İşlemci yüksek sıcaklık.

Sreveng

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler bilgisayarımda kasa değişikliğine gittikten sonra işlemcide aşırı sıcaklık artışı olmaya başladı.
Örneğin gta5'te 55 derece alırken şuan 80leri görüyorum. Boşta 35 derecelerdeyken şuan 48-58 arası dolanıyor. Bios ayarlarını sıfırladım olmadı. Voltajı 1.26ya düşürdüm hala sıcaklıklar o derecede. İşlemcinin sıvı soğutmasında önceden kontrolcü bozulmuştu değiştirdiler. Fakat şuan ledleri kontrol edemiyorum bir sıkıntı var ondan olabilir mi acaba?

SİSTEM BİLGİLERİ

İŞLEMCİ: Intel Core i7 9700K Soket 1151 4.6GHz 12MB Önbellek 8 Çekirdek 14nm
ANAKART: MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC Intel Z390 9th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4400MHz(O.C.) HDMI DP Anakart
RAM: CORSAIR 16GB(2X8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siyah Vengeance RGB Pro Dual Kit Ram
SSD: SAMSUNG 250GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (3400MB Okuma / 1500MB Yazma)
HARD DİSK: Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 256MB Cache Harddisk
PSU: Thermaltake Toughpower Grand 750W Full Modular 80 Plus Gold 14 cm RGB led Fanlı PSU
SIVI SOĞUTMA:Thermaltake Floe Riing RGB 240 TT Premium Edition Sıvı Soğutma Sistemi

Sistem özellikleri bunlar. Montaj esnasında hiçbir sıkıntı göremedim eve gelince birden belirmeye başladı.

Değerleri ölçmek için işlemciye yük bindiriyorum bir saniye içinde tuşa basar basmaz 48den - 85 oluyor. Çok garibime gitti

2 saniyedeki sıcaklık artışı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasa değiştikten sonra yazmışsınız tam olarak anlamadım. Bildiğimiz dış kasayı mı değiştirdiniz? Eğer böyle ise önceden ne model vardı şimdi ne var belirtin. Kasa direkt sıcaklıklara etki eden bir bileşendir.

KS

Sreveng

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dış kasayı değiştirdim cooler masher h500m şuanki kasa. Değişimden sonra oldu bu sıcaklık artışı

Önceki kasa gamepower hypnos'du. Kasayı montajlarken Sıvı soğutmanın rgb kontrolcüsü arızalandı. Garantiye yolladık değiştirip getirdiler. Şuan fanlarda hiçbir sorun yok çalışıyor fakat kontol edilemiyor yazılımdan. RGB kontrolcü algılanamıyor hatası veriyor. Fanlar çalıştığı halde sıcaklıklar nedense çok aşırıç

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasada hava akışına engel bir durum yok bu konuda başarılı bir kasa. Bunu eleyebiliriz. Önceki kasa çok daha berbatmış kasa hava akışında o yüzden işlemci sıcaklığını direkt soğutucu kaynaklı değerlendirmeliyiz.

Sıvı soğutucu montajını eksiksiz ve doğru yaptınız mı? Macun olarak ne kullandınız macun en kalitesine göre yada düzgün sürülmez ise 10 derecelere kadar etki eder.

Montajladığınız fanların PWM kontrolünü BIOS üzerinden doğru yaptınız mı? Ayrıca pompa bağlantınızı anakartınızda buna özel PUMP bağlantı noktası var buraya yaptınız değil mi? BIOS üzerinden pompa bağlantınızı PUMP adlı sokete yapıp bu pompa ayarını otomatiğe alın genelde işe yarar otomatikte olması ve eğer işe yaramaz ise 50% yada 75% civarı sabit bir devir verip deneyin. Aynı şekilde fanlarınızada BIOS üzerinden devir ayarı yapın.

KS

Sreveng

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
https://imgyukle.com/i/VZiAQf

Pompa sistemde çalışıyor görünüyor sanırım. Fakat anakarta baktığımda montaj yapan kişi pump fan ile sys fana bir bağlantı yapmamış

Bağlantılarda mı hata var acaba kablo işinden pek anlamıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Pomponız doğru bağlantıda değil bence o pompanın bağlantısını PUMP fana yapın devir ayarını anakarta bırakın otomatikte olsun yani. Bir şeyler değişirse sıcaklıklarda pompa devrinde sorun vardı daha öncesinde demektir. Sıvı soğutmanın fanlarını ise CPU_FAN portuna yapın.

KS

Sreveng

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Değiştirdim fakat olmadı, sanırım garantiye yollayacağım . Son bir sorum olacak. Bozuk bir sıvı soğıutmada teknik olarak işlemciye yük verince 5 saniye içinde 39 dereceden 100 dereceye çıkabilir mi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yani eğer pompa bozuksa çalışmıyorsa ki sizin pompa anladığım kadarı ile düzgün çalışmıyor o kalitede bir sıvı soğutma 100 derecelere çıkmaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri