İşlemcim ile alakalı yardım. i5 6500.

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merhabalar sayın forum sakinleri.Öncelik ile sorum şudur.İşlemcim İntel i5 6500 Skylake.Ark intel üzerinden baktığımda T Case diye birşey gördüm.Araştırdım.İşlemcimin verimli çalışabileceği max sıcaklık değeriymiş.Bu değer 71 derece.Ben bazı ağır oyunları ultra oynuyorum.Haliyle işlemcim ısnıyor.Fan olarak standard üstünde gelen stok fan takılı.İşlemcim ısınınca max 77 78 derece oluyor.Msi after burner ile baktığımda cpu1 = 67 68 cpu 2 70 71 cpu 3 72 74 cpu 4 .. 78 derece.Max 71 önerirlerken ben o derecenin üstüne çıkıyorum.Bunun ne gibi zararı olur.Ve bana abartı olmayacak 50 100 lira arası stok fandan kaliteli sıcaklığı önemli ölçüden azaltabilecek bir fan önerirmisiniz teşekkürler.

KS

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
olcay4258' Alıntı:
Yok artik o sıcaklıklar ne  oyle 14nm bir islemci o kadar isiniyormuymus ya ?

battlefield 4 de ultrada 70 71 gta 73 falan ama işlemcimde stok fan takılı hocam sebebini çözemedim.tek çözüm fanları %100 yaptığımda düzeliyor oda ses yapıyor.fanlar %100 çalışınca 65 66

PCMaster' Alıntı:
işlemcinin ne çok soğuk nede çok sıcak olmaması lazım.

i5 6500'ün stabil çalışma sıcaklığı 65 üstüne çok fazla çıkmamalıdır. Tcase denilen 71 derecelik sıcaklıktan sonra normal bir çalışma seviyesinin üstüne çıkar işlemciyi yüke sokar ve performanstan düşer.

anladım hocam ya %100 yapınca fanları dediğiniz sıcaklıklarda kalıyor arada 70 lere çıkıyor stok fandan kaynaklanıyor heralde.msi command center ile system fan ve cpu fanları %100 tam devir yapınca normal ama gene 70.bana bir fan önerirmisiniz lga1151 soket aşırı pahalı olmayan

peki bu işlemcinin 71 in üstüne çıkması ne gibi bir zarar verir işlemciye max dediğim gibi 77 78 ne yapabiliriz nasıl önlem alabiliriz

KS

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
PCMaster' Alıntı:
80'de falan sıkıntı olmaz fakat uzun kulanımda işlemci performansı fazlalıkla aşağıya inecektir.

bu performans uzun kullanımda sadece verimliliği o an için düşer. değilmi normale döndüğünde 40 50 derecelere kendi performansı verir doğrumu anladım hocam

KS

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
PCMaster' Alıntı:
Tcase değerinin üstüne çıktıgın anda zaten performanstan kaybediyorsun ufak tefek kasmalar başlıyor. bunun dışında Tcase değerinin çok üstüne çıkarsan 80 derece vs. ve uzun müddet kullanırsan genel performans düşer. kullandıkça eskiyen ayakkabıyı örnek gösterebilirim. 40 dereceyede düşse sıcaklık işlemci ilk günkü performansını yansıtamaz.

Anladım inşallah bir sorun olmamıştır.

Hocam yaptım oh be çok şükür hata bende imiş.işlemcinin ve ekran kartının smart fan ayarlarını yanlış yapmışım bf4 de test ettim ultrada bakın böyle sonuçlar aldım.bide kasayı baştan aşağı temizledim parçaları iyicemen.

1-)
2-)

bu değerlere göre nasıllar

olcay4258

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam simdi normal değerler bunlar iste, bende g4400 var işlemci her oyunda %100 kullanılıyor ama sıcaklık 45-50 derecelerde seyrediyor şuan bir problem yok değerler normal

KS

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
olcay4258' Alıntı:
Hocam simdi normal değerler bunlar iste, bende g4400 var işlemci her oyunda %100 kullanılıyor ama sıcaklık 45-50 derecelerde seyrediyor şuan bir problem yok değerler normal

eyvallah valla sizin sayenizde bir an aklım gitti o kadar sıcaklık görünce fanları %25 e sabitlemişim ondan kaynaklanıyormuş. teşekkür ederim tekrarda değerli yorumlarınız için

KS

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
PCMaster' Alıntı:
stabil güzel naçizane tavsiyem kasa içerisi hava sirkülasyonunu biraz olsun artırman

tamamdır hocam yaptım onu 3 fanıda %100 yaptım baya etkisi oldu tekrardan cok teşekkür ederim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri