Laptop Sürekli Şarjda Mı Kullanılmalı Yoksa Şarj Dolunca Bataryaya Mı Geçilmeli?

FaLCoNn76

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Laptopumu aktif bir şekilde kullanıyorum ve günde 2 kereye yakın dolduruyorum. Pil sağlığımı korumak için sürekli şarjda mı kullanmalıyım yoksa sarjı dolduğu gibi prizden çekip bataryaya mı geçmeliyim?

Nandor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
Laptopumu aktif bir şekilde kullanıyorum ve günde 2 kereye yakın dolduruyorum. Pil sağlığımı korumak için sürekli şarjda mı kullanmalıyım yoksa sarjı dolduğu gibi prizden çekip bataryaya mı geçmeliyim?
Bataryaların döngü ömrü vardır, doldurup boşaltıp kullandıkça bataryanın ömrü azalıyor tabiki kullanmış oluyorsunuz. Şarja takılı kullanmak daha doğru, artık çoğu laptopda şarj limitleyici seçenek var onu açarsanız %80 e kadar şarj edip keser. Bataryaları full şarj da depolamak ve bitene kadar kullanmak ömrünü kısaltır.

Blaster

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Ben 2017'de aldığım Asus Vivobook'u 2021'e kadar sürekli prizde takılı olarak kullandım. Elektrik kesildiğinde pile geçtiği zaman pil ömründe bir sıkıntı görmedim. Lâkin pili bir süre sonra şiştiği için touchpad kullanım dışı kaldı. Gömülü olduğundan kendim değiştiremedim. Değiştirmek istesem bile pilin fiyatı dizüstünden pahalıydı. Ben de kuzenime verdim.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba bataryaları ne yaparsanız yapın, 2 veya bilemediniz 3. senesinde yüzde 100 bile olsa, pilde kullanımı 40-45 dakika der, 30 dakika anca dayanır güç tüketimine bağlı olarak. Bu yüzden içini açmadan bataryası sökülebiliyorsa sökebilir, arada takıp, doldurup, kullanıp, sonrasında tekrar çıkarın ya da garantisi varsa 3. senesinin sonunda servisten batarya değişikliği isteyin, zaten batarya sağlığı kötü olur, genel anlamda o yüzden bu öneriyi söylüyorum. İyi geceler.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri