KUTSAL HDD

yasinbdk58

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
3
Eski sistemde HDD'ye kuruluydu her şey ve sık sık gezgin çalışmayı durduruyor yada bir şey taşırken aktarım hızı sıfıra iniyordu. Ben PC eski diye HDD den değildir diye düşünüyordum ama yeni sistemde HDD yi depolarak kullanıyorum ve HDD içindeki dosyayı açarken gezgin çalışmayı durdu. Bir şey taşırken de hız başta yüksek olup aniden sıfıra iniyor. HD Tune Pro ile test filan yaptım ama anlamadım pek. 

sıcaklık 25-35 derece
2002/3 üretimi 2007/8 den beri kullanıyorum

KS

yasinbdk58

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
3

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
BAD sectör vs. yok ama Interface CRC Error Count yazan şey diskin kontrolcüsü ile ilgili hataları gösteriyor senin diskinde bu 33 defa olmuş diskin devre kartındaki kontrolcü arızalı. Bu okuma/yazma hataları yapar diskin güç kaybına uğramasına sebep olur vs. vs. yani o diskin tamir görmesi gerek devre yada çip hatası olduğu için tamir görebilir ama kaç paradır astarı yüzünden pahalı olur mu bilemem. Emin olmak için birde CrystalDiskInfo : yazılımını kurup diskinizi seçip aşağıdaki uzun olan listenin tüm bilgileri ile bir SS alın paylaşın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Diskinizin hata verme oranları çok yüksek %90 disk sorunlu gibi ama net bir cevabım maalesef yok. Siz diski sistemden söküp başka bir disk ile sisteminizi dener misiniz tabi imkan varsa. Ancak bu şekilde 100% emin oluruz.

KS

yasinbdk58

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
3
Aktif kullanmıyorum zaten. M2SSD fazlasıyla yetiyor. Programları kurarken indirdiğim bazı buyük dosyalar var lazım olursa diye tekrar indirmemek için bunları HDD ye attıyorum. Deneyeceğim disk yok malesef. Benim merak ettiğim asıl kısım HDD bu hatalardan dolayı yanar mı ve diğer parçalara zarar verir mi? Sessiz sedasız bozulur giderse sorun değil de kanser gibi yayılmaz inşallah. Disk benden 4 yaş küçük ayrılık vakti gelmiş :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Diskinizde hata kodlarına bakarak kısa devre vs. olduğunu düşünmüyorum. Sadece diskin kendisine zararı olur o kadar. Bir gün aniden bozulabilir sessizce gitmez. :D

KS

yasinbdk58

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
3
Sorun yok ozaman. Kullanmaya devam. Bakalım kaç yıl daha dayanacak.

Bu arada sizin vesilenizle çok iyi bir m2SSD almış oldum. Nerdeyse tıklar tıklamaz açılıp kapanıyor herşey. Baya zaman tasarrufu yapmış olacam.

Sessizce gitmez derken :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Hangi model SSD tavsiyesinde bulundum bilmiyorum ama ben kalitesini bilmediğim ürün önermem zaten.

HDD sessiz gitmez derken şunu diyorum. Bir anda bir gün disk sistemde görünmüyor yada giremiyorsunuz yada içindekiler silinmiş vs. vs. sessizce gitmez dediğim olaylar bunlar. Bazen disk kafa vuruyorsa yani diski dinlediğinizde tak küt pat :D neyse artık sesler geliyorsa o zaman o disk artık benim vadem doluyor beni değiştir der ama bazende devre kartı arızalanır o zamanda sessiz sedasız gider.

KS

yasinbdk58

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
3
Test ederken ve o diske bir şey yazdırınca okutunca ses artıyor. Dönme sesi ile oluşan sürtünme sesini dolabın içinde olmasına rağmen net duyuyorum. Şuan kapıyı tıklatıyor olabilir :) kafa atmaya hazırlanıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri