Kapanma siyah ekran

suskun3754

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selam arkadaslar oncelıkle sıstemım anakart:GA-H55M-S2 işlemci :x3470 ddr3 1333 mhz 2 gb ram 500 w psu 1 gb ekran kartı benım sorunum bılgısayarı yenı kurdum herseyını taktım wındows yuklu hdd pc wındowsu goruyor sonra mavı ekran hatası hatanın ne yazdıgını bıle gormeden anıden kapanıyor sonra tekrar baslıyor sıyah ekranda kalıyor goruntu gelmıyor oylece sadece calısıyor. Naptıysam olmadı her parcayı denedım sıkıntı yok bıosa gırıyor format atıyım dıyorum usb olarak bıos ayarları kaydetmıyor kaydet dıyıp cıksamda kaydettıgım ayarlar eskıye donuyor cd olarak denıyım dıyorum ılerlemıyor anıden kapanıyor. oncelıkle sorun anakartta olabılırmı bozuk anakart bıosa gırermı ? hdd denedım calısıyor psu calısıyor ekran kartı calısıyor bozuk ıslemcı bozuk anakartta bıosa gırermı sorun sızce nelerdır yardımınızı beklıyorum daha once basıma gelmemıstı.bıosa pılınıde cıkardım resetledım ve bıos f4 bıos olarak gorunuyor bıldıgım kadarıyla bu anakartın son surumu ama sorun nerde bılmıyorum ::/

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Öncelikle basit sorundan başlayalım, anakartın ayar kaydetmemesi 2 şeyden olabilir en olası olan anakartın üzerinde para büyüklüğünde bir BIOS pili. BIOS ayarlarının hafızada kayıtlı kalması için sürekli güç alması gerek BIOS pili BIOS 'u sürekli aktif tutar buda ayarların kayıtlı kalmasını sağlar. İşin özü bu BIOS pili bittiyse ki eski bir anakart doğal bitmesi yeni bir BIOS pili alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Diğer olasılık BIOS 'un çökmüş yada arızalı olması ki buna sizin yapabilecek bir şeyiniz yok.

2. şey bu sistemin mavi ekran vermesi 2 şeyden olur ya donanım arızası ki buna hepsi dahil en olası RAM , HDD yada E.kartı sorunluysa yani hatalı arızalı bir donanımsa sorun bu olabilir. Bu bileşenlerin uzun testlere girmesi gerek RAM için ayrı test var HDD için ayrı Ekran Kartı için ayrı yani başka bir sistemde tek başlarına çalışıyorlarsa bile bu sorunlu olmadıkları anlamına gelmez.

Son olarak PSU eğer arızalıysa sistem açılışta güç olarak daha az güç harcar ama Windows aşamasında açılırken güç ihtiyacı artar bunu karşılayamıyorsa bazı bileşenlerden güç keser buda mavi ekran verdirir yada sistemi kapatır yada bir bileşenin gücünü keser.

İşin özü sizin tek başınıza sorunun kaynağını anlamanız çok uzun ve zor bir süreç. Tavsiyem bir PC tamircisine götürün.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri