İşlemci Fan Hızını Arttırmanın Zararı Var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wollexer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arakadaşlar şimdi ben bios ayarlarına girdim fan hızını full speed yaptım ama işlemci çok ısındığından değil serin serin çalışsın diye bunun bana herhangi bir zararı olurmu yada yararlı bir işmi

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
wollexer' Alıntı:
arakadaşlar şimdi ben bios ayarlarına girdim fan hızını full speed yaptım ama işlemci çok ısındığından değil serin serin çalışsın diye bunun bana herhangi bir zararı olurmu yada yararlı bir işmi
 Gürültüden kafan şişer. :)

İşlemcinin ısısı çok aşırı olmadıktan sonra,yani üreticisinin kabul ettiği max.derecelere çıkmadıktan sonra,serin veye biraz sıcak olmasının hiç bi esprisi yok. Ne işlemcinin ömrünü ne de performansını etkiler.

Ancak sıcaklık fazla olursa, bu max. değere yaklaşır ve  hatta geçerse,önce kendini korumak için hız düşürür,daha da sıcaklık artarsa işlemci kendini kapatır ve durur.
,

KS

wollexer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
wollexer' Alıntı:
 Gürültüden kafan şişer. :)

İşlemcinin ısısı çok aşırı olmadıktan sonra,yani üreticisinin kabul ettiği max.derecelere çıkmadıktan sonra,serin veye biraz sıcak olmasının hiç bi esprisi yok. Ne işlemcinin ömrünü ne de performansını etkiler.

Ancak sıcaklık fazla olursa, bu max. değere yaklaşır ve  hatta geçerse,önce kendini korumak için hız düşürür,daha da sıcaklık artarsa işlemci kendini kapatır ve durur.
,

benim eski laptop dan sonra hiç bir ses kafamı şişiremez sanırım :D 

ses açısından bi problemim yok sadece zararı olurmu hızı yüksetmemin o önemliydi oyunlarda genellikle %100 kullanılıyor işlemci işlemci sıcaklığı 55-60'ı görüyo o yüzden fan speed yapayım dedim

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0

AMD ,Max. 95 derece demiş. Ama, çok yahu. :)

Yani insan 95 derecede çalışan bi işlemci ile beraber olursa,keyfi gerçekten kaçar.

55-60 şimdilik hiç bi şey değil. Fakat yazın artar. Takip edersin. Kafana takılırsa full yaparsın.
 Ama ,sürekli full yapmak ,gürültüden başka bi şey olmayacak. 

Bi ara yaza doğru ,nasipse,orta şeker bi soğutucu al,sesten de kurtulursun. :cool:

KS

wollexer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:

AMD ,Max. 95 derece demiş. Ama, çok yahu. :)

Yani insan 95 derecede çalışan bi işlemci ile beraber olursa,keyfi gerçekten kaçar.

55-60 şimdilik hiç bi şey değil. Fakat yazın artar. Takip edersin. Kafana takılırsa full yaparsın.
 Ama ,sürekli full yapmak ,gürültüden başka bi şey olmayacak. 

Bi ara yaza doğru ,nasipse,orta şeker bi soğutucu al,sesten de kurtulursun. :cool:

valla doğru dedin yaza doğru bi soğutucu alcam bide nasipse ekran kartı alırım :)

Shiv01

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
This is one of the best Interesting article and very nice lines because you are sharing such a piece of nice information.
|  | 

Thanks for viewing up such wonderful information. I like this post, keep writing and give a useful post.
|  |  |

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri