İki Farklı Ram Çalışmıyor.

elworne

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar uzun zamandır 8gb ram ile kullandığım bilgisayarıma ram takviyesi yapmak istedim ve yeni farklı bir 8gb ram ekledim fakat taktıktan sonra bilgisayar çalışıyor ama ekran gelmiyordu, bozuk slot olabilir mi diye denemek istedim ama emin olamadım tek başına bir rami hep kullandığım slota takınca bilgisayar tamamen açılıyor fakat yine tek başına bir rami farklı slota takınca bilgisayar açılmıyor. BIOS güncellemesi yaptım, BIOS pilini söktüm yani neredeyse her şeyi denedim fakat bir sonuca ulaşamadım.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: MSI A320M-A Pro Max
Yeni aldığım ram: Corsair Vengeance LPX DDR4 3200Mhz
Almadan önce kullandığım ram: Kingston 3200Mhz DDR4 HyperX Predator

Yardımlarınızı bekliyorum.

Halil AYAS

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bios pilini sökmek bios güncellemesi olmuyor dostum dikkat et o mevzuya elektiriği kestikten sonra pili sökersen ayarların değişir.
Bazı kartlarda eş zamanlı olarak çalıştırabileceğin slotlar değişkenlik gösterebilir, eski bilgisayarımda 4 slot vardı ancak yalnızca 2x2 olarak çalıştırabiliyordum, yani şöyle, iki ram takabiliyordum, kart bunu destekliyordu ancak dört slotta iki çift vardı ve ben ikinci rami taktığımda, çiftin diğer eşine takmam gerekiyordu rami, eğer diğer çifte ait slota takarsam çalışmıyordu pc. Ayrıca, hızları farklı iki ram takarsan hızı düşük olanı baz alarak çalışacaktır. Yardımcı olamadım farkındayım ama belki aklına yeni bir şey gelir okuyunca.

KS

elworne

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yazdığım yanlış anlaşılmış msi sitesinden biosu güncelledim demek istedim ve ondan sonra bios pilini söktüm. 2 adet ram slotum olduğu için pek fazla şansım yok, teşekkürler.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
79
Ram leri her bir slotta yarı ayrı denemişsiniz
Eski RAM' ın takılı olduğu slota yeni aldığınız RAM'ı takmışsınız başarılı olmuş.
Bu slotta eski Ram zaten çalşıyor.
Diğer slotta da Ram leri tek tek denemişsiniz, herbiri ayrı ayrı başarısız olmuş.

''tek başına bir rami hep kullandığım slota takınca bilgisayar tamamen açılıyor fakat yine tek başına bir rami farklı slota takınca bilgisayar açılmıyor''

Bu durmda bana slot arızası gibi geliyor.

KS

elworne

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ram leri her bir slotta yarı ayrı denemişsiniz
Eski RAM' ın takılı olduğu slota yeni aldığınız RAM'ı takmışsınız başarılı olmuş.
Bu slotta eski Ram zaten çalşıyor.
Diğer slotta da Ram leri tek tek denemişsiniz, herbiri ayrı ayrı başarısız olmuş.

''tek başına bir rami hep kullandığım slota takınca bilgisayar tamamen açılıyor fakat yine tek başına bir rami farklı slota takınca bilgisayar açılmıyor''

Bu durmda bana slot arızası gibi geliyor.
Bu sabah bir bilgisayarcıyı aradım kısa devre olabileceğinden bahsetti, umarım düzeltilebilir yoksa yeni bir anakart alacağım. Teşekkürler @solaris

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri