İşlemci Macunu Değiştirdikten Sonra

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35
Merhaba arkadaşlar,
i7 13700KF işlemci kullanıyorum, cinebech testi yaptım, dün 100 dereceleri gördü. Ben de bugün termal macunu değiştirdim işlemcimin, bu işlemi ilk defa yaptığım için emin olamadım belli ince bir katman olacak şekilde sıktım ve plastik spatula yardımıyla yaydım. Tabii bu işlemin vermiş olduğu acemilikle de gelip burada bilen arkadaşlarıma sormak istedim. Cooler Master MasterGel Maker termal macunu kullandım , boştaki değerler böyle;
Corsair iCUE H115i ELITE RGB 280mm soğutucu kullanıyorum bu arada.
Adsız.png

Max yazan yerler önemli midir? Her şeyi doğru yapmış mıyım?

Cinebech açtım sonuna kadar beklemedim değerler bu aralıklarda seyrediyor normal mi ?
Adsız.png

Birde cs-go girdim alıştırma modunda değerleri görmek için ordaki ısı değerleride böyle ;

Adsız.png

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
i7 13700KF için değerler gayet normal ki, TDP değerleri i5 serisinden daha yüksek olduğu görülüyor.
Macunun birkaç gün içinde tam randımanlı etkisini göstermesini bekleyebilirsiniz.

''cinebech testi yaptım, dün 100 dereceleri gördü.''
Dikkat, bu değerlere ulaşmayın, ulaştıracak stress testi programlarını kullanmayın.
Sizin kullandığınız uygulamalar, programlar, oyunlar asla ve asla bu dereceleri zorlamayacaktır.

İşlemcinin Uzun süreli yüksek sıcaklıklara maaruz kalması zarar görme riskini doğuracaktır.

Son düzenleme:
KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35
i7 13700KF için değerler gayet normal ki, TDP değerleri i5 serisinden daha yüksek olduğu görülüyor.
Macunun birkaç gün içinde tam randımanlı etkisini göstermesini bekleyebilirsiniz.

''cinebech testi yaptım, dün 100 dereceleri gördü.''
Dikkat, bu değerlere ulaşmayın, ulaştıracak stress testi programlarını kullanmayın.
Sizin kullandığınız uygulamalar, programlar, oyunlar asla ve asla bu dereceleri zorlamayacaktır.

İşlemcinin Uzun süreli yüksek sıcaklıklara maaruz kalması zarar görme riskini doğuracaktır.
Hocam değerler normal diyorsan macunu doğru sürdüm o zaman , emin olmadaım çünkü. Sürmeden önce 100'leri gördü direk 1 dakika içinde kapadım , sürdükten sonra görmek için tekrar açtım 1dakika zorladım işte maksimum 95 felan gördü.oyunlardan masaüstüne alt+tab yaparak döndüğümde drop giriyordu anlık , şuan onu yaşamadığımı farkettim. Sizin dediğiniz gibi heralde bi kaç gün içinde içerde iyice yayıldıktan sonra herşey belli olur.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Şöyle bir bakıyorum;
Kasa güzel boyut olarak:

BOYUTLAR (Y X G X D)550 x 315 x 525 mm

SOĞUTMA SİSTEMİÖn (giriş):
2 x 200 x 200 x 30mm Adreslenebilir RGB fan
(Sabit 600 rpm, 24dBA)
Arka (çıkış):
1 x 120 x 120 x 25mm Adreslenebilir RGB fan
(Sabit 1000 rpm, 27,2 dBA)

Soğutucu Corsair iCUE H115i ELITE RGB 280mm

Önümüz yaz, zaman zaman ısı değerlerine bakarsınız. Oyundayken MSI Afterburner ile, stoktayken HWıNFO vb ile

Anakart Asus ATX , Asus 'un Fan Expert yazılımı var. Bununla dilerseniz fan tunning ayarlarını yapar, isteğinize göre kullanırsınız.

Herhangi bir olumsuzluk yaşayacağınızı sanmıyorum. Bu şekilde devam edersiniz.

KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35
Şöyle bir bakıyorum;
Kasa güzel boyut olarak:

BOYUTLAR (Y X G X D)550 x 315 x 525 mm

SOĞUTMA SİSTEMİÖn (giriş):
2 x 200 x 200 x 30mm Adreslenebilir RGB fan
(Sabit 600 rpm, 24dBA)
Arka (çıkış):
1 x 120 x 120 x 25mm Adreslenebilir RGB fan
(Sabit 1000 rpm, 27,2 dBA)

Soğutucu Corsair iCUE H115i ELITE RGB 280mm

Önümüz yaz, zaman zaman ısı değerlerine bakarsınız. Oyundayken MSI Afterburner ile, stoktayken HWıNFO vb ile

Anakart Asus ATX , Asus 'un Fan Expert yazılımı var. Bununla dilerseniz fan tunning ayarlarını yapar, isteğinize göre kullanırsınız.

Herhangi bir olumsuzluk yaşayacağınızı sanmıyorum. Bu şekilde devam edersiniz.

Hocam peki herşey güzel hoş ama örnek veriyorum csgo'da ben 450-500 fps alıyorum , fight zamanı dönem dönem 400-300 arası geziyor. Ama internette bakıyorum adam aynı işlemci ekran kartı ile fps düşüşü yaşamıyor 550 arası oynuyor. Bende bu düşüşün sebebi nedir ? Sıcaklık değerlerinde anormallik yok oyundayken kontrol ediyorum , yan ekranda hwinfo ile.

Fan expert ayarlarım burada hocam bir bakabilirmisiniz bir sorun varmı , kasadaki tüm fanlar tek girişe bağlı heralde biri hariç diğerlerinde hareket gözükmüyor. AIO Pump 0 rpm felan tam anlamadım hocam. Sağ üstte otomatik ayarları açtım

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png
Screenshot_4.png

Screenshot_2.png
Screenshot_6.png
Screenshot_5.png

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Hocam peki herşey güzel hoş ama örnek veriyorum csgo'da ben 450-500 fps alıyorum , fight zamanı dönem dönem 400-300 arası geziyor. Ama internette bakıyorum adam aynı işlemci ekran kartı ile fps düşüşü yaşamıyor 550 arası oynuyor. Bende bu düşüşün sebebi nedir ? Sıcaklık değerlerinde anormallik yok oyundayken kontrol ediyorum , yan ekranda hwinfo ile.

CSGO online bir oyundu değil mi? Bununla ilgili FPS düşüşleri olabilir. Oyunu oynamışlığım olmadığı için Oyunla ve bu oyunuun FPS değerlerine etki eden faktörler konusunda malesef yardımcı olamayacağım. Diğer arkadaşların önerilerini alın derim.

Yalnız, ''fight zamanı dönem dönem 400-300 arası geziyor.''
Ne gibi bir sorun çıkarıyor. Gayet yüksek bir değer. Akıcılığı iyi olması lazım.

Sisteme gelecek olursak montaj işlemini siz mi yaptınız?

Fan and Cooling related
1 x 4-pin CPU Fan header
1 x 4-pin CPU OPT Fan header
1 x 4-pin AIO Pump header
4 x 4-pin Chassis Fan headers

1 x 4-pin AIO Pump header (Soğtucu pompası bağlantısı)

1 x 4-pin CPU Fan header (Soğtucunun fan bağlantısı)

Corsair iCUE H115i ELITE RGB 280mm sanıyorum kendi yazılımı var. Bu yazılım da faydalı olur.
Ayrıca manuel i de vardır. Bunlardan faydalanırsınız.

ASUS AI Suite 3 V3.03.36
Sürüm 3.03.36
158.73 MB
2024/03/21

Fan expert i açtığınızda Fan Tunning ayarı var ilk önce buna tıklayarak optimize ayarlarını yapabilirsiniz.

Güzel bir anlatımla ve Fan expert özelliklerine ait video:

Son düzenleme:

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
348
Sağlıklı soğutma için o işlemci ile minimum 360mm sıvı soğutma şart.

Anakart destekliyorsa "intel application optimization" ayarını biostan açıp uygulamasını yüklerseniz destekleyen oyunlarda muazzam fps artışı oluyor.

KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35

CSGO online bir oyundu değil mi? Bununla ilgili FPS düşüşleri olabilir. Oyunu oynamışlığım olmadığı için Oyunla ve bu oyunuun FPS değerlerine etki eden faktörler konusunda malesef yardımcı olamayacağım. Diğer arkadaşların önerilerini alın derim.

Yalnız, ''fight zamanı dönem dönem 400-300 arası geziyor.''
Ne gibi bir sorun çıkarıyor. Gayet yüksek bir değer. Akıcılığı iyi olması lazım.

Sisteme gelecek olursak montaj işlemini siz mi yaptınız?

Fan and Cooling related
1 x 4-pin CPU Fan header
1 x 4-pin CPU OPT Fan header
1 x 4-pin AIO Pump header
4 x 4-pin Chassis Fan headers

1 x 4-pin AIO Pump header (Soğtucu pompası bağlantısı)

1 x 4-pin CPU Fan header (Soğtucunun fan bağlantısı)

Corsair iCUE H115i ELITE RGB 280mm sanıyorum kendi yazılımı var. Bu yazılım da faydalı olur.
Ayrıca manuel i de vardır. Bunlardan faydalanırsınız.

ASUS AI Suite 3 V3.03.36
Sürüm 3.03.36
158.73 MB
2024/03/21

Fan expert i açtığınızda Fan Tunning ayarı var ilk önce buna tıklayarak optimize ayarlarını yapabilirsiniz.

Güzel bir anlatımla ve Fan expert özelliklerine ait video:

Hocam dediğiniz programı yükledim değerler programda şu şekilde ;
Adsız.png

Montajı ben yapmadım hocam itopya'dan aldım bilgisayarı onlar montajladılar. Fan expert olayına gelincede armoury create üzerindende müdahale ediliyor fakat fan sesi falan duymadığım için rahatsız olmuyorum o yüzden ayarlarıyla hiç oynamadım. Bios fan ayarlarıyla devam ediyorum

Sağlıklı soğutma için o işlemci ile minimum 360mm sıvı soğutma şart.

Anakart destekliyorsa "intel application optimization" ayarını biostan açıp uygulamasını yüklerseniz destekleyen oyunlarda muazzam fps artışı oluyor.

Anakarttan ziyade internetten baktığıma göre 14.nesiller içinmiş heralde bu program hocam.
Sıvı soğutmadan ziyade şöyle bi 6-7 ay takılıp ryzen 9 7900x3d almayı planlıyorum. amd işlemcilerde soğutma sorununa pek rastlamadım araştırmalarımda. Bu 13700'lerde soğutma problemi büyükmüş tabi aldıktan sonra öğrendik , cahilliğimiz.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
Hocam dediğiniz programı yükledim değerler programda şu şekilde ;
Ekli dosyayı görüntüle 33723

Montajı ben yapmadım hocam itopya'dan aldım bilgisayarı onlar montajladılar. Fan expert olayına gelincede armoury create üzerindende müdahale ediliyor fakat fan sesi falan duymadığım için rahatsız olmuyorum o yüzden ayarlarıyla hiç oynamadım. Bios fan ayarlarıyla devam ediyorum

Anakarttan ziyade internetten baktığıma göre 14.nesiller içinmiş heralde bu program hocam.
Sıvı soğutmadan ziyade şöyle bi 6-7 ay takılıp ryzen 9 7900x3d almayı planlıyorum. amd işlemcilerde soğutma sorununa pek rastlamadım araştırmalarımda. Bu 13700'lerde soğutma problemi büyükmüş tabi aldıktan sonra öğrendik , cahilliğimiz.
Ame de daha kotu ama onu yine kontrol altina alabiliyorsun

KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35
bütün testlere bakabilirsiniz amd daha sıcak çalışan bir işlemci

İntel kötü demiyorum ama benim aldığım 13700 serisi sıcaklık konusunda berbatmış , bu işlemciye nazaran bi 9 7900x3d çok daha iyi sıcaklık anlamında , ona geçmeyi düşünüyorum 6-7 ay sonra. Amd işlemci konusunda kötülemek mantıklı değil ama ekran kartı konusunda kötü olduğunu düşünüyorum.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
İntel kötü demiyorum ama benim aldığım 13700 serisi sıcaklık konusunda berbatmış , bu işlemciye nazaran bi 9 7900x3d çok daha iyi sıcaklık anlamında , ona geçmeyi düşünüyorum 6-7 ay sonra. Amd işlemci konusunda kötülemek mantıklı değil ama ekran kartı konusunda kötü olduğunu düşünüyorum.
yanlış anlıyorsunuz kötülemedim zaten amd daha sıcak dedim fakat 13700 ve 14700 işlemcilerin çok acayip derecelerde gereksiz ısındığınıda biliyorum

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
bütün testlere bakabilirsiniz amd daha sıcak çalışan bir işlemci
Hangi testler? Hangi işlemciyle hangi işlemci karşılaştırıldı? Neye göre? Kime göre? Hangi soğutucular kullanıldı? etc. etc. yani forum moderatörü de böyle konuşuyorsa üye fanboylara pek kızmamalı.

Fotoğraflarda bazı denk işlemcilerin birbirleriyle karşılaştırmalarını görebilirsiniz (bilerek farklı incelemelerden koydum aynı yayıncı ya da editörlere ait değil):

1713571322412.png

1713571338267.png

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
Hangi testler? Hangi işlemciyle hangi işlemci karşılaştırıldı? Neye göre? Kime göre? Hangi soğutucular kullanıldı? etc. etc. yani forum moderatörü de böyle konuşuyorsa üye fanboylara pek kızmamalı.

Fotoğraflarda bazı denk işlemcilerin birbirleriyle karşılaştırmalarını görebilirsiniz (bilerek farklı incelemelerden koydum aynı yayıncı ya da editörlere ait değil):

Ekli dosyayı görüntüle 33747

Ekli dosyayı görüntüle 33748
yanlış anlıyorsunuz kötülemedim zaten amd daha sıcak dedim fakat 13700 ve 14700 işlemcilerin çok acayip derecelerde gereksiz ısındığınıda biliyorum
.

KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
35

Ekli dosyayı görüntüle 33747

Ekli dosyayı görüntüle 33748

Katılıyorum hocam arkadaşlarımda ryzen9 var benim 60 sıcaklık aldığım csgo'da onlar 50 derece alıyor. Amd işlemci konusunda oyunda çok daha iyi

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
"Kötüleyip kötülememeniz" önemli değil. Söylediğiniz şey "bütün testlere bakabilirsiniz amd daha sıcak çalışan bir işlemci".

Aslında şahsen testlere bakmama gerek yok zira hem AMD hem de INTEL olarak günde en az 5 sistem elimden geçiyor ayrıca testlere baksak bile (ki yukarıda farklı editörlerden farklı işlemci testleri paylaştım) söylediğiniz gibi "amd daha sıcak çalışan bir işlemci" değil, genelde daha sıcak çalışan işlemciler Intel.

Israrla hangi işlemciyle hangi işlemciyi karşılaştırarak söylediğinizi de sordum. Ancak siz genelleme yaparak konuyla alakasız, herhangi somut bir gerçeğe dayanmayan cevaplar verdiniz. Burada bir çok kişi sorularına cevap aramaya, bilgilenmeye ve deneyimlerini paylaşmaya geliyor.

"bütün testlere bakabilirsiniz amd daha sıcak çalışan bir işlemci" gibi söylemler kullanıcıları ya da yardım almak isteyen insanları yanlış yönlendirebiliyor. Konu bundan ibaret.

Katılıyorum hocam arkadaşlarımda ryzen9 var benim 60 sıcaklık aldığım csgo'da onlar 50 derece alıyor. Amd işlemci konusunda oyunda çok daha iyi
Oyun anlamında da iş anlamında da her iki üretici de birbirine rakip işlemcilerde performans olarak birbirinin üstüne çıkabiliyor. Ancak, özellikle Ryzen serisinde büyük oranda AMD işlemciler rakibi INTEL işlemcilerden daha serin çalışıyor.

Aslında bu "AMD daha sıcak çalışıyor" geyiği çok eskilere dayanır, INTEL manipülasyonu. Tabii ki de AMD, FX işlemciler döneminde beraberinde gelen fiyaskolarla manipülasyonu "desteklemiş" oldu. Ancak Ryzen serisinden bu yana işler farklı yürüyor.

Özellikle Mesut Çevik konuyla ilgili çok güzel bir video hazırlamıştı, izlemenizi tavsiye ederim:

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri