Köprü ısınması sebebini anlayamadım. Var mı çözecek bir babayiğit.

gurkanmetiner

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba.

şu ortadaki mavi şeyin adı köprü oluyormuş sanırım. pek bilmiyorum. bilgisayar önceden oyun oynarken ısınıp kapanabiliyordu. sağ olsun bi ekran kartı yedi ders çalışıyorum diye geçici bi kart ile devam ediyorum. 
Şimdi bilgisayarda artık normal bir video izlerken bile kapanma sorunu olabiliyor,  sorunu çözebilecek bilgi birikime sahip değilim. çıkıp bi bilgisayarcıya götürünce de sanayiye gitmiş tempra muamelesi gösterip motor inecek diyorlar. 
şimdi benim kendi gözlemlerime göre işlemci fanının altında bulunan mavi köprü aşırı ısınıyor. sanırım buna bağlı pc kapanıyor. buraya kadar neden kapandığı belli. işlemcide core temp adlı programla baktığımda ısınma görünmüyor ya da biosda. sorun tekrar pcnin açılmasında. power supplyde bulunan açma kapatma tuşu ile kapatıp üç beş saniye bekleyip tekrar açık konuma getirmeden pc direkt açılmıyor. tuş ile kapattığımda hoparlörden elektrik sesini almadan tekrar çevirsem de açılmıyor pc. illaki o sesi alacağım sanki prize takılmış gibi o bass sesini almadan olmuyor.  böyle yapsam bile son zamanlarda açılıp anında kapanıyor. (fan macunlu yağlı takır takır dönüyor. işlemcinin soğuması ile ilgili problem yok)nedir bu arkadaşın sorunu bilen var mı? ayırdığınız vakit için teşekkür ederim şimdiden. sorunuma yardımcı olursanız çok sevinirim. PSU da yeni bu arada

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,154
Cvp: Köprü ısınması sebebini anlayamadım. Var mı çözecek bir babayiğit.

Selamlar,

Anakartlar üzerinde Kuzey ve Güney köprüleri vardır. Bu arkadaşlar çeşitli donanım parçalarının çalışmasını kontrol etmekle görevlidirler. Mesela Kuzey köprüsü CPU, RAM ve PCI-Express slotlarını denetler. Her anakartta ısındığı gibi, senin anakartında da ısınması normaldir.

Zira bazı üst seviye anakart modellerinde köprülerin içerisinde fan yer alır. Sırf fazla ısınmasından dolayı soğutmak amacı ile hareket ederler. O yüzden yaşadığın problemin köprü kaynaklı değil, farklı bir durumdan kaynaklı olduğunu vurgulayabiliriz.

Ya güç kaynağı artık eskisi gibi performans veremiyor. Literatürü bozulmuş. Yük altına girdiği anda kendisini kapatıyor, ya da farklı donanım parçalarında problem mevcut.

BeratG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar, Anakartınız kasayla temas ediyorsa kısa devre kaynaklı olabilir, köprü üzerinde bulunan entegreler kısa devre yapıyor olabilir.
anakartınız bu durumda diğer parçalara zarar verebilir.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

HW İnfo indirip yük altındayken anakart sıcaklıklarına bakar mısın ? Sorun ısı kaynaklı gibi durmuyor , hocama katılıyorum sorun psu kaynaklı gibi duruyor.

KS

gurkanmetiner

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Köprü ısınması sebebini anlayamadım. Var mı çözecek bir babayiğit.

OceanLaB' Alıntı:
Selamlar,

Anakartlar üzerinde Kuzey ve Güney köprüleri vardır. Bu arkadaşlar çeşitli donanım parçalarının çalışmasını kontrol etmekle görevlidirler. Mesela Kuzey köprüsü CPU, RAM ve PCI-Express slotlarını denetler. Her anakartta ısındığı gibi, senin anakartında da ısınması normaldir.

Zira bazı üst seviye anakart modellerinde köprülerin içerisinde fan yer alır. Sırf fazla ısınmasından dolayı soğutmak amacı ile hareket ederler. O yüzden yaşadığın problemin köprü kaynaklı değil, farklı bir durumdan kaynaklı olduğunu vurgulayabiliriz.

Ya güç kaynağı artık eskisi gibi performans veremiyor. Literatürü bozulmuş. Yük altına girdiği anda kendisini kapatıyor, ya da farklı donanım parçalarında problem mevcut.

psu kaynaklı değildir hocam. psu değiştirdim aynı şeyi bu psu ile de yapıyor

BatuhanKLC' Alıntı:
HW İnfo indirip yük altındayken anakart sıcaklıklarına bakar mısın ? Sorun ısı kaynaklı gibi durmuyor , hocama katılıyorum sorun psu kaynaklı gibi duruyor.

psu değil hocam. iki farklı psu da aynı şekilde kapanıyor pc

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Söylediğim programı atıp oyun içindeyken programdan anakart sıcaklıklarını bizle paylaşır mısın ?

KS

gurkanmetiner

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Köprü ısınması sebebini anlayamadım. Var mı çözecek bir babayiğit.

BatuhanKLC' Alıntı:
Söylediğim programı atıp oyun içindeyken programdan anakart sıcaklıklarını bizle paylaşır mısın ?

anakartın sıcaklığı normal. 33 34 derecede normalde kapattığı oyunda cpu max 54ü gördü

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Eğer sorun PSU değilse ki değiştirdim diyorsun , farklı anakart ile deneme imkanın var mı ? Anakartın güç devrelerinde bir sorun mu var acaba , aklıma bir de eğer işlemcin Intel ise anakart üzerindeki CPU pinlerinde yamukluk olma ihtimali geliyor . Alakasız gelebilir ama geçenlerde bir başlıkta bir ram slotu işlemci pininin yamuk olmasından kaynaklı çalışmıyordu. Aklıma bir de bu seçenek geldi pinleri dikkatlice bir inceler misin müsait olunca ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri