İ9 13900K Sistem Perfromans Düşüklüğü

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Daha önceden yazmıştım bir kaç kişi sağolsun yardım ettiler. Şu an sorunun işlemciden mi yoksa başka bir şeyden mi olduğunu anlayamadım. Bu bios ayarlarında ram MHZ'sinde bir problem var mı? 3200 yazıyor ama 2133 kullanıyor. Yoksa normal olan böyle mi? Ona göre işlemciyi garantiye vereceğim. Fikri olan var mı? Bios güncellemesinden sonra bazı oyunlarda ciddi performans kaybı oldu. Resize Bar açık.

Ekli dosyalar

• bios.jpeg
    bios.jpeg
    159.4 KB · Görüntüleme: 18

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
39
ustam ciddi bir bios ayarlaması yapman gerek eski performansı almak için mikro cod güncellemesi herkeste performan kaybına sebep oldu lakin düzeltilebilir bios u düzenlemen gerek

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
ustam ciddi bir bios ayarlaması yapman gerek eski performansı almak için mikro cod güncellemesi herkeste performan kaybına sebep oldu lakin düzeltilebilir bios u düzenlemen gerek
O güncellemeyi yapmadım ondan bir önceki ay geleni yaptım. Şuan sıkıntı sadece işlemci mi yoksa başka bir şey mi onu anlayamadım. BİOS ayarlarında anlamam belki biostan sonra bir şeyler yanlıştır garantiye vermem gerekmez.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
39
bi önceki güncellemede de benzer bişey oldu
son güncellemeyi yap sonra youtubede detaylı anlatım var ayarları yap genelde %1 veya 2 düştü deniyor defaultta çok düşüş var

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
bi önceki güncellemede de benzer bişey oldu
son güncellemeyi yap sonra youtubede detaylı anlatım var ayarları yap genelde %1 veya 2 düştü deniyor defaultta çok düşüş var
Temmuz ayındakini yaptım ondan önce ubisoft oyunlarını açarken pc reset atıyordu. Şimdi oyunları açıyor ama bazı oyunlar aniden fps düşüyor. O son güncellemeyi yapayım peki videonun linkini atma şansın var mı?

Temmuz ayındakini yaptım ondan önce ubisoft oyunlarını açarken pc reset atıyordu. Şimdi oyunları açıyor ama bazı oyunlar aniden fps düşüyor. O son güncellemeyi yapayım peki videonun linkini atma şansın var mı?
Birde RAM 3200 yazıyor xmp de ama yukarda 2133 gösteriyor.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
39
şu an amd kullanıyorum ama dikkatte etmedim

Nostrovia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Windowsta ne kadar görünüyor ram frekansları.

cagataykyaa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Bios ayarlarında Advanced Mode(F7) kısmına girip, MyFavorites sekmesinden ram frekansının auto'da olup olmadığını kontrol eder misiniz.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Bios ayarlarında Advanced Mode(F7) kısmına girip, MyFavorites sekmesinden ram frekansının auto'da olup olmadığını kontrol eder misiniz.
Bios hatali kurulursa da oyunlarda laglanma yapar mı? Çünkü windows açılmıyor bootlardan tıklayarak açıyorum.

Ekli dosyalar

• 20240827_004700.jpg
    20240827_004700.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 11
  • 20240827_004820.jpg
    20240827_004820.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 11
KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Dram frequency ayarını auto alıp, xmp açık bir şekilde kaydedip başlatır mısın bilgisayarı. Sonra görev yöneticisinden ramlerin frekansını bi kontrol edelim
Yarın bilgisayarcıya götürecem orda bi bakalım buraya da yazarım belki işlemcide de sorun olabilir (zaten varda). O dediğinizi de yarın akşam deneyebilirim yine sonucu yazarım.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
39
Yarın bilgisayarcıya götürecem orda bi bakalım buraya da yazarım belki işlemcide de sorun olabilir (zaten varda). O dediğinizi de yarın akşam deneyebilirim yine sonucu yazarım.
bunu çoğu bilgisayarcı angarya olarak görür uğraşmaz vede risk de mevcutsistemin çalışıp çalışmadığına bakar ticari olarak bakanlar
Amatör ce professionnelikle bakan birini bul bilgisayarcı uğraşmaz

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
bunu çoğu bilgisayarcı angarya olarak görür uğraşmaz vede risk de mevcutsistemin çalışıp çalışmadığına bakar ticari olarak bakanlar
Kuzenim olduğu için rahatım o konuda sorun yok.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Çözemezsek önce işlemciyi garantiye vericem sonra asus anakartalra bakan yerler var oraya vericem anakartı bios ayarları için. Ama büyük ihtimalle pahalıdır biraz o işi yapanlar.

KS

Komutan Logar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Merhabalar son çıkan bios güncellemsini yaptım bu intelin 13 ve 14. Nesil için çıkardığını. Bios direk windowsu açıyor ve ram mhz leri 3200 e çıktı. Ya önceki bios sorunluydu ya da kurarken sorun oluştu. Mhz leri 3200 e alınca tüm laglanmalar gitti fps artışı oldu. Teşekkürler yorumlarınız ve yardımlarınız için.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri