İşlemci ve Ekran Kartını Aynı Çoklayıcı Kablo ile Çoklamak için Kablo Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KnightDavion

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Merhaba arkadaşlar.

Gigabyte H410M H V3 anakart ve 10100F işlemciye ve stok soğutucusuna sahibim.
GeForce® GTX 1650 D6 OC 4G ekran kartımın BIOS ayarları yüzünden ekran kartının fan hızı ne olursa olsun %64'ün altına inmiyor.
Bilgisayarın kendi BIOS'undan veya program ile de ekran kartının fan hızı daha aşağıya çekilemiyor. SYS_FAN slotu da.

Eğer mümkünse anakarttaki CPU_FAN slotuna çoklayıcı takarak hem işlemciyi hem ekran kartını aynı sıcaklıklarda aynı fan hızında çalıştırmak istiyorum. Fakat ekran kartının fanının giriş yeri normal fanlara göre daha küçük.

Buna uygun bir çoklayıcı kablo varsa önerilerinize açığım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Cvp: İşlemci ve Ekran Kartını Aynı Çoklayıcı Kablo ile Çoklamak için Kablo Önerisi

Ekran kartınızın sıcaklığını yazılımdan ayarlayabilirsiniz ben anlamadım sorununuz nedir? Kartın marka modelini yazarsanız o konuda yardımcı olabiliriz.

KS

KnightDavion

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Cvp: İşlemci ve Ekran Kartını Aynı Çoklayıcı Kablo ile Çoklamak için Kablo Önerisi

Gigabyte GeForce® GTX 1650 D6 OC 4G (versiyon 2) Kartın fabrikasyon fan hızı %64'ün altına inmiyor. Gigabyte'ın kendi yazılımı ile de MSI AfterBurner ile de fan hızı %64'ün altına inmiyor. Bundan dolayı; İşlemcinin sıcaklığına göre işlemci fan hızı ile ekran kartımın fan hızının aynı hızda çalışmasının ekran kartım için de yeterli olacağını, belki maksimum 72,73 dereceleri göreceğini, fakat vereceği sessizliğe değeceğini düşünüyorum. Tek istediğim; bi kabloyu anakartın CPU_FAN’ına takmak, diğer taraftaki iki uçtan tekini işlemci fanına diğerini ekran kartı fanına takmak.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,314

ASUS'un bir kaç ekran kartında da bahsettiğiniz durum var. İçerisindeki fan kablolarını anakarta takıp çalıştırabiliyoruz. Gigabyte modelindeki pin girişleri anakartınıza oturuyor mu? Yoksa küçük mü geliyor? Test edebilir misiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Şöyle ki e.kartının BIOS 'u sıcaklığı kontrol ediyor olduğu için GPU yükünü değil de CPU yükünü fan hızı kontrolü için kullandığınızda ses sorunun haricinde kart daha fazla ısınacaktır. Bence bunu yapmak pek mantıklı değil.

Ancak ille yapacağım derseniz resimdeki kabloyu dönüştürecek aracı bulmanız çok zor, özel bir tasarıma sahip. Ancak DC veya PWM fan kablosunun soket tarafı değil kablo tarafından kabloların 3 tanesinin uçlarını kesip az biraz elektronik bilginiz varsa "iğne tip kablo ucu pabucuyla" o plastik deliklere sokup akım ve veri bilgisini dönüştürebilirsiniz. Ancak kablo sıralamasını doğru yaptığınızdan emin olun.

KS

KnightDavion

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
RE: Cvp: İşlemci ve Ekran Kartını Aynı Çoklayıcı Kablo ile Çoklamak için Kablo Önerisi

OceanLaB' Alıntı:
ASUS'un bir kaç ekran kartında da bahsettiğiniz durum var. İçerisindeki fan kablolarını anakarta takıp çalıştırabiliyoruz. Gigabyte modelindeki pin girişleri anakartınıza oturuyor mu? Yoksa küçük mü geliyor? Test edebilir misiniz?

Öncelikle sizin yorumunuzu görünce heyecanlandığımı belirtmek isterim. :) Test ettiğimde küçük geliyor. Hatta şunu fark ettim; elimdeki atıl duran fan çoklayıcının ucunu, ekran kartının fan pin girişine takmaya çalıştığımda 1 adet pinin kalınlığının ekran kartı pin girişine küçük geldiğini farkettim.

Şöyle bir örnek vereyim: Misal fan çoklayıcıdaki 1 adet pinin kalınlığı 1 milimetre ise bu ekran kartı pin girişinin deliğinin çapı yarım milimetre. Hiza olarak uysa dahi pinler kalın geldiği için ekran kartı fanı pin girişlerine yine girmez.

Bu ekran kartının pin girişlerini görene kadar tüm fanların 3 pin ya da 4 pin olarak standart olduğunu düşünüyordum, ben de yeni öğrendim. Bu (küçük) 3 pinli fan ucunu normal 3 pinli ya da 4 pinli hale getirecek bir çevirici dünyada illaki vardır diye düşünüyorum ama Google'da nasıl aratınca çıkar bilmiyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. :) @"OceanLaB" 

ugur.gozaydin' Alıntı:
Şöyle ki e.kartının BIOS 'u sıcaklığı kontrol ediyor olduğu için GPU yükünü değil de CPU yükünü fan hızı kontrolü için kullandığınızda ses sorunun haricinde kart daha fazla ısınacaktır. Bence bunu yapmak pek mantıklı değil.

Ancak ille yapacağım derseniz resimdeki kabloyu dönüştürecek aracı bulmanız çok zor, özel bir tasarıma sahip. Ancak DC veya PWM fan kablosunun soket tarafı değil kablo tarafından kabloların 3 tanesinin uçlarını kesip az biraz elektronik bilginiz varsa "iğne tip kablo ucu pabucuyla" o plastik deliklere sokup akım ve veri bilgisini dönüştürebilirsiniz. Ancak kablo sıralamasını doğru yaptığınızdan emin olun.

Örnek olarak ekran kartı sıcaklığı mesela 60 dereceyi geçtiğinde fan yine hızlanacak şekilde ayarlayabilirim fakat masaüstünde gezerken, ekran kartı fan hızı %64 de olup sıcaklığının 27 derece olmasının bana faydası yok. Sessizlikte bir şey okurken gerçekten dikkat dağıtıyor. 

İkinci paragrafınızdakini yapabilecek donanıma sahip değilim. :/ @"ugur.gozaydin"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri