IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Constantinee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir anakart, bir işlemci, bir RAM, bir CPU fan siparişi ettik.
Kasamın eski anakartını söktüm ve yeni anakartımı ve diğer sipariş ettiğim donanımları taktım.

Bilgisayarımın Power tuşuna basıyorum, Windows normal başlatılırken kendini resetliyor, güvenli modda açmaya çalışırken kendini resetliyor, başlangıç onarma yapınca mavi ekran hatası veriyor ve her seçmemde farklı mavi ekran hataları veriyor ama aralarında en çok
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını veriyor
Format atmayı deniyorum, flash belleğimi Boot edip açmaya çalıştığımda yine bir mavi ekran hatası alıyorum az önceki hata.
PCİ.SYS address 8B21B4FD base at 8B200000 datesamp 4CE788E5.

Bunun ardından PC'yi kapatıp açtığımda son olarak başlangıç onarma seçtiğimde aldığım bir hata:
NO_MORE_IRP_STACK_LOCATIONS
0X00000035.

Sonra da sorunumu PC Hocası'na anlatmaya karar verdim umarım sorunum çözülebilir. Yardımınıza ihtiyacım var.

Anakart: ASUS P7H55-M LX.
İşlemci: i3 550.
RAM: 4 GB DDR3.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sistem eski olduğundan güncel bir Windows kurmaya çalışıyorsanız sürücü sorunu yaşıyor olabilirsiniz ki 2 hatada pek çok sebepten çıkabilir ama genelde uyumsuz sürücü sorunlarında meydana gelen hatalardır. Ayrıca sürücü değilse sorun arızalı bir bileşende olabilir. Bileşenlerin durumlarını kontrol ettiniz mi almadan önce? Normalde BIOS güncellemesi önerirdim ama sistem açılışta bile hata veriyorsa sorun ya sürücü uyumsuzluğu yada bir arızalı bileşen olabilir. RAM modülünüzü farklı soketlerde denemediyseniz birde onu denemenizi tavsiye ederim.

KS

Constantinee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistem eski olduğundan güncel bir Windows kurmaya çalışıyorsanız sürücü sorunu yaşıyor olabilirsiniz ki 2 hatada pek çok sebepten çıkabilir ama genelde uyumsuz sürücü sorunlarında meydana gelen hatalardır. Ayrıca sürücü değilse sorun arızalı bir bileşende olabilir. Bileşenlerin durumlarını kontrol ettiniz mi almadan önce? Normalde BIOS güncellemesi önerirdim ama sistem açılışta bile hata veriyorsa sorun ya sürücü uyumsuzluğu yada bir arızalı bileşen olabilir. RAM modülünüzü farklı soketlerde denemediyseniz birde onu denemenizi tavsiye ederim.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Yüklemeye çalıştığım işletim sistemi Windows 7 yani bundan sorun olacağını düşünmüyorum.
Ekran kartını çıkardım, anakart VGA denedim, RAM modülümü farklı bir sokette denedim, HDDnin satasını söktüm öyle Flash belleği açmaya çalıştım, bios pilini sökerek bios sıfırlamayı denedim, klavye ve faremi söktüm geri kalan USB kablolarını da çıkardım ama yine de aynı hatalarla karşılaşıyorum. Denemediğim tek şey kaldı o da BİOS güncellemesi ama güncelleme dosyasını indirebilmek için bana çalışır bir bilgisayar lazım. Şimdi eski anakartımı tekrar takıp yarın tekrar deneyeceğim ve eğer çözüm bulunursa hemen yazacağım.

Son olarak sorduğunuz soruya cevap vereyim.
Almadan önce bileşenleri kontrol ettiniz mi? sorusuna:
Anakartım ikinci el, başka bir bilgisayarda denendiği anakartla beraber bir kağıtta yazılmış bana gönderilmiş işte sistem özellikleri olsun vesaire içinde bunlar yazılıydı.
CPU arızalı olsa anakart bunu bip sesleriyle bana bildirirdi diye düşünüyorum.
RAMim sıfır.

Şu an bilgisayarı 350W PSU 
Sipariş edilen anakart, RAM, CPU ve Fanı ve USB Format Belleği ile çalıştırıyorum

Sonuç:
DRİVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Technical İnformation:
Stop: 0x000000D1 (0x00000028, 0x00000002, 0x8CBC6C48)
ACPI.sys - Address 8CBC6C48 base at 8CBA5000, DateStamp 4ce788e0

Her türlü fikre açığım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemci veya başka bir sorunu eğer sistemde Buzzer bağlıysa ses olarak bildirimi alırsınız yoksa ses vs. bu bildirimleri alamazsınız. Eğer elinizde Buzzer varsa bağlayın bir ihtimal daha hızlı çözüme ulaşmamız için yardımı olacaktır.

Son aldığınız sorunda sürücü odaklı bir sorun. Ağ kartınız yada ses kartınızda bir sorun olabilir gibi duruyor. Güvenli modda başlatmayı hiçbir şekilde başaramadınız değil mi? Eğer başlatabilirseniz ağ ve ses kartınızı aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp sürücülerini aynı yerden kaldırmayı deneyin ve böyle açın sistemi. İşe yarayabilir.

KS

Constantinee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemci veya başka bir sorunu eğer sistemde Buzzer bağlıysa ses olarak bildirimi alırsınız yoksa ses vs. bu bildirimleri alamazsınız. Eğer elinizde Buzzer varsa bağlayın bir ihtimal daha hızlı çözüme ulaşmamız için yardımı olacaktır.

Son aldığınız sorunda sürücü odaklı bir sorun. Ağ kartınız yada ses kartınızda bir sorun olabilir gibi duruyor. Güvenli modda başlatmayı hiçbir şekilde başaramadınız değil mi? Eğer başlatabilirseniz ağ ve ses kartınızı aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp sürücülerini aynı yerden kaldırmayı deneyin ve böyle açın sistemi. İşe yarayabilir.

Maalesef güvenli modu açmayı denesem bile bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.

KS

Constantinee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
BİOS'umu güncelledim ama hala aynı hatalarla karşı karşıyayım. Yok mu bu koca forumda bana yardımcı olabilecek bir kişi ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Başka bir güç kaynağı ile deneme şansınız var mı sistemi? 350W o PSU normalde bu tarz bir sisteme yeterli ama eğer sorunu varsa sistemde bazı bileşlerin güçlerinin kesilip hata vermelerine sebep oluyor olabilir. Ayrıca disk sorununuzda olabilir. Arızalı bir disk mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Yani bu 2 bileşeninde başka sistemlerde yada sizin sistemde bu 2 bileşenin alternatiflerini deneyebilirseniz eleme yöntemi ile bileşenleri eleyip sonuçta sebep nedir daha net anlayabiliriz.

KS

Constantinee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Başka bir güç kaynağı ile deneme şansınız var mı sistemi? 350W o PSU normalde bu tarz bir sisteme yeterli ama eğer sorunu varsa sistemde bazı bileşlerin güçlerinin kesilip hata vermelerine sebep oluyor olabilir. Ayrıca disk sorununuzda olabilir. Arızalı bir disk mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Yani bu 2 bileşeninde başka sistemlerde yada sizin sistemde bu 2 bileşenin alternatiflerini deneyebilirseniz eleme yöntemi ile bileşenleri eleyip sonuçta sebep nedir daha net anlayabiliriz.

aldığım RAM AMD için üretilmiş. Ben de yeni RAM satın aldım. Bilgisayar şu an açılıyor ama bir sorun daha var. taktığım RAM 1GB gösteriyor 4GB olması gerekirken.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS odaklı bir hatadan dolayı olabilir bellek kapasitesi sorunu. BIOS güncellemesi odaklı veya bellek sorunu da olabilir. Belleği tek denediğiniz de de aynı sorun oluyorsa bellek odaklı yada anakart odaklı bir sorundur. Kontrol edin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri