kasadan gelen cızırtılı ses

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
merhaba arkadaşlar yeni ekran kartı RX 6700 aldım işemcim i5 11400F güç kaynağım 550W corsair call of duty warzoneyi açıyorum kasadan bu şekilde ses geliyor alt tab a atıyorum s es kısılıyor ses çıkarken elimle ekran kartının fanlarını durdurdum ama ses devam ediyor acaba yük bindiği zaman güç kaynağından ekran kartına gelen kablo fazla W güç çektiği zaman böyle ses çıkarıyor olabilirmi ya yardımcı olabilirseniz sevinirim fanlarla alakası yok gibi çünkü fanları durduruyorum ama yinede ses devam ediyor

video1:

video2:

CanAydın

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Cw sesi (bobin sesi ) muhtemelen bir sorun teşkil etmiyor çoğu ekran kartında mevcut

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Sanırım kanatlar dönmese bile sonuçta bobine gelen bir voltaj var ve oyun esnasında maksimum seviyeye çıkıyor. Bariz bobin zırıltısı. Maalesef bunu bir değişim veya iade sebebi saymıyorlar kritik bir düzeye ulaşmadıkça. Alt-tab yaparken de GPU yükü sanırım anlık azaldığından dolayı o ses gidiyor. Manuel olarak GPU fan hızlarını düşürebilirsin. Belki biraz ısı artar ama eğer kritik seviyeleri geçmiyorsa o sesten kurtulmak için bir çözüm olabilir. kasanın genel anlamda soğutma performansı da iyi olursa GPU soğutmasına binen yük azalacaktır ve ısı düşüşüyle fanlar da daha düşük devirde çalışma ihtiyacı duyacaktır.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Coil whine bu ses. Sorun yok, hafif cızırtı ile devam.

Benim de eski laptopta vardı böyle bir ses, başlarda can sıkıcı ama sonra duymuyorsunuz bile. :)

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Ses 'Coil Whine' olarak adlandırdığımız bobin sarimlarindaki teknikten dolayı geliyor. Performansa etkisi yok. FPS sınırlandırarak sesi azaltabilirsiniz.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Ekran kartı ve işlemci soğutucusuna elle müdahale etmeniz çok doğru değil. Fanlara zarar verebilirsiniz o konuda da dikkat edin lütfen

KS

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Ses 'Coil Whine' olarak adlandırdığımız bobin sarimlarindaki teknikten dolayı geliyor. Performansa etkisi yok. FPS sınırlandırarak sesi azaltabilirsiniz.
kartım geleli 1 hafta oldu ama takmak daha dün nasip oldu sizce iade yada değişim istiyimmi bundan önceki kartımda coil whine vardı değişim yaptılar

KS

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Coil whine bu ses. Sorun yok, hafif cızırtı ile devam.

Benim de eski laptopta vardı böyle bir ses, başlarda can sıkıcı ama sonra duymuyorsunuz bile. :)
kartım geleli 1 hafta oldu ama takmak daha dün nasip oldu sizce iade yada değişim istiyimmi bundan önceki kartımda coil whine vardı değişim yaptılar

KS

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Sanırım kanatlar dönmese bile sonuçta bobine gelen bir voltaj var ve oyun esnasında maksimum seviyeye çıkıyor. Bariz bobin zırıltısı. Maalesef bunu bir değişim veya iade sebebi saymıyorlar kritik bir düzeye ulaşmadıkça. Alt-tab yaparken de GPU yükü sanırım anlık azaldığından dolayı o ses gidiyor. Manuel olarak GPU fan hızlarını düşürebilirsin. Belki biraz ısı artar ama eğer kritik seviyeleri geçmiyorsa o sesten kurtulmak için bir çözüm olabilir. kasanın genel anlamda soğutma performansı da iyi olursa GPU soğutmasına binen yük azalacaktır ve ısı düşüşüyle fanlar da daha düşük devirde çalışma ihtiyacı duyacaktır.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Yani ses düzeyi çekilemeyecek gibiyse ben değişim isterdim açıkçası. Kasam masamın üzerinde ve kulaklık takmadığım zamanlarda o sesi duymak hiç istemezdim.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Eğer ses çok rahatsız ediyorsa değişim isteyebilirsiniz.

CanAydın

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İadede edebilirim dimi ekran kartı üzerindeki jelatin duruyor
İade kısmını tam bilmiyorum ama olumsuz sonuçlanacağını düşünüyorum.Yetkili servise bile yollasanız bazı firmalar cw sesini normal olarak karşılıyor,bazıları değişim yapıyor.Kabul edilebilir düzeyde ise kullanmaya devam edin eğer çok gürültülü kulaklık takılı haldeyken bile geliyorsa bir umut yollayın.Fakat başka ekran kartınız yoksa ortalama 20 gün kartsız kalacaksınız

KS

oomer20

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
İade kısmını tam bilmiyorum ama olumsuz sonuçlanacağını düşünüyorum.Yetkili servise bile yollasanız bazı firmalar cw sesini normal olarak karşılıyor,bazıları değişim yapıyor.Kabul edilebilir düzeyde ise kullanmaya devam edin eğer çok gürültülü kulaklık takılı haldeyken bile geliyorsa bir umut yollayın.Fakat başka ekran kartınız yoksa ortalama 20 gün kartsız kalacaksınız
14 günlük iade süresi dolmadı ama kartın üzerindeki jelatinleri dahil herşeyi duruyor iade edebiliyoruz sanırım dimi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri