Yardım İş Sigortası Hakkında Yardım Lazım

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
merhaba iyi forumlar ben bir tanidigimin tavsiyesi uzerine bir yerde taseron firma kisa sureli ise basladim. fabrikada paketleme iscisi olarak vasfim var fakat paketleme haric fabrikanin her alaninda ne is verirlerse yapacaksin diyorlar. fabrikada paketleme namina bir sey yok. ek olarak maas gunluk 1500 tl dendi sigorta kaydi actirdi sozlesme vs pdf atti fakat ne maas ne imza yaziyor. sigorta kaydi pdfte ise asgari ucret yaziyor. is 1 aylik olarak anl;astik fakat ihtiyacimiz olursa ve sende istersen devam edebilirsin gittigi yere kadar cikarsan da yerine hemen birini buluruz resti de cekiyor hani :D konunun ozeti bu.

sabah 8 aksam 5 calisiyorum. gunluk 1500tlden aylik gittigim gun kadar para alacagim pztden cmts ye calisiyorum 1 ayda 24 gun calisacagim. 24x1500=36.000TL kazanacagim kagit ustunde. pazar tatil fakat pazar gelirsen 2250tl diyor is veren.

ben biriyle konustum normal sigortali duzenli iste pazar gunu tatildir fakat aylik maas odemesinde gunluk yevmiyen ne kadarsa pazari da calistin gosterirler maasin oyle odenir diyor.
simdi ben pazar gitmesem 1aylik toplu para alirken 4x1500tl daha mi alacagim
ek olarak sorum su pazar mesaiye gidersem 1500 kafadan alacaksam 1500+2250 TL den pazar gunu bana 3750tl mi vermek zorunda? bu kafami karistirdi.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
Merhaba,
Aylık ücret mi, yoksa günlük veya haftalık ücret mi ödenecek size?
Sanıyorun bir aylık toplu ücret alacaksınız.
Pazar gününün ücretinin daha yüksek olmasının sebebi benim bildiğim fazla mesai ücreti.

Haftalık çalışma süresi iş kanununu imcelerseniz:

Madde 4 —Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Sigortalılık mevzuuna gelecek olursak, diğer ödemeler için de geçerlidir.
e- devlet şifresi alıp buradan takip etmektir.
Burada SGK kaydınızn işverence yapılıp yapılmadığını, kafanıza takılan ayrıntıları bulabilirsiniz.
18yaşından büyükmüsünüz? Küçükseniz alabilirmisiniz bilemiyorum.

İşte taşeron üstünden olması biraz sıkıntılı olabilir.
Bakarsınız bir aydan daha uzun süre devem etmeniz istenir. Fabrikanın eleman ihtiyacı çıkar, kadro açarlar, şirketin kendi kadrosuna girersiniz.
Bu şekilde olması dileğiyle....
Hayırlı olsun...

KS

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
Merhaba,
Aylık ücret mi, yoksa günlük veya haftalık ücret mi ödenecek size?
Sanıyorun bir aylık toplu ücret alacaksınız.
Pazar gününün ücretinin daha yüksek olmasının sebebi benim bildiğim fazla mesai ücreti.

Haftalık çalışma süresi iş kanununu imcelerseniz:

Madde 4 —Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Sigortalılık mevzuuna gelecek olursak, diğer ödemeler için de geçerlidir.
e- devlet şifresi alıp buradan takip etmektir.
Burada SGK kaydınızn işverence yapılıp yapılmadığını, kafanıza takılan ayrıntıları bulabilirsiniz.
18yaşından büyükmüsünüz? Küçükseniz alabilirmisiniz bilemiyorum.

İşte taşeron üstünden olması biraz sıkıntılı olabilir.
Bakarsınız bir aydan daha uzun süre devem etmeniz istenir. Fabrikanın eleman ihtiyacı çıkar, kadro açarlar, şirketin kendi kadrosuna girersiniz.
Bu şekilde olması dileğiyle....
Hayırlı olsun...
tesekkur ederim cok aciklayici yazmissin ustad 23 yasimdayim. benim asil kafama takilan soru gunluk 1500tl vercegini soyledi odeyemeyi 1 ay calistiktan sonra verecek nisanin ilk haftasi. bu isi ayarlayan adam bana gunluk 1500tlden 24 gun calismama 3600tl vermesi gerekirken kalkip asgari ucret verebilir mi sonucta sigorta belgemde asgari ucretli gozukuyorum. tamamen adamin sozune guveniyorum gibi sanki degil mi?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
''sozlesme vs pdf atti fakat ne maas ne imza yaziyor. sigorta kaydi pdfte ise asgari ucret yaziyor.''

Sözleşmeyi dikkatlice okudunuz değil mi?
Ben daha yüksek ücret vereceğim şeklinde söyleyeblilir, fakat sadece sözleşmede yazanlar onu bağlayacaktır. Size sözleşme imzaladık, sözleşmede şu şartlarıkabul ettiniz, imzaladınız diyebilir. Pazar günleri çalışma karşılığında fazla mesai ücreti vermek zorunda. Bu durumda asgari ücret verebilir.

PTT şubelerinde e-devlet şifresi alıp, oradan takip etmek faydalı olacaktır. (Yanınızda cep tel. olsun.)

Son düzenleme:
KS

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
''sozlesme vs pdf atti fakat ne maas ne imza yaziyor. sigorta kaydi pdfte ise asgari ucret yaziyor.''

Sözleşmeyi dikkatlice okudunuz değil mi?
Ben daha yüksek ücret vereceğim şeklinde söyleyeblilir, fakat sadece sözleşmede yazanlar onu bağlayacaktır. Size sözleşme imzaladık, sözleşmede şu şartlarıkabul ettiniz, imzaladınız diyebilir. Pazar günleri çalışma karşılığında fazla mesai ücreti vermek zorunda. Bu durumda asgari ücret verebilir.

PTT şubelerinde e-devlet şifresi alıp, oradan takip etmek faydalı olacaktır. (Yanınızda cep tel. olsun.)
tekrardan çok teşekkür ederim. sağlıcakla kal, pc donanım yazılım hakkında bir sorunun olduğunda lütfen beni etiketle birçok konuda yardımcı olurum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
Pc, donanım yazılım konusunda başım sıkıştığında yardımınızı rica edeceğim.
Ben de teşekkür ederim.

Kendinize dikkat edin.
''paketleme haric fabrikanin her alaninda ne is verirlerse yapacaksin diyorlar.!!
şekinde konuşmuşlar.

Bu tür ortamlarda kadro elemanlar ağır işleri, tehlikeli olabilecek işleri sizlere yıkmaya çalışırlar. Bunlardan kendinizi koruyun.

Huzurlu ve mutlu günler dileğiyle...

KS

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
Pc, donanım yazılım konusunda başım sıkıştığında yardımınızı rica edeceğim.
Ben de teşekkür ederim.

Kendinize dikkat edin.
''paketleme haric fabrikanin her alaninda ne is verirlerse yapacaksin diyorlar.!!
şekinde konuşmuşlar.

Bu tür ortamlarda kadro elemanlar ağır işleri, tehlikeli olabilecek işleri sizlere yıkmaya çalışırlar. Bunlardan kendinizi koruyun.

Huzurlu ve mutlu günler dileğiyle...
ustad ben ısten cıktım da sıgorta yapmıstı adam paranı fatura kesılınce verecegım ıs guvenlıgıne para odedım ve ayakkabı vs alındı onların parasını maasından keserım dıyor ne deyım ben buna

yav basımıza ne degısık bı bela aldık ne degısık ınsanlarla ugrasıyoruz kafayı yıyecegım ustad

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
İşten çıktım derken, ayrıldım bıraktım diyorsunuz?
Bir aylık süre doldu mu?
İş taşeron üzerinden olunca karışık sıkıntılı bir süreç

Kadro şeklinde çalışsaydınız iş elbisesi, ayakkabı vb. fabrika vermesi gerekirdi.
Bu elbise ve ayakkabıkları taşeron kendisi mi aldı? Yoksa fabrikanın dağıttıklarını mı size verdiler.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,149
merhaba iyi forumlar ben bir tanidigimin tavsiyesi uzerine bir yerde taseron firma kisa sureli ise basladim. fabrikada paketleme iscisi olarak vasfim var fakat paketleme haric fabrikanin her alaninda ne is verirlerse yapacaksin diyorlar. fabrikada paketleme namina bir sey yok. ek olarak maas gunluk 1500 tl dendi sigorta kaydi actirdi sozlesme vs pdf atti fakat ne maas ne imza yaziyor. sigorta kaydi pdfte ise asgari ucret yaziyor. is 1 aylik olarak anl;astik fakat ihtiyacimiz olursa ve sende istersen devam edebilirsin gittigi yere kadar cikarsan da yerine hemen birini buluruz resti de cekiyor hani :D konunun ozeti bu.

sabah 8 aksam 5 calisiyorum. gunluk 1500tlden aylik gittigim gun kadar para alacagim pztden cmts ye calisiyorum 1 ayda 24 gun calisacagim. 24x1500=36.000TL kazanacagim kagit ustunde. pazar tatil fakat pazar gelirsen 2250tl diyor is veren.

ben biriyle konustum normal sigortali duzenli iste pazar gunu tatildir fakat aylik maas odemesinde gunluk yevmiyen ne kadarsa pazari da calistin gosterirler maasin oyle odenir diyor.
simdi ben pazar gitmesem 1aylik toplu para alirken 4x1500tl daha mi alacagim
ek olarak sorum su pazar mesaiye gidersem 1500 kafadan alacaksam 1500+2250 TL den pazar gunu bana 3750tl mi vermek zorunda? bu kafami karistirdi.
Pazar gunu sana sadece 2250tl vericek

KS

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
İşten çıktım derken, ayrıldım bıraktım diyorsunuz?
Bir aylık süre doldu mu?
İş taşeron üzerinden olunca karışık sıkıntılı bir süreç

Kadro şeklinde çalışsaydınız iş elbisesi, ayakkabı vb. fabrika vermesi gerekirdi.
Bu elbise ve ayakkabıkları taşeron kendisi mi aldı? Yoksa fabrikanın dağıttıklarını mı size verdiler.
işi bıraktım. 1 aylıktı sözlesmem 9 gun calısıp bıraktım. şantıye ayakkabısı ve sıgorta ıcın cebımden masraf yaptım bunları maasından kesmem lazım dedı. valla taseron falan hıc bulasmayın basınız agrıdıgıyla kalıyor...

Pazar gunu sana sadece 2250tl vericek
sanırım ben de oyle dusunmeye basladım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri