Kasa Fanlarını Anakarttan kontrol etme

Önder.demir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
JBST-GBG2112B kasanın kodu bu googlearatınca cıkar ana kartımda aorus b450 elite bu kasanın fanlarını nasıl anakarta bağşarım bilmiyorum kasadaki fanlar 4 pim fotoda eklecyecem bilen anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim.    

https://hizliresim.com/UkF1jr 

resimde gosteriyor kasanın fanlarının ucları böyle 3 tane onde 1 arkada toplam 4 fan var hepsi bu şekilde.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Elinizdeki fanlar standart PWM fan bağlantısı gibi durmuyor. Çentik farklı fanlardaki. Büyük ihtimalle kasa bir fan kontrolcü var o kontrolcü ile fanlar dönüyor. Anakarta bağlanabilmesi için farklı bir kablo gerekli. Aşağıya bir resim bıraktım anakarta bağlanabilmesi için aşağıdaki resimdeki en sağdaki kablo yada aynı kablonun 3 pin olanı olmalı.

fan4split12.main.jpg.jpg

KS

Önder.demir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Elinizdeki fanlar standart PWM fan bağlantısı gibi durmuyor. Çentik farklı fanlardaki. Büyük ihtimalle kasa bir fan kontrolcü var o kontrolcü ile fanlar dönüyor. Anakarta bağlanabilmesi için farklı bir kablo gerekli. Aşağıya bir resim bıraktım anakarta bağlanabilmesi için aşağıdaki resimdeki en sağdaki kablo yada aynı kablonun 3 pin olanı olmalı.

fan4split12.main.jpg.jpg

cevap icin teşekkürler bu en sagdaki kablonun adı nedir nasıl bulup alabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Fanınızda destek yoksa bunu almanız önemsiz. Fanınızdan gelmesi gerek bunun yada kontrolcü varsa kasada ondan gelmesi gerekiyor.

KS

Önder.demir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Fanınızda destek yoksa bunu almanız önemsiz. Fanınızdan gelmesi gerek bunun yada kontrolcü varsa kasada ondan gelmesi gerekiyor.
 kasada 4 adet fan var 4 adetide 4pin girişli buradaki resim gibi https://hizliresim.com/UkF1jr biri erkek biri dişi ve hepsini toplandığı 1 adet coklayıcı var coklayıcadan en son erkek uc acıkta kalıyor onunda kasada dişi girişi yok işin icidnen cıkamadım 4 adet yeni fan alacak olsan neye göre almalıyım böyle olmaması icin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bunlara bakmanız gerekmiyor fan seti önerisini anakarttan kontrol edilebilecek olanlarından öneri yaparım size ama öncesinde bu fanları anakarta bağlanmasa bile kullanabilmeniz için gerekenleri yapalım. Sizi tatmin etmez ise yeni fan masrafı yaparsınız.

Bu resimdeki soketler birbirine geçiyor gibi duruyor. Her fandan bu 2 girişten çıkıyorsa 1 fan alın ve erkek olan girişi dışarıda kalsın dişi kısmına diğer fanın erkek girişini onun erkeğine onun dişisini diyerek 4 fanı birbirine bağlayacaksınız. Daha sonra elinizde ilk fanın dişisi kalacak. Bu dişiyi kasada büyük ihtimalle bir kontrolcü var ona bağlayacaksınız. O kontrolcünün resmini atın sonrasına oradan devam ederiz.

KS

Önder.demir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bunlara bakmanız gerekmiyor fan seti önerisini anakarttan kontrol edilebilecek olanlarından öneri yaparım size ama öncesinde bu fanları anakarta bağlanmasa bile kullanabilmeniz için gerekenleri yapalım. Sizi tatmin etmez ise yeni fan masrafı yaparsınız.

Bu resimdeki soketler birbirine geçiyor gibi duruyor. Her fandan bu 2 girişten çıkıyorsa 1 fan alın ve erkek olan girişi dışarıda kalsın dişi kısmına diğer fanın erkek girişini onun erkeğine onun dişisini diyerek 4 fanı birbirine bağlayacaksınız. Daha sonra elinizde ilk fanın dişisi kalacak. Bu dişiyi kasada büyük ihtimalle bir kontrolcü var ona bağlayacaksınız. O kontrolcünün resmini atın sonrasına oradan devam ederiz.

fanları kullanıyorum sıkıntı yok ana karta baglayamıyorum sıkıntı orada :) 4 fan bir birine baglanıyor en sonunda dişi değil erkek pin bosta kalıyor sata kablosuda fanlara guc veriyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Fanlarınız tam hızda direkt SATA POWER üzerinden güç alıyorsa yeni fan seti almanız gerekiyor. Bu fanları başka türlü kullanamazsınız maalesef. Bütçe verin size anakarta bağlanabilen fan seti önereyim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri