İnternet Bağlantı Sorunu ;

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba son 5 gündür bilgisayarımı açtığımda bağlantınız yoktur diyor o sırada modemdeki ışıkların hepsi sabit ve var gözüküyor res attığım zaman modeme internetim geliyor ve kullanmış olduğum telefonların bağlantısıda yok gözüküyor modeme res atmazsam ama masaüstü bilgisayarımı açmadan önce diğer wifi bağlantılı tüm cihazlarda netim var bilgisayarımı acınca kopma oluyor gibi düşünüyorum bilgisayarımın direk bağlantısı ethernet kablosundan wifi bağlantılı değil .
Acaba IP' girmeye calışan uzaktan kontrol etmek isteyen bi durum mu söz konusu ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
DHCP yani IP dağitım sunucunuza sınır koymuş olabilirsiniz. Eğer siz yapmadıysanız erişimi olan birisi yapmış olabilir. Bu şu işe yarar bende kullanıyorum kaçak girişleri önlemek için. Aynı anda sadece belirli sayıda cihaza IP ver demek ile aynı şey. Modem arayüzünüze girdiğiniz IP ile başlar ve 255.255.255.0 aralığında bir IP atar modem ama birisi DHCP IP havuzunu bir rakam ile sınırlar ise aynı anda erişen aygıt sayısı bu sınırda takılır ve ilk bağlanan cihazlar IP 'lerini aldıkları için sonraki cihazlar erişim alamaz. Örnek vermek gerekirse modem IP 'niz tarayıcıan arayüze girdiğiniz IP numarası 192.168.1.1 diyelim bu başlangıç IP 'si ve sınır IP 'si olarak 192.168.1.5 belirledim bu son rakam ile başlangıç IP 'si arasında modem 4 cihaza IP verecek bu sadece bu cihazlar internet erişimi alacak demek oluyor. Bu ayarları modemi fabrika ayarlarına alarak sıfırlayabilirsiniz normal haline geri dönecektir ayarlar.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
tşk ederim bilgilendirme icin akşam eve gittiğimde dediklerini uygulayıp dönüş yapacağım .

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
DHCP yani IP dağitım sunucunuza sınır koymuş olabilirsiniz. Eğer siz yapmadıysanız erişimi olan birisi yapmış olabilir. Bu şu işe yarar bende kullanıyorum kaçak girişleri önlemek için. Aynı anda sadece belirli sayıda cihaza IP ver demek ile aynı şey. Modem arayüzünüze girdiğiniz IP ile başlar ve 255.255.255.0 aralığında bir IP atar modem ama birisi DHCP IP havuzunu bir rakam ile sınırlar ise aynı anda erişen aygıt sayısı bu sınırda takılır ve ilk bağlanan cihazlar IP 'lerini aldıkları için sonraki cihazlar erişim alamaz. Örnek vermek gerekirse modem IP 'niz tarayıcıan arayüze girdiğiniz IP numarası 192.168.1.1 diyelim bu başlangıç IP 'si ve sınır IP 'si olarak 192.168.1.5 belirledim bu son rakam ile başlangıç IP 'si arasında modem 4 cihaza IP verecek bu sadece bu cihazlar internet erişimi alacak demek oluyor. Bu ayarları modemi fabrika ayarlarına alarak sıfırlayabilirsiniz normal haline geri dönecektir ayarlar.
bu durum kötü bi durum mu , bir tek yetki bende mevcut modem hakkında ve hiç birşey yapmadım merak ettiğim konu modemime uzaktan bağlanan bir hacker felan mı var acaba veya uzaktan bilgisayarıma bağlanmaya calışan birisi mi var ? hiç birşey indirmem bilgisayarıma ama teamspeak3 felan sürekli girerim ts3 ten uzaktan bağlantı yapıldığını duymuştum onla bi alakası olabilir mi ? eğer varsa fabrika ayarlarına döndürdüğümde  cözülür mü yoksa güvenlik acığım devam mı eder ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Söylediğiniz tarzda bir sorun olduğunu sanmıyorum dediğiniz gibi bu sadece bir olasılık siz modemi kendi arayüzünden yada üzerindeki reset tuşundan varsayılan ayarlarına alın çözülmez ise başka olasılıklara bakarız.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
iğne batırıp res attırdım olmadı , 192 ıp den fabrika ayarlarına döndürdüm olması sorun yine devam ediyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kullandığınız cihazları sabit IP ile bağlayın. Modem girişinde hangi IP adersini kullanıyorsanız sonra gelen IP ilk kullandığınız cihaz olsun ve böyle diğer cihazları da bağlayın.

Örneğin Modem giriş IP 'niz 192.168.1.1 diyelim siz sonraki cihazı 192.168.1.2 olarak IP adresi kısmından ayarlayacaksınız.

PC için örnek, Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları bu konuma gidin ve kullandığınız Ağ aygıtına sağ tıklayın ve özellikler deyin. Açılan pencerede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) ayarına çift tıklayın ve açılan pencereyi aşağıdaki resimdeki gibi doldurun.

Screenshot-1.png

IP adresi kısmına Modem IP 'sinden sonra gelen ilk IP adresini yazın ve Varsayılan Ağ Geçidi ve Tercih edilen DNS sunucusu kısmına ise Modem IP adresini girin diğeri resimde olduğu gibi olacak ve Tamam/Tamam deyip pencereleri kapatın.

NOT: Bu işlemi diğer tüm cihazları internetten kopartın öyle deneyin.

Sonra bağlanacak cihazın IP adresi bir sonraki IP olacak. Diyelim 192.168.1.2 yaptın ilkini diğer cihaz 192.168.1.3 olacak böyle böyle gidecek.

Telefon için IP ayarı DHCP değilde Statik IP olacak aynı ayarları yapacaksınız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri