim malesef.
Hocam 4 pin pw dediginiz gibi yapacagim girisler bosta kalanlar bu sekilde bakar misiniz acaba coklayici gerekecek mi sistemi toplayan arkadaslar ayri bosta hazirlayip koymuslar . direkt fanlari alip bağlayabilir miyim 4 tane

Ekli dosyalar

• IMG_1046.jpeg
    3.1 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG_1047.jpeg
    IMG_1047.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_1048.jpeg
    IMG_1048.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 8

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Bu tür çoklayıcı, molex le birlikte çoklama, malesef ne montajlama yaptım ne de kullanmışlığım oldu. Araştırmış belli bir bilgi seviyesinde de değilm. Sadece anakart kasa fan ve fan-hub aparatı ile bağlantılarda tecrübem oldu
Bu yüzden malesef yardımcı olamayacağım.

Konuya ilgisi ve bu konuda (moles, fan-hub bağlantıları) tecrübesi olan arkadaşların önerilerini beklemeniz gerekecek.

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bu tür çoklayıcı, molex le birlikte çoklama, malesef ne montajlama yaptım ne de kullanmışlığım oldu. Araştırmış belli bir bilgi seviyesinde de değilm. Sadece anakart kasa fan ve fan-hub aparatı ile bağlantılarda tecrübem oldu
Bu yüzden malesef yardımcı olamayacağım.

Konuya ilgisi ve bu konuda (moles, fan-hub bağlantıları) tecrübesi olan arkadaşların önerilerini beklemeniz gerekecek.
Fanlar kac girisli oluyor onu bilsem bende tahmin yürüyeceğim aslinda ama daha detayli aciklayabilecek birisi gelirse tazelenmis oluruz bizde hocam

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Fan 4pin PWN şeklinde seçilebilir de o fotolardaki yerlere değil de şu tür fan-hub şeklinde aparatlara da takılabiliyor.
PWN 4 PIN FAN HUB şeklinde belirtilenler:

KS

icero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Fan 4pin PWN şeklinde seçilebilir de o fotolardaki yerlere değil de şu tür fan-hub şeklinde aparatlara da takılabiliyor.
PWN 4 PIN FAN HUB şeklinde belirtilenler:

İste ona gerek var mi yok mu bilmiyorum hocam 3 tane 4 lu bosta pin var attigim resimde de goruyorsunuz yani bilemedim ne alinacak ne takilacak nasil olacak :)

CHAOS_HK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
şimdi sisteme baktım yine zam geldi

36 bindi 2500 tl zam geldi

Hocam mld 500 gb olan ssd yi mi aldınız ve b650m b olan anakartı mı aldınız acaba ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri