Intel i5-11600K Boşta Anormal CPU Sıcaklığı!

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
Merhaba

İşlemcim oyunlarda örneğin; GTA 5'de 2k en ultra ayarlarda 73-75 derecede. Ama boşta 65-66-68 derecelerde seyrediyor. Normalde boşta 38-40 derece civarlarda seyrediyordu bu sorun nerden kaynaklı? Nasıl çözebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

• CPU: Intel i5-11600K
• Anakart: Z590 Gaming Force
• GPU: RTX 3060Ti 3 Fanlı
• 360MM Sıvı Soğutma

cpu.png

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,314
Selamlar,

Bu bir sorun değil aslında. Şu adımı bir dener misin? Denetim masası - Sistem ve Güvenlik - Güç Seçenekleri - Dengeli (Önerilen) seçeneğini seçip, sisteme reset atıp tekrar kontrol eder misin?

Ayrıca sıvı soğutma CPU boştayken kaç RPM'e kadar düşüyor? Bu tarafta hiç oynama yaptın mı BIOS üzerinden veya yazılımdan?

Dip Not: CPU çarpan kilidi açık olduğu için Voltaj ayarı, Overclock gibi işlemler yapıldı mı?

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
Selamlar,

Bu bir sorun değil aslında. Şu adımı bir dener misin? Denetim masası - Sistem ve Güvenlik - Güç Seçenekleri - Dengeli (Önerilen) seçeneğini seçip, sisteme reset atıp tekrar kontrol eder misin?

Ayrıca sıvı soğutma CPU boştayken kaç RPM'e kadar düşüyor? Bu tarafta hiç oynama yaptın mı BIOS üzerinden veya yazılımdan?

Dip Not: CPU çarpan kilidi açık olduğu için Voltaj ayarı, Overclock gibi işlemler yapıldı mı?
dengeli yaptım durum aynı ancak şunu farkettim işlemci kullanımı yüzde üçlere beşlere indimi sıcaklık 43 derecelere iniyor anlık olarak ama genele baktığımızda işlemci kullanımı 23 küsürlerde ve sıcaklık 65 seviyelerinde altta ki görselde rpm değerlerini görüntüleyebilirsiniz ayrıca bıos veya her hangi bir overclock işlemi vs yapılmadı ve sadece internette bi sayfa açıkken işlemci kullanımı 28lerde arka plan uygulamalarından birimi çok yük bindiriyor onuda bilemiyorum

Ekli dosyalar

• işlemci 2.png
    işlemci 2.png
    137.9 KB · Görüntüleme: 18

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,314
dengeli yaptım durum aynı ancak şunu farkettim işlemci kullanımı yüzde üçlere beşlere indimi sıcaklık 43 derecelere iniyor anlık olarak ama genele baktığımızda işlemci kullanımı 23 küsürlerde ve sıcaklık 65 seviyelerinde altta ki görselde rpm değerlerini görüntüleyebilirsiniz ayrıca bıos veya her hangi bir overclock işlemi vs yapılmadı ve sadece internette bi sayfa açıkken işlemci kullanımı 28lerde arka plan uygulamalarından birimi çok yük bindiriyor onuda bilemiyorum

"Önceden bu şekilde değildi" dediğiniz için aklıma termal macununuzun kurumuş veya işlevini yitirmiş olabileceği geldi. Soketi açıp kontrol edebiliyor musunuz macunu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Merhaba

İşlemcim oyunlarda örneğin; GTA 5'de 2k en ultra ayarlarda 73-75 derecede. Ama boşta 65-66-68 derecelerde seyrediyor. Normalde boşta 38-40 derece civarlarda seyrediyordu bu sorun nerden kaynaklı? Nasıl çözebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

• CPU: Intel i5-11600K
• Anakart: Z590 Gaming Force
• GPU: RTX 3060Ti 3 Fanlı
• 360MM Sıvı Soğutma

Ekli dosyayı görüntüle 657
Soğutucunuz nedir bilmiyorum ama MSI Center yazılımında 1 ayar fan devriyle birlikte CPU yani işlemciye bir miktar OC işlemi de uyguluyor bir kontrol edin derim ayarları. Sağ köşede CPU onay işareti gibi bir şey olması lazım öyle hatırlıyorum.

disturbed58

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merhaba, core temp yada benzeri bir tool ile işlemcinin anlık watt ve volt cinsinden enerji tüketimini ve çekirdekler üzerindeki yük dağılımını gözlemlediniz mi ? eğer gözlemlemediyseniz bir süre gözlemleyip raporu paylaşabilirmisiniz ?

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Merhaba. 1 ay önceye kadar 240 mm MSI coreliqud sıvı soğutma kullanıyordum. İlk zamanlar ,bir aylıkken falan iyiydi. Sonra hem ciddi performans düşüşü hemde aşırı ses yapmaya başladı. Bir ara cpu-z üzerinden sisteme yük bindireyim dedim anlık 99 derece oldu işlemcim. (İ7 11700f kullanıyorum,çok ısınan bir işlemci değil kendisi bu arada) diyeceğim şu ki MSI sıvı soğutmanız varsa özellikle bundan dolayı olabilir. Ben kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum MSI sıvı soğutmada özellikle başlangıç modellerinde pek iyi değil.

Eymen-Zarby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba,
Termal macunu yenilemeyi deneyebilirmisiniz?
Sıvı soğutma kullanıyormusunuz?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri