Kasadan Elektrik Çarpıyor

ceycey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhabalar sistemimi yeni kurdum dünden beri ne zaman kasanın alt bölmelerine dokunsam elektrik çarpıyor 2 gündür 4 kere çarpmıştır kasada monitörde 3lü uzatma kablosuna takılı oda başka bi 3lü uzatmaya takılı:D ve o da baya eski bi uzatma acaba bu yüzden mi elektrik çarpıyor odanın prizini dolap kapattığı için mecbur böyle yaptım sorun bundan kaynaklı mıdır yoksa kasada eksik veya tam takılmamış kablo olma ihtimali olabilir mi tekrar kontrol edicem ama sanmıyorum

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,112
merhabalar sistemimi yeni kurdum dünden beri ne zaman kasanın alt bölmelerine dokunsam elektrik çarpıyor 2 gündür 4 kere çarpmıştır kasada monitörde 3lü uzatma kablosuna takılı oda başka bi 3lü uzatmaya takılı:D ve o da baya eski bi uzatma acaba bu yüzden mi elektrik çarpıyor odanın prizini dolap kapattığı için mecbur böyle yaptım sorun bundan kaynaklı mıdır yoksa kasada eksik veya tam takılmamış kablo olma ihtimali olabilir mi tekrar kontrol edicem ama sanmıyorum
@Kürşat Kütükçü bu durumu bilebilir

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Evde topraklama ya yok ya da sıkıntılı. PSU kaçak yapmasa bile başka bir cihaz kaçar yapıyordur ve topraklama üzerinden kasaya geliyordur. Tavsiyem evdeki tüm cihazları prizden söküp deneyin yine çarparsa PSU'dan şüphelenin. Farklı PSU deneyin.
Ya da kısayoldan topraklama kısmına kontrol kalemi ile dokunun. (alıntıdır)
Ayrıca farklı uzatma kabloları ile deneyin onlardan da yapıyor olabilir hocam deneme yanılma yönetemi ile de çözebilirsiniz.

Kürşat Kütükçü

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,223
Toprak hattı yoksa elektrik çarpar misal bizim ev 24 yıllık toprak hattı yok ve bu da çok büyük sorun cihazların bozulmasına ve dengesiz çalışmasına kadar gider ve kullandığın kablolar da bu sorunu yapabilir kasayı komple al evde tek olan bir prize götür tak çalıştır durumu gözlemle.

KS

ceycey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Toprak hattı yoksa elektrik çarpar misal bizim ev 24 yıllık toprak hattı yok ve bu da çok büyük sorun cihazların bozulmasına ve dengesiz çalışmasına kadar gider ve kullandığın kablolar da bu sorunu yapabilir kasayı komple al evde tek olan bir prize götür tak çalıştır durumu
tek prize taktım kontrol kalemiyle tutunca kasadaki bütün vidalarda ve giriş portlarının olduğu plakada elektrik akımı var yan odada kardeşimin pcde kurulu onda böyle bi sorun yok kasa farklılığından olabilirmi benimkinin plakası daha açık gibi fotografını ekledim topraklamayıda sorup öğreneceğim ama diğer pcde böyle çarpma sorunu yok işte psu kablolamada bi sorun olabilir mi videodan bakarak gerekli kabloları taktım ama artan çok kablo var

Ekli dosyalar

• IMG_7883.jpeg
    IMG_7883.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_7885.jpeg
    IMG_7885.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_7886.jpeg
    IMG_7886.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 18

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri