Laptop temizliği hakkında sorularım

Schultz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar malum havalar sıcak ve hazır termal macun vs yenilemeyeli 1.5 yıl oldu. Artık fps droplardan ve yüksek sıcaklıklardan bıkıp laptopu temizlemeye ve termal macun vs değiştirmeye karar verdim. Başta bir bilgisayarcıya yaptıracaktım fakat kullandıkları termal macunun dandik olduğunu görünce ve fiyatını duyunca (250tl dedi) temizletmekten vazgeçip iş başa düştü dedim. Bazı sorularım var bunlar

Laptop: acer nitro 5 an515-54 9750H 1660ti

1- Termal macun olarak cooler master cyrofuze veya mastergel pro kullanmayı düşünüyorum. (MX04de çok fazla pumpout sohbeti vardı) Sizce cooler master iyi midir yoksa öneriniz var mı?

2- yıldız tornavida ve başka hangi tornavidaya ihtiyacım var? Fanları sökerken baya ince uçlu tornavida kullanıyorlardı ve temizlik için hangi ekipmanlara ihtiyacım var?

3- fanları ve bu hava kanallarını fırçayla silip saç kurutma makinesiyle soğuk hava üfleyip temizlesem yeterli midir?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Laptopta dikkat etmen çok önemli neredeyse donanım birimleri bir kartın üstünde sabit masaüstü gibi değil mx4 fp iş görecektir . Kendi laptopunun teardown yani full sökme videolarını bul ya da temizlik için açılanları klavye ve touchpad filmleri markadan markaya değişiklik gösterir koparmamaya dikkat et bunu full temizlik için diyorum, sadece macun sürerken gerekmez hepsini sökmek fanı fırçayla temizler saç kurutma makinesi kullanır ya da elektrik süpürgesiyle çekersin ben 3 sene sonra kullandığım laptopu temizledim o kadar toz kir çıkmadı tabi anakart bağlantısını sökerek fanı temizleyin laptopun arka kapağını söktüğünüz ilk olarak pilini çıkarın.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
1-Arctic MX 4 macun cooler master a göre daha iyi iletkenliği var diye biliyorum. Mastergel pro da alınabilir ama sürmesi zor olur.

2- İnce uçlu tornavida kullanıyorlar evet. Çok sert olmayan küçük fırça falan kullanabilirsiniz yada sıcak olmayacak şekilde fön makinesi tutarak bile tozları alabilirsiniz. Macunu temizlemek için falan alkol de öneriyorlar ama peçete bile işinizi görür.

3-Bu soruyu okumadan 2. de yanıt vermişim. Evet , bu işlemi yaptıktan sonra fazla toz kalmıyorsa yeterli olur.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Mx4 termal macun tavsiye ederim, teknobiyotik ya da Amazon gibi yerlerden alın çakması bolca bulunuyor dikkat edin
Tornavida olarak ince uçlu tornavida kullanılacak lakin laptoplar bütün bileşenler anakartta ve küçük olduğu için daha hassas dikkat edin

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
arkadaşların tavsiyesine ek olarak şunu eklemek istiyorum ramleri mümümkünse sökmeyiniz aksi takdirde sök tak yapmak mecburiyetinde kalıyorsunuz.

KS

Schultz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yorumlar için teşekkür ederim. MX4'de tek korkum pump out olması fakat bir sorun yoksa fp olduğu için onu alıp deneyeceğim.

Sadece fan ve termal macun yenilemesi yapacağım çünkü ters çevirdiğimde fanın çok kirlendiğini görebiliyorum, başka bir şeye dokunmayacağım.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Yorumlar için teşekkür ederim. MX4'de tek korkum pump out olması fakat bir sorun yoksa fp olduğu için onu alıp deneyeceğim.

Sadece fan ve termal macun yenilemesi yapacağım çünkü ters çevirdiğimde fanın çok kirlendiğini görebiliyorum, başka bir şeye dokunmayacağım.
Termal macunu abartı şekilde sürmezseniz pump out olmaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri