Mavi Ekran Hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
HDD ve SSD için ne yazılımını kullandınız onu söyleyin veya görselleri paylaşın. RAM için memtest kullandıysanız onda sorun çıkmadıysa problem yok ama memtest kullanmadıysanız kullanın sonra karar verin.

Hatanız ntoskrnl.exe odaklı ki bu hatanın genel olarak nedeni aşağıdakilerden birisidir.
  1. Güncel olmayan yada bozulan bir sürücü.
  2. Sistem kalıntıları Regedit dahil kalıntıların temizlenmemesi sisteme mavi ekran verdirebilir.
  3. Bozuk RAM modülleri yada RAM , CPU ve GPU OC işlemleri sorun yaratıyor olabilir bu OC işlemlerini geri alın.
  4. C diski Depolama biriminiz bozulmuş olabilir. Buda bir okuma hatası sebebiyle sisteme mavi ekran verdirir.
  5. Windows hasar aldıysa yani Windows ana dizin dosyaları bozulduysa bu sistemin çökmesine sebep olur.
  1. Sistemdeki sürücüleri kaldırın. Ekran kartı, Ses, Ağ ve çipset sürücüleri. Bu sürücüleri CCleaner yazılımını kurup kalıntıları ile kaldırın. Sistemi yeniden başlatıp sürücüleri tekrar kurun. Eğer kaldırma işleminde bile mavi ekran alıyorsanız sürücüleri sistemi güvenli modda başlatıp kaldırın.
  2. Yine CCleaner yazılımı ile Regedit kalıntılarınızı silin ve %userprofile%\appdata\local\temp - C:\Windows\Prefetch - C:\Windows\Temp bu 3 konumdaki kalıntılarınızı silin. Silinmeyenleri atlayabilirsiniz.
  3. RAM dahil tüm OC işlemlerini varsa geri alın. Ve eğer bu işe yaramaz ise bu adımın ve 4. adımın devamını aşağıdaki anlatımlardaki ekstralar ile kontrol edin.
  4. Windows hasar onarımı biraz uzun süren bir işe ve 50% şans ihtimale sahip ya olur ya olmaz. Hiç bu serüvene girmeden Format atın derim.
3. adımın devamı RAM test işlemi.
  • Önce https://www.memtest86.com/ bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı yada frekans bazlı uyum sorunu yaratıyor demektir. Testi bitene kadar sürdürün.
HDD disk arıza veya hasarı için HDTune yazılımından Error Scan taraması yapıp sonuç olarak kırmızı hata alırsanız diskte sorun var demektir. SSD disk için ise CrystalDiskInfo yazılımını kurun ve SSD diskinizi seçip aşağıdaki disk bilgilerini paylaşın bakalım hata var mı. SSD diskinizin yazılımı varsa kurun ve güncellemesi vs. varsa yapın sonra CrystalDiskInfo yazılımından SS paylaşın. Ayrıca SSD disk yazılımından da SS paylaşın.

Bunlardan denemediklerinizi deneyin sonrasına duruma göre bakılır.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam SSD ve Hard diski HD Tune pro ile test ettim ve herhangi bir bozuk yeri vs yoktu . Ramleri ilk başta Windows'un kendi bellek tanılama ile yaptım şuan memtest86 ile test ediyorum ,  testin sonucundan ekran görüntüsü alıp paylaşırım. Test bittikten sonra hem disklerin testi ve ramlerin testinden ekran görüntüsü alıp sizinle paylaşırım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
SSD diski HDTune tarayamaz. SSD diskler HDD gibi değildir bir daha HDTune ile SSD diski tarmayın gereksiz yere diskin ömründen yersiniz. Söylediğim şekilde testleri yapıp sonucu paylaşın.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Memtest86 : https://hizliresim.com/tYCA81
SSD test : https://hizliresim.com/hdTJVo
HDD test : https://hizliresim.com/0hVfwm
Adata nin kendi programı : 
https://hizliresim.com/zJfTp1

Hocam dediğiniz tüm testleri yaptım ve ekran görüntülerini aldım.
Herhangi bir error ile karşılaşmadım.
Memtest86 3 saat 20 dakika sürdü.
Windows dan kaynaklı ise temiz format atmama gerek varmı?

Sistemim : 
Ryzen 5 2600 
Palit GTX 1660 dual
16 GB (8+8) ddr4 3000mhz Cl16 xpg gammix d10
120gb adata su 650 SSD
Seagate 1tb HDD

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hiçbir sorun yok sorun büyük ihtimal Windows gibi duruyor. Temiz format atmak en iyi seçenek sırıflama vs. işe yaramayabilir boşa zaman kaybetmeyin derim.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam teşekkür ederim .
O zaman temiz format atmak en iyisi değil mı?

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam şuan Windows ISO indiriyorum formattan sonra atarım.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba hocam , dün temiz format attım ve dün akşam 8 den beri bilgisayar açık ve yaklaşık 8 saat oyun oynadım . Şuana kadar mavi ekran hatası vermedi ve herhangi bir sorun çıkmadı. Format atarken GPT UEFI kurdum . Şuan 120gb SSD yani Windows yüklü olan disk GPT formatlı , 1 TB Hard Diskim oyunların yüklü olan disk MBR formatlı . Bu herhangi bir sorun çıkartır mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
GPT bir sistemde MBR disk okutamazsınız yani diski taktığınızda aktif etmeye çalıştığınızda uyarı verecektir MBR ise. Diski biçimlendirmek isteyecektir bilginiz olsun eğer MBR ise bu şekilde çalışıyor sistem.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet hocam . Hatta diske 600 GB oyun var şuan .

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Oynadığım oyunlarım o diskte . Harici Hard disk var . GPT yaparsam daha iyiyse , oyunlarımı [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]yedekleyıp[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] GPT yapabilirim .[/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Diskinizi DYN yani dinamik diske çevirebilirsiniz disk yönetiminden ama diskin içindeki önemli şeyleri alın sonra yapın. Daha iyi olacaktır disk için.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam . Teşekkür ederim cevaplar için .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri