laptop cpu overclock lama

flashaegle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arkadaşlar benim bir monster abra a5 v13.4 üm var gtx 1050 ti ekrankartını msi after burner sayesinde overcloack ladım ama oyunlarda ekran kartı kullanımı %99 iken cpu kullanımı %20 yi bile görmüyor cpu yu nasıl overclock larım msi after burner tarzı bir uygulama varmı cpu için çünkü laptop olduğu için bios üzerinden overclock laya mıyorum yardımcı olursanız sevinirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Laptop gibi ürünlerde OC ayarları işlemci için bulunmaz. Sebebi işlemci ve ekran kartı bu tür cihazlarda ısı bazlı sorun yaratır buda performans kaybına sebep olur ki sizde doğru bir OC yapmamışsınız yada yaptınız ama ısı bazlı sorun çıktı ki oda 20% civarına düşürmüş kartın kullanımını. Yani size tavsiyem işlemcinizi geri alın ve Laptop gibi bir cihazda OC işinden uzak durun.

KS

flashaegle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Laptop gibi ürünlerde OC ayarları işlemci için bulunmaz. Sebebi işlemci ve ekran kartı bu tür cihazlarda ısı bazlı sorun yaratır buda performans kaybına sebep olur ki sizde doğru bir OC yapmamışsınız yada yaptınız ama ısı bazlı sorun çıktı ki oda 20% civarına düşürmüş kartın kullanımını. Yani size tavsiyem işlemcinizi geri alın ve Laptop gibi bir cihazda OC işinden uzak durun.

oc yi kapatıp da denedim bu sefer ekran kartı %85 işlemci %6 oldu buda bir saçma ben n'apayım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemcinin yüke girmemesi iyi bir şey bunda sorun yok. Ekran kartı ise 85% dediniz sıcaklığı nedir bu durumda?

KS

flashaegle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemcinin yüke girmemesi iyi bir şey bunda sorun yok. Ekran kartı ise 85% dediniz sıcaklığı nedir bu durumda?

oc sizken 75-78 derece arası gidip geliyor yük altında iken oc ile 83 lere çıkıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
80 dereceye kadar normal sayılır ama cihazın ısı yapısına bağlı GPU yükünü düşürebilir tabi. Cihazın güç kullanımını ayarlardan maksimum ayara aldığınızdan emin olun. Ayrıca oyun ayarlarını mümkün olduğunca yüksek tutun ki GPU yükü azalmasın.

KS

flashaegle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
80 dereceye kadar normal sayılır ama cihazın ısı yapısına bağlı GPU yükünü düşürebilir tabi. Cihazın güç kullanımını ayarlardan maksimum ayara aldığınızdan emin olun. Ayrıca oyun ayarlarını mümkün olduğunca yüksek tutun ki GPU yükü azalmasın.

E tamam da dar boğaz olup işlemcimi kulana maman oyunda takılmalara sepep oluyor bunu nasık halledicem

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemcinizi kullanamıyor değilsiniz bu darboğaz değil. Sisteminizde darboğaz yok siz olayı yanlış anlamışısınız. CPU yükü 99% veya üzeri olup ekran kartı kullanımınız düşerse bu darboğaz demektir. Şuan sizin sistemde darboğaz vs. yok. Sadece ısı kaynaklı yada güç odaklı bir GPU kullanımınızda ortalama 10% düşüş var gibi duruyor o kadar.

KS

flashaegle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemcinizi kullanamıyor değilsiniz bu darboğaz değil. Sisteminizde darboğaz yok siz olayı yanlış anlamışısınız. CPU yükü 99% veya üzeri olup ekran kartı kullanımınız düşerse bu darboğaz demektir. Şuan sizin sistemde darboğaz vs. yok. Sadece ısı kaynaklı yada güç odaklı bir GPU kullanımınızda ortalama 10% düşüş var gibi duruyor o kadar.

Haa bende darboğaz var sandım teşekkürler

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri