İşlemci Yükseltme İle İlgili Sorular

DonutGuy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhaba Dostlar,

Yakın zaman içerisinde, işlemci ve soket yapısı farklı olduğu için anakart yükseltmesi yapmayı planlıyorum.

Şu an elimdeki mevcut sistem;

Anakart: MSI H310M PRO-VDH PLUS
İşlemci: Intel Core i3 9100F
Ekran Kartı: MSI RX 580 8 GB
Ram: Apacer Panther 8 GB
PSU: High Power 500W 80+ Bronze
Kasa: Ranker Virgo 4x Fan
SSD: Kioxia 240 GB
HDD: Seagate 1TB

Core i7 10. nesil veya Core i5 10./11. nesil almayı planlıyorum. Şuan elimdeki işlemci soketi uymadığı içinde, 1200 soket uygun MSI anakart almayı düşünüyorum.

Sorularım şunlar:

- Bahsettiğim işlemci ve anakart değişimi ile mevcut PSU bu sistemi destekler mi ?
- Çok hakim değilim. Belki de çok mantıksız, ekran kartı MSI olduğu için MSI anakart düşünüyorum. Varsa başka fiyat/performans anakart seçenekleri bilgilendirebilirsiniz.
- Özellikle GTA V ve birkaç başka oyunda, mevcut sistem ile darboğaz sıkıntısı yaşıyorum. Ekran kartı tam gücünü veremiyor sanki. Sizler sistemi toplamadan önce bunun olabileceğini söylemiştiniz. Yükselteceğim yeni sistem ile ekran kartından tam verim alabilir miyim ?
- Yeni sistem tahminen beni kaç yıl götürür ?
- OBS üzerinden oyun yayınları yapıyorum ve haliyle 1080P de işlemci kaynaklı bazı oyunlarda, özellikle GTA V gibi AAA oyunları oynayamıyorum. Bu problem i5 ve i7 işlemcide ortadan kalkar mı ? Varsa hangisini önerirsiniz işlemci olarak ? (malumunuz i7 ile i5 arasındaki fiyat farkı)

Şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler. İmla veya başka bir hatam olduysa affola.
İyi forumlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
i5 10400f veya 10700F ile PSU ucu ucuna yetecektir. i7 10700K ile yetersiz kalacaktır. Ben üç işlemci için de PSU değiştirmenizi tavsiye ederim.

Sırf markası aynı olsun diye fazladan ücret ödemek yerine varsa daha uygun ürünlere yönelebilirsiniz. Aynı marka olması performans kazandırmaz.

Darboğaz kısmında 9400F ve yukarısı rahatlama sağlayacaktır. Anakart değiştirmeden bu yükseltme de fiyatından dolayı düşünülebilir.

Yeni çıkan oyunlarda RX580 yavaştan yetersiz kalıyor. 2 yıl sonra düşük-orta ayarlara kadar gerileyecektir.

Yayın için fazladan çekirdek her zaman avantajdır.

Eğer bütçeniz yetiyorsa anakart ve PSU ile beraber işlemcinizi i7 10700F ya da K'ya yükseltmenizi öneririm. Eğer bütçe ayıramıyorsanız 9400F ve 10400F seçenekleri de düşünülebilir.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bütçe belirtilmemiş ama yeterli bir bütçe varsa bende i3 12100f ve h610 serisi bir anakart tavsiye ederim ilerde çok rahat 12. Nesilden devam edersiniz tabi tercih sizin ama 10-11. Nesilden geçiş için tekrar anakart upgrade isteyecektir.

KS

DonutGuy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
i5 10400f veya 10700F ile PSU ucu ucuna yetecektir. i7 10700K ile yetersiz kalacaktır. Ben üç işlemci için de PSU değiştirmenizi tavsiye ederim.

Sırf markası aynı olsun diye fazladan ücret ödemek yerine varsa daha uygun ürünlere yönelebilirsiniz. Aynı marka olması performans kazandırmaz.

Darboğaz kısmında 9400F ve yukarısı rahatlama sağlayacaktır. Anakart değiştirmeden bu yükseltme de fiyatından dolayı düşünülebilir.

Yeni çıkan oyunlarda RX580 yavaştan yetersiz kalıyor. 2 yıl sonra düşük-orta ayarlara kadar gerileyecektir.

Yayın için fazladan çekirdek her zaman avantajdır.

Eğer bütçeniz yetiyorsa anakart ve PSU ile beraber işlemcinizi i7 10700F ya da K'ya yükseltmenizi öneririm. Eğer bütçe ayıramıyorsanız 9400F ve 10400F seçenekleri de düşünülebilir.
PSU olarak, yine aynı High Power markasının 600W 80+ Bronze ürününü önerir misiniz ?

Aslında daha önce aklımda ilk etapta sadece i5 olarak yükseltmek vardı.
Fakat i7 fazladan işlemci sunduğu için, hem yayınlarda AAA oyunları sorunsuz sunmak adına hem de After Effect, Premiere Pro gibi düzenleme programlarında ekran kartından üst seviye bir verim almak adına düşünüyorum.

İşlemcide, bütçe olarak 5.500 TL üzeri beni zorlayabilir. O fiyat sınırında da 10. nesil i7 modeller var. Belki bir ihtimal indirim günlerinde biraz daha düşebilir.
Eski işlemci, anakart ve psu satacağım için, üzerine ekleme yaparak, yeni işlemci ve sisteme uygun, minimum fiyat/performans ürünlerini alabilirim anakart ve psu olarak sanırım.

Ama eğer derseniz ki, 10. nesil veya 11. nesil i5 işlemci hem yayın (özellikle AAA oyun yayınlarında) hem de kullandığın programlarda seni mahçup etmez o zaman benim için de bütçe tasarrufu olmuş olur i5 işlemci üzerinden sistemi yenilemek.

Amacım oyun özelinde, yayınlarda ultra veyahut çok yüksek grafik ayarlarında vermek değil, çok düşük kalitede olmasın yeterli.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
PSU olarak, yine aynı High Power markasının 600W 80+ Bronze ürününü önerir misiniz ?

Aslında daha önce aklımda ilk etapta sadece i5 olarak yükseltmek vardı.
Fakat i7 fazladan işlemci sunduğu için, hem yayınlarda AAA oyunları sorunsuz sunmak adına hem de After Effect, Premiere Pro gibi düzenleme programlarında ekran kartından üst seviye bir verim almak adına düşünüyorum.

İşlemcide, bütçe olarak 5.500 TL üzeri beni zorlayabilir. O fiyat sınırında da 10. nesil i7 modeller var. Belki bir ihtimal indirim günlerinde biraz daha düşebilir.
Eski işlemci, anakart ve psu satacağım için, üzerine ekleme yaparak, yeni işlemci ve sisteme uygun, minimum fiyat/performans ürünlerini alabilirim anakart ve psu olarak sanırım.

Ama eğer derseniz ki, 10. nesil veya 11. nesil i5 işlemci hem yayın (özellikle AAA oyun yayınlarında) hem de kullandığın programlarda seni mahçup etmez o zaman benim için de bütçe tasarrufu olmuş olur i5 işlemci üzerinden sistemi yenilemek.

Amacım oyun özelinde, yayınlarda ultra veyahut çok yüksek grafik ayarlarında vermek değil, çok düşük kalitede olmasın yeterli.
Hocam benim yayın için çıtam mı yüksek bilemedim hem AMD ekran kartı var hem ram 8gb o sebeple çekiniyorum alacağınız performanstan, ayırabileceginiz toplam bütçe neyse yazın bence ona göre bakalım
Sisteminiz güzel satarken yormadan gidebilir üstüne ek bütçe ekleseniz haftasonu çıkacak 3060 sistem buna göre çok çok iyi performans sunar yayın amacı varsa bence yorulursunuz upgrade ederken

KS

DonutGuy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hocam benim yayın için çıtam mı yüksek bilemedim hem AMD ekran kartı var hem ram 8gb o sebeple çekiniyorum alacağınız performanstan, ayırabileceginiz toplam bütçe neyse yazın bence ona göre bakalım
Sisteminiz güzel satarken yormadan gidebilir üstüne ek bütçe ekleseniz haftasonu çıkacak 3060 sistem buna göre çok çok iyi performans sunar yayın amacı varsa bence yorulursunuz upgrade ederken
Tam anlayamadım kusura bakmayın.
Demek istediğiniz, elimdeki mevcut sistemi komple satıp, RTX 3060 içeren bir kasa almak mı olmalı?
Belirttiğiniz 3060 sistemlere bakabilmek için bir link var mı elinizde? Paylaşabiliyor musunuz forumda ?

Teşekkür ederim yardımınız için.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Tam anlayamadım kusura bakmayın.
Demek istediğiniz, elimdeki mevcut sistemi komple satıp, RTX 3060 içeren bir kasa almak mı olmalı?
Belirttiğiniz 3060 sistemlere bakabilmek için bir link var mı elinizde? Paylaşabiliyor musunuz forumda ?

Teşekkür ederim yardımınız için.
Rica ederim hocam, bu haftasonu çıkacak sistem için evet bunu kastediyorum ama bütçenizi bilmediğim için olur mu bilemem ama imkan varsa karttan vs alınıp kendi sisteminiz satılinca kart ödenir diye düşündüm. Sadece bir seçenek bu tabi karar sizin

KS

DonutGuy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Rica ederim hocam, bu haftasonu çıkacak sistem için evet bunu kastediyorum ama bütçenizi bilmediğim için olur mu bilemem ama imkan varsa karttan vs alınıp kendi sisteminiz satılinca kart ödenir diye düşündüm. Sadece bir seçenek bu tabi karar sizin
Teşekkür ediyorum. Başka sistem önerisi olan varsa dinlemeye açığım.

Eğer yoksa, belirttiğin haftasonu fiyatlarını incelerim. Muhtemelen en erken önünmüzdeki ay almayı planlıyorum.
Önümüzdeki ay tekrar yeni bir konu açarım.
Konuyu kapatabilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri