Yardım İşlemci Sıcaklığı Düşürme

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
selamun aleyküm arkadaşlar bir sorum var size ve bu konuda yardım istiyorum.
Gerçekten bu sıcaklık sorunundan artık yıldım desem yeridir.
mesela şuanda uncharted 4 oynarken, arkada kayıt alırken 1 saat sonra donmaya başlıyor oyun alt tab çekip baktığım zaman sıcaklıklar şu şekilde oluyor
normalde boşta 40 larda geziniyorken 98 -99 lara dayanıyor

bu kasa fanlarının hızını arttıramıyormuyuz? biraz araştırdım speedfan programını indirdim ama ne sistemimi okuyor nede fanlarımı görebiliyorum hep eski videolar ve arayüz var. benim indirdiğimin arayüzü değişmiş bu yüzden o uygulamadan ek olarak başka uygulamadan da denedim o da şu oldu ''dragon center'' diye msı ın kendi programı var onuda indirdim başka şeyler istiyor şimdi biz bu fan hızını sağlam bir programla ayarlayamıyomuyuz?
ha birde msı afterburdan da denedim olmuyor.

sırf kayıtta kasmasın diye ekran kartının fanını açıyorum 40 dk lık süre boyunca onu açınca 40 dk kadar kasması azalıyor fakat buda yetmiyor desem doğru olur.

ek olarak biostan da denedim fakat fanların hızı ne artıyor nede yavaşlıyor kaydet ve çık dememe rağmen hala aynı şekilde çalışıyor.
sıvı soğutucu var fakat bozuk olduğu için onu devre dışı bıraktım ve maddi imkanım olmadığı için şuanda yeni bir soğutucu alamam.

Sistem özellliklerim:
ekran kartım: 4070 ti
işlemcim 7700x
ram 32 gb
anakartım ise msı b650 p-wifi

Ekli dosyalar

• işlemci.png
    işlemci.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 16
KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
.

KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
yokmu bu konu hakkında bilgisi olan son çarem burası lütfen bilen olsun. :(

Son düzenleme:
KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
up

KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-10-28 185522.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-28 185522.png
    18.8 KB · Görüntüleme: 20
KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
gelişmiş güç ayarları --> İşlemci güç yönetimi bulup En yüksek işlemci durumu eğer 100se 95 yapar mısın bi de öyle dene 7500f işlemcim var bu ayardan sonra 15 derece sıcaklık düştü şakasız
sisteme zarar vermesin hocam eminmisiniz :)

xmete

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
benim bildigim bir sorun olmaz öyle yaptıgımdan beri gereksiz sıcaklık olmuyor

KS

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
Sogutucu değiştirmeni öneririm
dediğim gibi hocam şuanlık hiç bütçem yok. kasa fanlarını hızlandırmaktan başka seçenek göremiyorum o yüzden bileniniz varmı diye sormak istedim belki vardır bileniniz. ayrıca tabiki sizlerinde fikirleriniz olabilir eğer aklınıza soğutmayla alakalı birşey gelirse yada önerileriniz varsa free şekilde yapabileceğim önerilerede açığım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,151
dediğim gibi hocam şuanlık hiç bütçem yok. kasa fanlarını hızlandırmaktan başka seçenek göremiyorum o yüzden bileniniz varmı diye sormak istedim belki vardır bileniniz. ayrıca tabiki sizlerinde fikirleriniz olabilir eğer aklınıza soğutmayla alakalı birşey gelirse yada önerileriniz varsa free şekilde yapabileceğim önerilerede açığım.
Free şekilde performanstan odun vererek undervolt yaparsin

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri