İnternet Hızını Arttırmak Pingi Düşürür Mü?

Efecan Çetinel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar sorum başlıkta da görüldügü gibi evde 2 tane internetimiz var: biri Superonline, biri TTNET. İkisi de 24 Mbps. Eskiden TTNET ile 61 ping alıyordum. Şimdi 61'i asla göremiyorum, en düşük 75. Superonline 24 ile de LoL'de 68 69 arası alıyorum, euw serverı. Bu arada hızı 50'ye kadar çekebiliyorum. Hızımı arttırırsam pingte ufakta olsa azalma olabilir mi? Ayrıca hangi ağ sağlıyıcısından arttırayım hızımı, düşünceleriniz nedir? 68-69'dan 63-64’e düşse bile yeterli benim için. Yıllarca 60-61 ile oynadım oyunu. Kesinlikle farkı hissediyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ping durumu genel olarak ulaştığınız server yoğunluğuna göre, sizin net sağlayıcınızın ağ sistemine binen yük durumuna ve sizin ana santrala uzaklığınıza göre değişir. Net hızı ping sürenizi pek etkilemez. Eğer sistemsel bir sorununuz yoksa aldığınız ping sizin için standart alabileceğiniz değerdir.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Lol euw serverini sunucu Frankfurtta.Bu sunucu avrupa sunucu olduğunu için çok yoğun ve çok online oyuncusu var bu yüzden sizin türkiyeden bağlantınız,Sunucunun türkiyede olmaması ve sizin yurtdışında bağlandığınız sunucuda ping değerlerinizin yüksek olması normal.Pinginizin oyundaki değerini Türkiye sunucusundan bağlanarak öğrenin ve orada da ping delay gecikme var ise internet ile alakalı bir problem var mı diye bakabiliriz.[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Ping internet hızınızı arttırmanız ve azaltmanız ile ilgili değildir.[/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Size daha önce yazmışım bu konudan bir defa açmışsınız. O zaman işe yaramamış demişsiniz yani sağlayıcı , server yoğunluğu veya uzaklığı yada modem kaynaklı sorununuz var demektir.

%windir%\Prefetch
%windir%\Temp
%temp%

Bu yukarıdaki koyu renkte olan her satır bir konum. Bu konumlara gidip temizlik yapın. Başlat kısmını açıp yazabilirsiniz. Yada Windows gezgini arama yada adres çubuğuna yazabilirsiniz.

@echo off
netsh winsock reset
netsh winhttp reset proxy
netsh int ip reset a.txt
netsh int ip set dns
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
ipconfig /registerdns
netsh advfirewall reset
exit

Bu yukarıdaki echo off ve exit dahil kod bloğunun tamamını bir notepad açıp yapıştırın ve kaydet deyin. Açılan pencerede Dosya adını NetReset.bat olarak değiştirin ( isim değişebilir sonu .bat olsun yeterli ve türkçe karakter olmasın adında yeterli ) , Kayıt türünü Tüm Dosyalar yapın ve masaüstüne kaydedin. Sonra kaydettiğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırın bu işlem sizin tüm ağ yapınızı sıfırlayacak. İşlem sonrası 2-3 dk. bekleyin ağ yeniden gelmeli eğer ağ gelmez ise sistemi yeninden başlatın.

Bu yukarıdakiler sistemsel sorun varsa çözer ama yoksa sorununuz dediğim diğer şeylerdendir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri