Lenovo Idepad Gaming 3 Kurulumu ve Kullanım Ayarları

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
 linteki ürünü hafta sonu indirimi ile aldım.

10 senelik masaüstü kullanıcısıyım dolayısıyla hiç laptop kullanmadım, yeni bilgisayar kurmadım ve güncel teknolojiyi çok bilmiyorum.

Bu yüzden bu gönderiyi rehber edinmek istiyorum.
Kurulumla ilgili yapmam gerekenleri, kurduktan sonra nasıl kullanmam, hangi ayarları yapmam gerektiğini burada soracağım.

Bunu dikkate alarak detaylı bir şekilde anlatarak yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar bugün gelecek.
Öncelikle Windows 10 mu 11 mi Home mu Pro mu yüklemem konusunda öneri verebilir misiniz?
Uygun fiyata, güvenilir nereden satın alabilirim işletim sistemini.

Ve bu işletim sistemini nasıl kuracağım benim bildiğim ISO dosyasını Rufus ile USB'ye yazdırıp ilerlemek şeklinde.
Bunun dışında yapmam gereken bir şey var mı?
BIOS ayarlarından filan bahsediliyor onlardan hiç anlamıyorum mesela.

İçerisinden garanti belgesi diye sadece fotoğraftaki çıktı. Üzerinde hiçbir şey yazmıyor. Düzgün bir belge gelmesi gerekmiyor muydu ne yapmam lazım ?

Bir de kargo poşetinin üzerinde e-arşiv fatura yazan kağıt çıktı. Bundan başka fatura filan gelmesi gerekiyor muydu ?

Güncelleştirme, driver dediğiniz şeylerin kurulumu hakkında da pek bilgim yok.

Ayrıca Lenovo'ya özel kurmam gereken programlar nelerdir?

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Cvp: Lenovo Idepad Gaming 3 Kurulumu ve Kullanım Ayarları

Belgeler konusunda bir sıkıntı yok gibi.

BIOS ayarlarında yapmanız gereken çok bir şey yok. Varsa XMP açarsınız. Hızlı açılmasını istiyorsanız varsa fast boot açarsınız.

Benim tavsiyem Windows 10 pro kurmanız olur. Windows 11'in bir miktar daha süreye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Nereden alacağınız konusunda bir tavsiye yapmam doğru olmaz ama key satan yerlere bakabilirsiniz.

Kurmak için ise . Bir bilgisayara indirip isterseniz kendi özelliği ile isterseniz ISOyu indirip ile bir flaş belleğe yazdıracaksınız. Detaylar attığım linkte de var. Bilgisayarı açarken Boot menüsü varsa oradan, yoksa BIOS'tan flaş belleği seçeceksiniz. BIOS menüsü için açılırken "F2", Boot menüsü için "F12" tuşuna basmanız gerekiyor. Eğer varsayılan olarak fonksiyon tuşları medya olarak atanmışsa "Fn + Tuş" kombinasyonu yapmalısınız.

Driverlar için ise Ekran Kartını yükleyin. Diğer şeyler için ya da kullanabilirsiniz. Yükleyeceğiniz yazılımlar da Lenovo'nun sitesinde driver yükleme kısmında mevcut.

KS

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Bugün geldi yeni yeni kullanıyorum.Bu forumlarda çok görüyorum diye ölü pixel testi yapayım dem bir tane çıktı sanırım bir nokta yaklaşınca kırmızı gözüküyor. Şimdi ne yapayımBu sık karşılaşılan bir durum muBöyle kullanmamın başka zararı olur mu ilerde çoğalır mıHiç garantiyle servisle uğraşmak istemiyorum. Hafta sonu indirimiyle almıştım garanti tamir mi eder yenisini mi verirler parasını mı öderler bu kötü olur. Işık sızması testinde de sol köşede biraz var gibi hatta çerçevesini sıkınca biraz değişiyor ama bu çok etkilemez gibi beni. Takıntılıyımdır yapmayayım şu testi dedim kafama takılır diye tutamadım kendimi.

Androeat' Alıntı:
Belgeler konusunda bir sıkıntı yok gibi.

BIOS ayarlarında yapmanız gereken çok bir şey yok. Varsa XMP açarsınız. Hızlı açılmasını istiyorsanız varsa fast boot açarsınız.

Benim tavsiyem Windows 10 pro kurmanız olur. Windows 11'in bir miktar daha süreye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Nereden alacağınız konusunda bir tavsiye yapmam doğru olmaz ama key satan yerlere bakabilirsiniz.

Kurmak için ise . Bir bilgisayara indirip isterseniz kendi özelliği ile isterseniz ISOyu indirip ile bir flaş belleğe yazdıracaksınız. Detaylar attığım linkte de var. Bilgisayarı açarken Boot menüsü varsa oradan, yoksa BIOS'tan flaş belleği seçeceksiniz. BIOS menüsü için açılırken "F2", Boot menüsü için "F12" tuşuna basmanız gerekiyor. Eğer varsayılan olarak fonksiyon tuşları medya olarak atanmışsa "Fn + Tuş" kombinasyonu yapmalısınız.

Driverlar için ise Ekran Kartını yükleyin. Diğer şeyler için ya da kullanabilirsiniz. Yükleyeceğiniz yazılımlar da Lenovo'nun sitesinde driver yükleme kısmında mevcut.

Win 10 Home kurdum. USB ye medis creation aracıyla yazdırdım. Laptop a takınca direkt okudu boot menüsüne filan girmedim.
Lenovo Vantage diye bir uygulamayı yükle o bütün güncellemeleri yapıyor demişlerdi bu doğru mudur yoksa benim tek tek mi yapmam gerekiyor ?

Bir de bu ölü pixel konusuna ne dersiniz ?

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283

Evet Lenovo Vantage ile yapabilisiniz. Microsoft Mağaza'dan ya da az önceki yazımdaki linkten indirebilirsiniz. Bir nevi asistan programı. Ayrıca programdan çeşitli hata tespitleri ve ayarlar yapılabiliyor diye biliyorum. Yükleyebilirsiniz.

Ölü piksel mevzusuna gelirsek eğer genelde yayılmıyor. Yİne de garanti kapsamında servise göndermeniz iyi olabilir.

Ürününüz yeni bir ürün. Ellerinde parçaları ve ürünün aynısından vardır. Büyük ihtimal tamir ya da değişim yaparlar ücretini iade etmezler. Ürün iadesi yapmanızı tavsiye ederlerse ürünü size yollayıp aldığınız yerle görüşmenizi söylerler. Tamir veya değişim yapmadıkları durumda eğer ben böyle kullanırım zaten çok ucuza aldım derseniz iade etmeyebilirsiniz.

KS

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Lenovo Idepad Gaming 3 Kurulumu ve Kullanım Ayarları

Androeat' Alıntı:
Evet Lenovo Vantage ile yapabilisiniz. Microsoft Mağaza'dan ya da az önceki yazımdaki linkten indirebilirsiniz. Bir nevi asistan programı. Ayrıca programdan çeşitli hata tespitleri ve ayarlar yapılabiliyor diye biliyorum. Yükleyebilirsiniz.

Ölü piksel mevzusuna gelirsek eğer genelde yayılmıyor. Yİne de garanti kapsamında servise göndermeniz iyi olabilir.

Ürününüz yeni bir ürün. Ellerinde parçaları ve ürünün aynısından vardır. Büyük ihtimal tamir ya da değişim yaparlar ücretini iade etmezler. Ürün iadesi yapmanızı tavsiye ederlerse ürünü size yollayıp aldığınız yerle görüşmenizi söylerler. Tamir veya değişim yapmadıkları durumda eğer ben böyle kullanırım zaten çok ucuza aldım derseniz iade etmeyebilirsiniz.

Pixel için yapılan ışık sızmasına da etki eder mi ?

Bir de mesela 1 sene sonra vermemle şuanda vermemin bir farkı olur mu servis açısından ?
Şu anda değişim yapmaları mı tamir mi daha olası ?

6980HX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

Servis değişim için en az 5 ölü piksel istediğinden biraz uğraşmanız durumunda yenisiyle değişim yada cihazınızın panelini değiştirebilirler. Ölü piksel ışık sızmasına sebep olmaz ve yeni ölü pikseller çıkmasına sebep olmaz.

Driver indirmek için 3. Parti yazılım kullanmayın Lenovo'nun resmi sitesindeki driverları indirin.

Garantisini sorgulatın muhtemelen sorgulatınca garantinin daha erken bir tarihten başladığını göreceksiniz. Cihazın faturasını Lenovo'ya gönderince tarihi düzeltiyorlardı.

KS

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Lenovo Idepad Gaming 3 Kurulumu ve Kullanım Ayarları

6980HX' Alıntı:
Servis değişim için en az 5 ölü piksel istediğinden biraz uğraşmanız durumunda yenisiyle değişim yada cihazınızın panelini değiştirebilirler. Ölü piksel ışık sızmasına sebep olmaz ve yeni ölü pikseller çıkmasına sebep olmaz.

Driver indirmek için 3. Parti yazılım kullanmayın Lenovo'nun resmi sitesindeki driverları indirin.

Garantisini sorgulatın muhtemelen sorgulatınca garantinin daha erken bir tarihten başladığını göreceksiniz. Cihazın faturasını Lenovo'ya gönderince tarihi düzeltiyorlardı.

Lenovo Vantage bahsettiğiniz 3.parti yazılımlardan mı ?

Şunu sormak istedim panel değişimi ışık sızması varsa onu da giderir mi ?
Panel nedir bilmiyorum düzgünce yapmazlarsa ekranı açtıkları için bir iz hasar bırakılar mı ?
Yani o küçük noktayı gidermek için daha büyük bir iz çıkar mı ?

6980HX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

Hayır, Lenovo Vantage Lenovo'nun kendi yazılımı. Diğeri için söyledim.

Panel değişimi ışık sızmasını azaltabilir ama daha fazla da yapabilir, aynı şey ölü piksel için de geçerli. Yeni takılacak panelde 2-3 ölü piksel çıkma şansı da var.

KS

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RJX2fe.jpg
Böyle bir güncelleme yapmam gerekiyor mu ?
Lenovo sitesinden indirdim tek tek bunda değişik bir uyarı verdi.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346

Öncelikle sistemin hayırlı olsun. Bilgisayar ve bilgisayar parçalarının garanti süreçleri için çok fazla bilgiye hakim değilim ama genel olarak sıfır ve yeni almış olduğunuz bir üründe, hata / kusur gibi durumlar var ise kusurlu / ayıplı ürün adı altında aldığınız yer ile en kısa sürede irtibata geçerek değişim talebinde bulunabiliyorsunuz.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Technohero' Alıntı:
RJX2fe.jpg
Böyle bir güncelleme yapmam gerekiyor mu ?
Lenovo sitesinden indirdim tek tek bunda değişik bir uyarı verdi.

Kendi sitesinden indirdiyseniz bir sorun olacağını sanmıyorum. Update yapılırken bilgisayarda herhangi bir uygulma açmamanız, kapağı kapatmamanız, bilgisayarın bekleme moduna geçmemesi ve herhangi bir cihaz takıp çıkarmamanız gerektiği yazıyor.

KS

Technohero

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kurduğumdan beri arada bir ne zaman olacağını çıkaramıyorum touchpad hizasında yani tuş olmayan boş alt taraftan bir ses geliyor. Bir titreşim bildirim sesi gibi ne zaman olacağı belli olmuyor tam tarif de edemiyorum kayıt almayı da beceremedim. Mekanik bir ses değil gibi. Ne olabilir fikri olan var mı daha 2 günlük cihaz bir arıza çıkması olası mı şimdi servise götürsem ne diyeceğimi de pek bilmiyorum ne zaman olacağı belli değil. Sanırım o kısımda pil varmış. Pille ilgili bir sorun olabilir mi nasıl kontrol edebilirim. Cihazı tam kullanmaya başlayamadım ama bir anormallik görmüyorum sadece arada o ses geliyor kafama takılıyor çok rahatsız ettiğinden değil de normal gelmiyor sanki altında telefon var da bildirim geliyor gibi hissediyorum.

mayasur

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Lenovo IdeaPad Gaming 3, oyun oynamak için iyidir. AMD Ryzen CPU ve NVIDIA'ya özel GPU, 1080p'de sorunsuz bir oyun deneyimi sunabilir, ancak 8GB yapılandırması daha düşük kare hızlarına ve sık takılmalara neden olacağından 16GB bellek aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri