Kasa bağlantısı konusunda yardım eder misiniz?

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Herkese iyi günler. Yeni bi sistem topladım ama bağlantı konusunda emin değilim.

1-) 6 tane ARGB fan var, 3 tane 8 pinlik XPG Prime, 1 tanede 24 pinlik XPG prime. Ben böyle bi dönüştürücü alıp (Dönüştürücü Link) 10 tane ARGB ürünü takarsam hehangi bi sorun olur mu? Güç yetersiz kalır mı? Sata bağlantısını da takıcam.

2-) 6 tane fandan ikisi sıvı soğutmanın geri kalanlar kasanın. Kasanın önündeki 3 fan aynı, üstteki ve arkadaki 3 fanda aynı. 3 ü pwm 3 ü dc bunları ayrı ayrı. Sıvı soğutmanın olanları cpu fan ve cpu opt ye arka egzoz fanı bi Kasa fani portuna öndeki dc olan 3 fanıda çoklayıcı alıp bi porta taksam sorun olur mu?

3-) Tahminlerime göre ekran kartı ağır olacağı için aşağı doğru eğilir. Sizce Kasam, fanlarım ve sıvı soğutmam Cooler Master olduğu için bu erkan kartı destek parçasını mı almalıyım (Link), yoksa erkan kartının dik durmasi için aparat mı almalıyım (Link) eeğer ekran kartını dik takarsam sizce herhangi bi performans kaybı olur mu? Görüntü sizce nasıl daha güzel olur.

4-) Corsair RM750 böyle bi sisteme yeterli olur mu? İşlemci 5700X, Ekran Kartı Asus Rog Strix RTX 3080. Yoksa 850 wat mı almalıyım PSU'yu.

Eğer ekran kartı destek çubuğunu alırsam 1 tane daha ARGB bağlantısı gerekecek onuda ARGB hub a bağlarım. 11 tane ARGB pin olur XPG Prime olan ürünlerin ARGB kablosu birbirine geçiyor 8 pin olanlardan birini birbirine takarım o oluşan boş pinede erkan kartı destek çubuğunu takarım. Anakartta 1 tane ARGB pini var

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Sorulara cevap verirken 1 2 3 4 diye madde madde cevap verirseniz sevinirim

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
1-) Bağlantılar yapıldıktan sonra güç sorunu olacağını sanmam.

2-) Bu soruyu anlamadım kafam karıştı.

3-) Bence destek aparatı alınabilir ama fiyatı yüksek geldi. Genel fiyatları bilmiyorum hepsi böyle ise alınabilir.

4-) 750w Yeterli olur ama daha yüksek olsa güzel olur. Garantiye almak için.

Diğer arkadaşlar cevap verirse onlar da dinlenebilir.

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
1-) Bağlantılar yapıldıktan sonra güç sorunu olacağını sanmam.

2-) Bu soruyu anlamadım kafam karıştı.

3-) Bence destek aparatı alınabilir ama fiyatı yüksek geldi. Genel fiyatları bilmiyorum hepsi böyle ise alınabilir.

4-) 750w Yeterli olur ama daha yüksek olsa güzel olur. Garantiye almak için.

Diğer arkadaşlar cevap verirse onlar da dinlenebilir.
2-) 3 dc yi çoklayıcı ile bi yere taksam güç yetmeme sorunu olur mu?
4-) En fazla 3-3.5 arası psu ne önerirsiniz Asus, Cooler Master, Corsair olursa güzel olud

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
2-) 3 dc yi çoklayıcı ile bi yere taksam güç yetmeme sorunu olur mu?
4-) En fazla 3-3.5 arası psu ne önerirsiniz Asus, Cooler Master, Corsair olursa güzel olud
2-) Valla bilmiyorum yalan söylemiş olmayayım ama sorun olacağını sanmam.

Güç kaynağı olarak bütçeniz iyi ve çok alternatif var. 1000W FSP Hydro G Pro bile alınabilir.

Corsair alacaksanız bu olabilir ama FSP ile 1000w daha mantıklı gibi.

Yada az para vereyim diyorsanız aşağıdaki ürünler de bakılabilir.

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
2-) Valla bilmiyorum yalan söylemiş olmayayım ama sorun olacağını sanmam.

Güç kaynağı olarak bütçeniz iyi ve çok alternatif var. 1000W FSP Hydro G Pro bile alınabilir.

Corsair alacaksanız bu olabilir ama FSP ile 1000w daha mantıklı gibi.

Yada az para vereyim diyorsanız aşağıdaki ürünler de bakılabilir.

Xpg olanı alsam herhangi bi sorun yaşar mı veya 1000 wat olanı alsam,
850 wat olanlarla elektrik faturasına yansicak bi fark olur mu

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Xpg olanı alsam herhangi bi sorun yaşar mı veya 1000 wat olanı alsam,
850 wat olanlarla elektrik faturasına yansicak bi fark olur mu
XPG güzel kaliteli bir PSU. Sorun yaşatma ihtimali çok az. 850W Olanlar arasında fark olsa olsa bir kaç TL olur diye düşünüyorum çünkü hepsi kaliteli güç kaynakları. 1000W Alırsanız sisteminiz için güzel olur yükseltme yaparken PSU yenilemeye gerek kalmaz.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
3-) Tahminlerime göre ekran kartı ağır olacağı için aşağı doğru eğilir. Sizce Kasam, fanlarım ve sıvı soğutmam Cooler Master olduğu için bu erkan kartı destek parçasını mı almalıyım (Link), yoksa erkan kartının dik durmasi için aparat mı almalıyım (Link) eeğer ekran kartını dik takarsam sizce herhangi bi performans kaybı olur mu? Görüntü sizce nasıl daha güzel olur.
Evet, ekran kartının desteklenmesi gerekiyor.
Sarkma yapmama ihtimali yok denecek kadar az.
Ama ben dikey montaja gerek olduğunu düşünmüyorum.
Çünkü bu kartın yan tarafı, fanların olduğu yüzeye göre çok daha şık tasarlanmış.

Ayrıca bu kart çok kalın olduğu için gerçekten geniş bir kasa kullanmıyorsanız,
Fanlar dikey montaj yapılırsa kasanın camına yapışacaktır. Yani hem kötü görünecek, hem ısınacaktır.
1665314704766.png

Benim bu konudaki tavsiyem;
Anladığım kadarıyla zaten bu olay için bir bütçeniz mevcut.
Bütçenizle ekran kartı için kendinize özel 3D printed destek aparatı yapabilirsiniz.
Tasarım tamamen size özgü olacak. Hem kabloları saklayabilir, hem de ekran kartını destekleyebilirsiniz.
1665314890191.png
1665314899738.png

1665315000238.png
1665315074848.png

1665315139626.png

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Evet, ekran kartının desteklenmesi gerekiyor.
Sarkma yapmama ihtimali yok denecek kadar az.
Ama ben dikey montaja gerek olduğunu düşünmüyorum.
Çünkü bu kartın yan tarafı, fanların olduğu yüzeye göre çok daha şık tasarlanmış.

Ayrıca bu kart çok kalın olduğu için gerçekten geniş bir kasa kullanmıyorsanız,
Fanlar dikey montaj yapılırsa kasanın camına yapışacaktır. Yani hem kötü görünecek, hem ısınacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 8931

Benim bu konudaki tavsiyem;
Anladığım kadarıyla zaten bu olay için bir bütçeniz mevcut.
Bütçenizle ekran kartı için kendinize özel 3D printed destek aparatı yapabilirsiniz.
Tasarım tamamen size özgü olacak. Hem kabloları saklayabilir, hem de ekran kartını destekleyebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 8932Ekli dosyayı görüntüle 8933
Ekli dosyayı görüntüle 8934Ekli dosyayı görüntüle 8935
Ekli dosyayı görüntüle 8936
3D printer konusunu ilerleyen zamanlarda düşünebilirim. Ama şuanlik cooler master olanı alacağım gibi. Kasam TD500 Mesh

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
XPG güzel kaliteli bir PSU. Sorun yaşatma ihtimali çok az. 850W Olanlar arasında fark olsa olsa bir kaç TL olur diye düşünüyorum çünkü hepsi kaliteli güç kaynakları. 1000W Alırsanız sisteminiz için güzel olur yükseltme yaparken PSU yenilemeye gerek kalmaz.
Tamam o zaman 1000 Wat olanı alırım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri