işlemci termal macun temizleme

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
dostlar yeni bir pc aldım fakat ek olarak ona kule tipi sğutucuı takıcam stok soğutucuyu cıkarınca üzerindeki termal macunu acama ıslak mendille silsem sorun olur mu?

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Selamlar,
İlk etapta kuru bir bez veya peçete ile temizle. Kalan artıkları da çok ıslak olmayan bir bezle silebilirsiniz.

Not: Termal macunu silerken veya yenisini sürerken işlemcinin dışına taşarak farklı bir yüzeye bulaşmamasına özen gösterin.

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Selamlar,
İlk etapta kuru bir bez veya peçete ile temizle. Kalan artıkları da çok ıslak olmayan bir bezle silebilirsiniz.

Not: Termal macunu silerken veya yenisini sürerken işlemcinin dışına taşarak farklı bir yüzeye bulaşmamasına özen gösterin.
videolarda komple etrafa yayıyorlar kartla ben de öyle yapsam taşar mı acaba yoska x işareti yapıp direk soğutucuyu takıyım mı

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
videolarda komple etrafa yayıyorlar kartla ben de öyle yapsam taşar mı acaba yoska x işareti yapıp direk soğutucuyu takıyım mı
Çok fazla sürmeyin , sürdükten sonra macunu yayarsınız eğer fazla olmadıysa soğutucuyu taktığınızda dışarı taşmaz.

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Çok fazla sürmeyin , sürdükten sonra macunu yayarsınız eğer fazla olmadıysa soğutucuyu taktığınızda dışarı taşmaz.
Selamlar,

sizce artic mx4 mü yoska cooler master mastergel regular mı? elimde cooler master var fakat teknobiyotikten kasa alıcam yanında mx4 de alıyım mı 98 tl iyi gibi geldi

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
sizce artic mx4 mü yoska cooler master mastergel regualr mı? elimde cooler master var fakat teknobiyotikten kasa alıcam yanında mx4 de alıyım mı 98 tl iyi gibi geldi
CM olan macunun sürmesi zor diye biliyorum ve genel olarak birbirine yakın ürünler. Bence MX 4 tercih edin zaten kasa da alacakmışsınız aynı yerden daha hızlı gelsin.

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
CM olan macunun sürmesi zor diye biliyorum ve genel olarak birbirine yakın ürünler. Bence MX 4 tercih edin zaten kasa da alacakmışsınız aynı yerden daha hızlı gelsin.
tamam kral gün geldikçe kullanırız zaten 6 ayda bir yenilerim macunu o mx4 kaç defa sürülüyor tahminen

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
tamam kral gün geldikçe kullanırız zaten 6 ayda bir yenilerim macunu o mx4 kaç defa sürülüyor tahminen
Sürdüğün kıvama göre değişir ama abartılmadan sürülürse 2 yada 3 kere sürülür diye düşünüyorum. Bu arada süre olarak 6 ay öneriliyor ama 6 ay sonunda işlemci 70 derecelerde ise değişmeye gerek yok. 2-3 Ay daha kullanırsın 80 lere yaklaştığında değiştirirsin.

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Sürdüğün kıvama göre değişir ama abartılmadan sürülürse 2 yada 3 kere sürülür diye düşünüyorum. Bu arada süre olarak 6 ay öneriliyor ama 6 ay sonunda işlemci 70 derecelerde ise değişmeye gerek yok. 2-3 Ay daha kullanırsın 80 lere yaklaştığında değiştirirsin.
teşekkürler kral pc elime geçince hangi testleri yapmam gerek itopya window kurulu mu gönderiyor

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
teşekkürler kral pc elime geçince hangi testleri yapmam gerek itopya window kurulu mu gönderiyor
Deneme sürümü gönderiyor diye biliyorum. Aslında onlar sistemin her şeyini test ederek yolluyor. Direk oyunlarınızı oynayabilirsiniz yani. Sorun varsa oyun oynarken çıkar.

Sağlamlisans gibi farklı ve güvenilir sitelerden windows lisansı alabilirsiniz.

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Deneme sürümü gönderiyor diye biliyorum. Aslında onlar sistemin her şeyini test ederek yolluyor. Direk oyunlarınızı oynayabilirsiniz yani. Sorun varsa oyun oynarken çıkar.

Sağlamlisans gibi farklı ve güvenilir sitelerden windows lisansı alabilirsiniz.
tesekkur ederim bu testler oluyor ya furmark vs onlari sordum

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
tesekkur ederim bu testler oluyor ya furmark vs onlari sordum
2.El alsanız yapın derdim ama dediğim gibi onlar test ederek yolluyor. İçinizde kalmasın isterseniz yükleyin deneyin. Tedbir almak için yapılabilir ama sorunlu gelme ihtimali çok düşük ve fazla ısınırsa oyunlarda da fark edersiniz.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
CPU için prime 95
Gpu için furmark
Bellekler için memtest86
Diskler için crystaldiskmark ve CrystalDiskİnfo
Kullanabilirsiniz hocam
Testleri yaptıktan veya yapmak istemezseniz de MSI afterburnerla sıcaklığı kontrol edin. Arada bir bazen termal macun faciaları çıkabiliyor hazır sistemlerde nolur nolmaz

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Testleri yaptıktan veya yapmak istemezseniz de MSI afterburnerla sıcaklığı kontrol edin. Arada bir bazen termal macun faciaları çıkabiliyor hazır sistemlerde nolur nolmaz
hocam bende simdi bi laptop var afterburner indirip degerlere bakicam butun ayarlari yapiyorum fakat oyun icinde degerler gozukmuyor bu uygulamanın alternatifi var mı acaba

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
hocam bende simdi bi laptop var afterburner indirip degerlere bakicam butun ayarlari yapiyorum fakat oyun icinde degerler gozukmuyor bu uygulamanın alternatifi var mı acaba
Hocam tik olarak isaretledikten sonra istediğiniz değere tıklayın aşağıda Obs (bilgi ekranında göster) seçeneği var onları tek tek istediğiniz değerler için aktif edin. Bilgisayarıda olsa görüntü atardım ama değilim

KS

bclk53

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Hocam tik olarak isaretledikten sonra istediğiniz değere tıklayın aşağıda Obs (bilgi ekranında göster) seçeneği var onları tek tek istediğiniz değerler için aktif edin. Bilgisayarıda olsa görüntü atardım ama değilim
yaptım hocam hepsini ona rağmem gözükmüyor ondan sordum bende

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Şu videoya bı bakın hocam müsaitseniz

Edit: bir dönem obs seçeneği kaybolmuştu sil yükle yapmıştım son çare denenebilir tikleri işaretlediginizden emin olun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri