Yardım Mavi Ekran Irql_Not_Less_Or_Equal Hatası

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhabalar,
Oyun oynuyordum ve bilgisayar aniden mavi ekran verdi ve hata kodu da buydu sanırım
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Sonrasında PC açılmadı ve bende gücü kesip tekrar açtığımda American megatrens ekranş geldi normalde F1 ile çıkabiliyorduk o ekrandan ne yaptıysam çıkamadım o ekranda kaldı ben de bir daha gücü kesip açtım bu seferki de ve diğerlerinde işlemci fanı dönüyordu mouse ve kulaklık ışığı yanıyordu fakat her açılışta bir süre dönen ekran kartı fanları dönmedi ve monitöre görüntü gelmedi neler yapabilirim ?

@Çağdaş Işık hocam siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı ?

Son düzenleme:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,087
Şu anda Windows'a erişim sağlayabiliyor musunuz? Bir kaç defa reset atın, erişim sağlanabiliyorsa aşağıdaki adımları uygulayın;

• Bu problem genellikle ram, virüs koruma veya bilgisayarınızdaki bir sürücünün problemli olduğuna işarettir.

Çözüm yolu;

1- Windows açılırsa öncelikle kullandığınız Antivirüs programı veya Mallware programı varsa devre dışı bırakın. Ya da Denetim Masası üzerinden kaldırın. Ardından reset atın.
2- Memtest programını indirerek ramlerinizi test edin. Hata kodu varsa, burada paylaşın.
3- BIOS update yapmanız lazım. En son anakartınızın BIOS sürümü neyse, yeni sürümü bularak güncelleme yapılmalı.
4- Denetim Masası üzerinde "Windows Güncelleştirmelerini Al" diyerek son güvenlik ve yama güncellemelerini yapın.

Donanımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum ama kontrol etmenizde fayda var.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Şu anda Windows'a erişim sağlayabiliyor musunuz? Bir kaç defa reset atın, erişim sağlanabiliyorsa aşağıdaki adımları uygulayın;

• Bu problem genellikle ram, virüs koruma veya bilgisayarınızdaki bir sürücünün problemli olduğuna işarettir.

Çözüm yolu;

1- Windows açılırsa öncelikle kullandığınız Antivirüs programı veya Mallware programı varsa devre dışı bırakın. Ya da Denetim Masası üzerinden kaldırın. Ardından reset atın.
2- Memtest programını indirerek ramlerinizi test edin. Hata kodu varsa, burada paylaşın.
3- BIOS update yapmanız lazım. En son anakartınızın BIOS sürümü neyse, yeni sürümü bularak güncelleme yapılmalı.
4- Denetim Masası üzerinde "Windows Güncelleştirmelerini Al" diyerek son güvenlik ve yama güncellemelerini yapın.

Donanımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum ama kontrol etmenizde fayda var.
Windows erişim sağlayamıyorum
Rami ve bios pilini çıkarıp takmayı denedin ama ekran gelmiyor.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Windows'a erişim sağlayamıyorsanız diskin içerisindeki bazı Windows'a erişim sağlayan dosyalar da silinmiş olabilir. O yüzden BIOS ekranına atıyor sizi. Önce format atmanız gerekecek gibi duruyor.
Hocam işlemciyi çıkardım ve tekrar taktım şu an windows ekranı geliyor

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
şu an windows açıldı hatta bu mesajı pc üzerinden yazıyorum bir virüs taraması da yaptım bir sorun çıkmadı bu hata neden oldu anlamış değilim ama sonuç olarak çözüldü

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,087
şu an windows açıldı hatta bu mesajı pc üzerinden yazıyorum bir virüs taraması da yaptım bir sorun çıkmadı bu hata neden oldu anlamış değilim ama sonuç olarak çözüldü

Tekrarlayacaktır yakın zaman içerisinde. Yukarıda yazdım nedenlerini;

Bu problem genellikle ram, virüs koruma veya bilgisayarınızdaki bir sürücünün problemli olduğuna işarettir.

İlgili testleri ve güncellemeleri yapın lütfen.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri