Intel Core I7 14700K Için Soğutma Önerisi

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Herkese selam,
işlemcili bilgisayarım var. Bu işlemciyi sıvı soğutucu ile soğutuyorum fakat gerek render alırken gerek stress testi sırasında işlemci 100 dereceye kadar çıkıyor. max. 240mm desteklediği için 360mm alamıyorum. Ancak oyun oynarken genellikle o kadar ısınmıyor ara sıra render alırken ısınıyor. Öncelikli sorum, bu durum sisteme zarar verir mi? Bu şekilde kullansam ne olur?

Ya da bu soğutucunun fanlarını söküp onlar yerine fanları taksam sorun çözülür mü?

2. sorum eğer bu şekilde kullanmam iyi olmazsa bu işlemciyi rahatça soğutabilecek 240mm soğutucu önerebilir misiniz?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,095
Herkese selam,
işlemcili bilgisayarım var. Bu işlemciyi sıvı soğutucu ile soğutuyorum fakat gerek render alırken gerek stress testi sırasında işlemci 100 dereceye kadar çıkıyor. max. 240mm desteklediği için 360mm alamıyorum. Ancak oyun oynarken genellikle o kadar ısınmıyor ara sıra render alırken ısınıyor. Öncelikli sorum, bu durum sisteme zarar verir mi? Bu şekilde kullansam ne olur?

Ya da bu soğutucunun fanlarını söküp onlar yerine fanları taksam sorun çözülür mü?

2. sorum eğer bu şekilde kullanmam iyi olmazsa bu işlemciyi rahatça soğutabilecek 240mm soğutucu önerebilir misiniz?
Bunu rahatca sogutacak 240mm yok

KS

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Bunu rahatca sogutacak 240mm yok
Peki ne önerirsiniz hocam? Yani kasayı değiştirip üstüne birde 360mm sıvı soğutucu mu almam lazım? bu bana pahallıya patlar gibi.
Dün rust oynuyordum, fps düşüren devasa büyüklükte base yakınlarında dolanırken bile işlemci 70-80 derece sıcaklıktaydı ortalama. 85 derece üstünü görmedim bile. Yani bu şekilde mi kullanmalıyım yoksa hemen bir değişklik mi yapmalıyım bilemedim.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,095
Peki ne önerirsiniz hocam? Yani kasayı değiştirip üstüne birde 360mm sıvı soğutucu mu almam lazım? bu bana pahallıya patlar gibi.
Dün rust oynuyordum, fps düşüren devasa büyüklükte base yakınlarında dolanırken bile işlemci 70-80 derece sıcaklıktaydı ortalama. 85 derece üstünü görmedim bile. Yani bu şekilde mi kullanmalıyım yoksa hemen bir değişklik mi yapmalıyım bilemedim.
85 derece ustune cikmiyorsa sorun yok

KS

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
85 derece ustune cikmiyorsa sorun yok
Yok hocam bir ara dikkat ettim çok çıkmadı. Zaten çoğu zaman soğutucunun fanları full güçte çalışmıyor. Bi hızlanıyor bi yavaşlıyor. Dediğim gibi yüksek sıcaklıklar stres testi ve render aldığım zamanlar oluyor.
Hatta belki saçma gelecek ama örneğin premiere pro ile render alıyorum diyelim. Premiere ekranda açıkken işlemci ısınıyor ama premier'i simge durumuna düşürürsem işlemci soğuyor hemen. Render devam ediyor ama işlemci kullanımı azalıyor sanırım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,095
Yok hocam bir ara dikkat ettim çok çıkmadı. Zaten çoğu zaman soğutucunun fanları full güçte çalışmıyor. Bi hızlanıyor bi yavaşlıyor. Dediğim gibi yüksek sıcaklıklar stres testi ve render aldığım zamanlar oluyor.
Hatta belki saçma gelecek ama örneğin premiere pro ile render alıyorum diyelim. Premiere ekranda açıkken işlemci ısınıyor ama premier'i simge durumuna düşürürsem işlemci soğuyor hemen. Render devam ediyor ama işlemci kullanımı azalıyor sanırım.
render alırken 360mm kullanman lazım kullanamıyorsan render almamaya çalış

KS

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Tamamdır o şekilde yapacağım.
Peki hocam bu işlemci için hangi soğutucu önerirsiniz? Kasa değiştirmek farz oldu gibi, kasayı değiştirdikten sonra hangi soğutucu almalıyım. Gerçekten bu işlemcinin hakkını verecek soğutucu nedir? Kimisi sıvı soğutma öneriyor kimisi kule tipi soğutucu öneriyor. Kafam çok karıştı. Aldığım zaman bir daha ısı konusunu kafama takmayacağım bir ürün var mı?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,095
Tamamdır o şekilde yapacağım.
Peki hocam bu işlemci için hangi soğutucu önerirsiniz? Kasa değiştirmek farz oldu gibi, kasayı değiştirdikten sonra hangi soğutucu almalıyım. Gerçekten bu işlemcinin hakkını verecek soğutucu nedir? Kimisi sıvı soğutma öneriyor kimisi kule tipi soğutucu öneriyor. Kafam çok karıştı. Aldığım zaman bir daha ısı konusunu kafama takmayacağım bir ürün var mı?
Nuada nin onerdigi gayet iyi

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
171
Arctict kalın bi soğutucudur.Sıvı soğutucudan tam performans almak için ,kasanın üstüne monte gerekir. Üste 360 mm soğutucu takılabilen kasaların bile, büyük bi çoğunluğuna, artict,kalın olduğu için sığmaz. Ramlere veya anakartın mosfetlerine çarpar. Uygun olan kasalarda ateş pahası ve TR de neredeyse bi elin 5 parmağını geçmiyor.
Bu nedenle, şunu alın .

KS

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Haydaa şimdi birde bu kafa karışıklığı geldi. Standart kasalara uymuyor mu o radyatör? Normalden ne kadar farkı var ki?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
171
Standart kasalara uymuyor,kalın çünkü.38 mm. Diğer markaların radyatörleri 27 mm.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
Herkese selam,

Merhaba, kasan ve anakartın tam olarak nedir?

Liquid Freezer 3 serisi yeni çıktı ama şuan intel sistemler için tam performanslı çalışamıyor, soket tam uyumlu değil ama yakında zaten Arctic tarafından bir soket güncellemesi olacaktır (Liquid freezer 2 serisinde de am4 için olmuştu zaten).

240mm de kalacaksan ve kasan uyumluysa rahatlıkla Arctic Liquid Freezer 2 - 240mm satın alabilirsin. Birçok 360mm soğutucudan daha iyi performans sağlıyor. Ama tabi kasa ve anakartını öğrenmek gerekiyor öncelikle.

KS

ilkaydmr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhaba, kasan ve anakartın tam olarak nedir?

Liquid Freezer 3 serisi yeni çıktı ama şuan intel sistemler için tam performanslı çalışamıyor, soket tam uyumlu değil ama yakında zaten Arctic tarafından bir soket güncellemesi olacaktır (Liquid freezer 2 serisinde de am4 için olmuştu zaten).

240mm de kalacaksan ve kasan uyumluysa rahatlıkla Arctic Liquid Freezer 2 - 240mm satın alabilirsin. Birçok 360mm soğutucudan daha iyi performans sağlıyor. Ama tabi kasa ve anakartını öğrenmek gerekiyor öncelikle.
Hocam Anakartım şu:
İşlemcim:
Kasam:

Bu kasaya 240MM ancak sığıyor o da Ram'e değerek sığıyor. Yani gerekirse kasayı da değiştirebilirim.
Benim amacım bu işlemci çok ısınan bir işlemci olduğu için bunu çok rahat soğutacak bir ürün olması. Şimdilik undervolt yaptım ama soğutucu olayını çözüp normal kullanmak istiyorum.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
Hocam Anakartım şu:
İşlemcim:
Kasam:

Bu kasaya 240MM ancak sığıyor o da Ram'e değerek sığıyor. Yani gerekirse kasayı da değiştirebilirim.
Benim amacım bu işlemci çok ısınan bir işlemci olduğu için bunu çok rahat soğutacak bir ürün olması. Şimdilik undervolt yaptım ama soğutucu olayını çözüp normal kullanmak istiyorum.
Tabii ki de bütçen varsa Lian Li Lancool 3 - Phanteks P500A ya da G500A gibi kasalar 420mm ye kadar radyatör desteği sunan kasalardır. Özellikle Lancool 3 hava akışı konusunda çok üst seviye. Tüm donanımlarını serin tutman konusunda fayda da sağlar.

Bu kasalardan biriyle birlikte Arctic Liquid Freezer 2 360mm ya da 420mm satın alırsın ve uzun süre rahatlıkla kullanabilirsin.

Ancak bu kombinasyon en az +10 bin lira. Ama bir yandan da 14700K gibi bir gücü undervolt yaparak kullanmaktan ziyade hakkını vererek kullanmak için bu para harcanır mı dersen harcanır.

Yine de eldeki imkanlara bir detaylı bakalım.

Kasanın özellikleri markanın sitesinde böyle görünüyor:

1711080967162.png

Tabii tüm bunlar biraz teori kalabiliyor. Pratikte bazı ölçümler isteyeceğim senden mümkünse. Tam olarak cevap verebilirsen daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.

- PSU koruma kapağı ile ön taraf arasındaki mesafe tam olarak kaç cm (soldaki görselde kırmızı ok ile gösterdim)?
- Kasanın üst kapağı kasaya vida ile mi sabitlenmiş durumda, her iki yandan da kontrol eder misin (soldaki görselde mor daire ile gösterdim)?
-Ön taraf kasanın tabanından üst taraftaki usb kablolarına kadar kaç cm (sağdaki görselde beyaz ok ile gösterdim)
- Hangi grafik kartını kullanıyorsun?

1711081445299.png

Eğer ön tarafta yeterli alan var ise ve grafik kartını engellemeyecekse kasanın ön tarafına sığabilecek bir soğutucu önerebiliriz. Üst kapak vidalı ise vidaları sökerek soğutucuyu yerleştirebilirsin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri