LGA 1200 Fan Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
Merhabalar, İ5 10600 İşlemcim için fan önerebilir misiniz? Esasen hava soğutma istiyorum ancak bir çoğu modele baktım aşırı kaba ve geniş duruyorlar alsam işlemci ile beraber benimde içimin ısınmasına el vermez gibi hissettiriyor.. Sıvı soğutma da daha önce hiç kullanmadım bakımı nasıldır? sıvısının herhangi bir aralıkta değişmesi gerekiyor mu ömrü nasıldır falan bilmiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.​
Şuan Ki Fan: Stok fan. bazı oyunları 80 derece üstünü çok uzun bir süre olmasa da görebiliyorum ve bu durumda iken aşırı ses çıkartıyor​
Anakart: Z490 Gaming Plus
Bütçe: 1200-1300​

Not: Birden fazla model önerebilirseniz sevinirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Öncelikle sıvı soğutma sistemlerinin genel bir sıvı değişim periyodu yoktur. Ancak 2 yıl sonra sıcaklıklarda bir anormallik olursa daha sıcak çalışma vs. macun fayda etmez ise buna bağlı belki bir sıvı takviyesi yapılabilir. Ben 4 yıl sonra bu sıvı azalma sorununu yaşamıştım ama 2 sene daha kullandım ve 6 yıl sonra sıvı değiştirmek yerine hava soğutmaya geçtim tekrar. Daha uzun ömürlü ve çok bir meşakkati yok. Ürünün bakımı olarak tek yapmanız gereken radyatör kısmını toz gibi şeylerden temizlemek. Oda yılda 1 kez yapılsa kafidir.

Sıvı soğutmalar daha serin tutar işlemcileri ve genelde daha sessiz olurlar. Görsel olarak daha hoş görünmeleri ise başka bir artı. Yani sıvı soğutma önerebilirim size. 120mm bu işlemci için fazla fazla yeterli olur ama bütçeye bağlı ileride işlemci güncellemesi vs. olacaksa 240/280/360mm önerisi yapabilirim. Geleceğe yatırım amaçlı.

Bir bütçe verin önerimi yapayım.

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
ugur.gozaydin' Alıntı:
Öncelikle sıvı soğutma sistemlerinin genel bir sıvı değişim periyodu yoktur. Ancak 2 yıl sonra sıcaklıklarda bir anormallik olursa daha sıcak çalışma vs. buna bağlı belki bir sıvı takviyesi yapılabilir. Ürünün bakımı olarak tek yapmanız gereken radyatör kısmını toz gibi şeylerden temizlemek. Oda yılda 1 kez yapılsa kafidir.

Bilgi için teşekkürler. Genel olarak ortalama 2+ yılda bir değişmesi gerek desek doğru bir kavram olur mu ? sorun çıkarttığı takdirde tabiki

ugur.gozaydin' Alıntı:
Öncelikle sıvı soğutma sistemlerinin genel bir sıvı değişim periyodu yoktur. Ancak 2 yıl sonra sıcaklıklarda bir anormallik olursa daha sıcak çalışma vs. macun fayda etmez ise buna bağlı belki bir sıvı takviyesi yapılabilir. Ben 4 yıl sonra bu sıvı azalma sorununu yaşamıştım ama 2 sene daha kullandım ve 6 yıl sonra sıvı değiştirmek yerine hava soğutmaya geçtim tekrar. Daha uzun ömürlü ve çok bir meşakkati yok. Ürünün bakımı olarak tek yapmanız gereken radyatör kısmını toz gibi şeylerden temizlemek. Oda yılda 1 kez yapılsa kafidir.

Sıvı soğutmalar daha serin tutar işlemcileri ve genelde daha sessiz olurlar. Görsel olarak daha hoş görünmeleri ise başka bir artı. Yani sıvı soğutma önerebilirim size. 120mm bu işlemci için fazla fazla yeterli olur ama bütçeye bağlı ileride işlemci güncellemesi vs. olacaksa 240/280/360mm önerisi yapabilirim. Geleceğe yatırım amaçlı.

Bir bütçe verin önerimi yapayım.

yakın zamanda sanmıyorum ancak imkan el verdikçe tabi ki de yenilemek isterim :) bütçeyi belirtmiştim görmediniz sanırsam max 1300 birden fazla öneride bulunabilirseniz her zamanki gibi çok müteşekkir olurum ^-^)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yazımın son halini okursanız ortalama 3-4 yıl diye düşübebilirsiniz. Ürünün kalitesine ve işlemcinin ne kadar ısındığına göre değişir tabi bu durum. Ancak ben CM marka 240mm bir ürünü OC yapılmış 5820K işlemcisi ile 140W TDP değerinde bir işlemci bu 4 sene sorunsuz kullandım. Son 2 sene sorun çıkarttı ama ben sıvı değiştirmek yerine hava soğutmaya geçtim tabi OC işlemini de 1-2 tık düşürüp kullanıyorum.

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yazımın son halini okursanız ortalama 3-4 yıl diye düşübebilirsiniz. Ürünün kalitesine ve işlemcinin ne kadar ısındığına göre değişir tabi bu durum. Ancak ben CM marka 240mm bir ürünü OC yapılmış 5820K işlemcisi ile 140W TDP değerinde bir işlemci bu 4 sene sorunsuz kullandım. Son 2 sene sorun çıkarttı ama ben sıvı değiştirmek yerine hava soğutmaya geçtim tabi OC işlemini de 1-2 tık düşürüp kullanıyorum.

Tamamdır, önerilerinizi bekliyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bütçeyi görmemişim. 10600 işlemcisi için bu bütçe çok fazla ama ben bu işlemciye en uygun modelden ileriye dönük modellere kadar 1300 TL sınırına kadar önerilerimi sunarım.

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bütçeyi görmemişim. 10600 işlemcisi için bu bütçe çok fazla ama ben bu işlemciye en uygun modelden ileriye dönük modellere kadar 1300 TL sınırına kadar önerilerimi sunarım.

Bütçenin fazla olması sevindirdi açıkcası :) daha alacağım harddisk ve para kalırsa G103 benzeri bir klavye bulabilirsem ondan alacağım ama onların bütçesi bundan bağımsızdı yine de iyi ^-^

işlemciye yetecek şekilde bir kaç tane öneriniz hocam fazlasına gerek yok ^-^

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasanız 120/240/360mm sıvı soğutma desteğine sahip. Önerilerim aşağıda.
  1. Arctic Liquid Freezer II 120mm - 609 TL - Piyasadaki pek çok 120mm üründen iyi sonuçlar verebilen 6 yıl garantili oldukça iyi bir üründür. 120mm hava soğutma ile denk sonuçlar verebilir stok kullanımlarda ama OC işlerinde sıvı soğutma daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. NOT : İşlemciniz OC olamıyor ama ileride güncelleme yaparsanız diye bilgisini vereyim dedim.
  2. COOLER MASTER MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm - 869 TL - Buradaki diğer 240mm ürünler kadar performanslı ve sessiz değil ama şuan ki indirimli fiyatı F/P oranında bu ürünü yukarıya çekiyor diyebilirim.
  3. Arctic Liquid Freezer II 240mm - 971 TL - Piyasadaki pek çok 360mm marka üründen iyi sonuçlar verebilen 6 yıl garantili oldukça iyi bir üründür.
  4. SilverStone PF360 ARGB 360mm - 1.289 TL - Bu model performans olarak oldukça iyi bir model. Arctic ürünlerine denk performans sunuyor ama boru malzemesi biraz kırpılmış bir ürün ince yapıda boruları var. O yüzden önermedim genel olarak ama bu ürünün fiyatı indirimde alınır olduğundan öneriyorum.
  5. Lian Li Galahad 240mm - 1.329 TL - Buradaki CM hariç diğer 240mm ürünler kadar başarılıdır.
  6. SilverStone IceGem IG240 ARGB 240mm - 1.393 TL - Yukarıdaki diğer SilverStone model gibi değil artık hem performans hem ürün malzemesi olarak üst düzey bir ürün. Yeni seri.
Bu ürünleri önerebilirim size. Hepsi şuan ki işlemcinizi oldukça serin tutar.

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kasanız 120/240/360mm sıvı soğutma desteğine sahip. Önerilerim aşağıda.
  1. Arctic Liquid Freezer II 120mm - 609 TL - Piyasadaki pek çok 120mm üründen iyi sonuçlar verebilen 6 yıl garantili oldukça iyi bir üründür. 120mm hava soğutma ile denk sonuçlar verebilir stok kullanımlarda ama OC işlerinde sıvı soğutma daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. NOT : İşlemciniz OC olamıyor ama ileride güncelleme yaparsanız diye bilgisini vereyim dedim.
  2. COOLER MASTER MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm - 869 TL - Buradaki diğer 240mm ürünler kadar performanslı ve sessiz değil ama şuan ki indirimli fiyatı F/P oranında bu ürünü yukarıya çekiyor diyebilirim.
  3. Arctic Liquid Freezer II 240mm - 971 TL - Piyasadaki pek çok 360mm marka üründen iyi sonuçlar verebilen 6 yıl garantili oldukça iyi bir üründür.
  4. SilverStone PF360 ARGB 360mm - 1.289 TL - Bu model performans olarak oldukça iyi bir model. Arctic ürünlerine denk performans sunuyor ama boru malzemesi biraz kırpılmış bir ürün ince yapıda boruları var. O yüzden önermedim genel olarak ama bu ürünün fiyatı indirimde alınır olduğundan öneriyorum.
  5. Lian Li Galahad 240mm - 1.329 TL - Buradaki CM hariç diğer 240mm ürünler kadar başarılıdır.
  6. SilverStone IceGem IG240 ARGB 240mm - 1.393 TL - Yukarıdaki diğer SilverStone model gibi değil artık hem performans hem ürün malzemesi olarak üst düzey bir ürün. Yeni seri.
Bu ürünleri önerebilirim size. Hepsi şuan ki işlemcinizi oldukça serin tutar.

Cooler Master hoşuma gitti ancak yorumunuzu baz alınca içime sinmedi.. model olarak sadece CM ve Lian Li hoşuma gitti ama beyaz versiyonu varmıdır acaba ? varsa onunda linkini atabilir misiniz rica etsem

KS

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
833
ugur.gozaydin' Alıntı:
Beyaz versiyonu var Lian Li modelin. Performans olarak ise CM üründen biraz daha başarılıdır. Lian Li Galahad 240 Beyaz RGB İşlemci Sıvı Soğutucu buyurun beyaz sürümü.

Teşekkürler, bunu alacağım. Konuyu kilitleyebilirsiniz.

Son olarak Bunu alırken termal macunda almam gerekecek mi ? gerekecekse size zahmet onunda linkini atarsanız sevinirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ürünün içinden F/P oranı yüksek bir macun çıkıyor yada sürülü geliyor soğutucuya ekstra bir şeye gerek yok.

Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri