İnternet kablosu

akbay64

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Selam arkadaşlar:

Evim de altyapı olarak 50 Mbps kadar altyapı var ben X firmasından 35 Mbps'lik paket kullanıyorum. Lakin şöyle bir sorunum var.
Evim 3 katlı bir apartmanın 2. katı ve evde ankastre kutusundan gelen telefon hattı tek yerde mevcut modem ile masaüstü PC'nin arası evin iki ayrı köşesi(15-20 m) ben masaüstü PC'yi Tenda'nın routerini kullanarak köprüleme yaptım ve nete bağladım. Hız konusunda 2-3 Mbps'lik bir kayıp oluyor çok önemli değil ama oyunlarda Ping sorunu yaşıyorum. Oyun oynarken 5-10 dk da bir anlık pink yükselmesi oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Benim aklıma gelen çözüm;
1- Telefon hattını uzatıp modemi PC'nin yanına kurmak
2-Modemi olduğu yerde bırakıp bağlantı kablosunu uzatıp masaüstü PC'ye bağlamak
İki çözümde de 20 m kablo uzatmam gerekecek. Ayrıca 35 Mbps'lik net için CAT6 mı yoksa CAT7 mi önerir siniz?
Sizce hangisini yapmalıyım. ya da daha iyi bir çözümü olan varsa önerilere açığım.
(Bulunduğum binada 10-15 senelik vardır. Ankastreyi iptal edip kabloyu direk eve çeksem daha iyi olur mu? )

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
WiFi ağı ile Ping sorunu yaşamanız normal ki 15-20m aralıkta bir sürü duvar vs. ile WiFi 5 sorun yaratır. WiFi 6 iyi bir Router ve iyi bir WiFi 6 alıcı kullansanız sorun böyle olmazdı büyük ihtimalle ama kablosuz ağ halen daha en iyi halinde değil.

Kablo uzatması işe yarayabilir CAT standardı son seviye bir ürün alabilirsiniz CAT8 kablolar var şuan piyasada onlardan önerebilirim. Ugreen markasında sanırım en çok ürün ve kalite olarak iyi bir markadır.

Birde eğer evin içinde her yerde aynı elektrik hattı kullanıyorsa iyi bir Powerline adaptör seti alıp prizden ağınızı tüm evin elektrik hattı ile taşıyabilirsiniz. Powerline adaptörler şöyle çalışıyor. Modem çevresine bağlayacağınız 1 Powerline adaptöre modemden ağı bağlıyorsunuz ve evinizin o bağladığınız elektrik hattının dağıldığı tüm her yere ağı yayıyorsunuz. Ağı kullanacağınız bölgedeki diğer prize diğer Powerline adaptörü takıp ağı oradan kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ağ kalitesi elektrik hattındaki kablo kalitesine bağlı değişir. Birde dediğim gibi kullanacağınız 2 priz aynı hat üzerinden birbirine bağlı olmalı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri