MAVİ EKRAN(MEMORY MANAGEMENT)

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar

Yaklaşık 1 ay önce topladıgım kasada günde 1 mavi ekran hatası almaktayım
Aldıgım hataların ntoskrnl.exe kaynaklı oldugunu dusunuyorum.
Bu mavi ekran hatalarını bilgisayarı kullanırken alıyorum genelde oyun oynarken oluyor.
Format atmak haric nerdeyse tüm yazılımsal yapılıcak seyleri denedim fakat bir sonuc alamadım.
Donanımsal olarak RAM ve işlemciden süpheliyim.

Satın aldıgım sistem bu ilgilenip yorum yaparsanız cok sevinirim..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
RAM ve işlemciden önce o kasa içindeki PSU 'dan şüphelenin daha mantıklı olur. XIGMATEK markasnında 650W bir PSU var yani ilk sorun belirtisi olacak bileşen PSU modeliniz. Ancak öncesinde yazılımsal sorunlardan olup olmadığını anlamak için format atın sisteme. Birde BIOS update yapın güncel değilse.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İlginiz için teşekkürler öncelikle
Böyle hataların power kaynaklı oldugunu hic düsünmemiştim.
daha cok ntoskrnl.exe hatasıyla karsılastıgım icin buna odaklanmıstım
Ve zaten her yerde bu hata karsıma cıkıyor
Subeleride kapalı elimden cok bişey gelmiyor eger sorun donanımsalsa tabi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Genelde PSU yetersiz güç aktayımı yaparsa sistemin aniden güç kesmesi normaldir yada ani voltaj kayıpları yapar oda sistemsel mavi ekran veridirir. Ama bunda önce bir format at yazılımsal sorun var mı yok mu onu anlyalım.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öyle yapıcam.
usb ye aktarıyorum şuan tekrardan orjinal windows kurucam.
Umarım hata devam etmez.
Attıktan sonra tekrar donecegım buraya
Burda olursanız mutlu olurum..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Siz format sorunucu yazız sorun devam ederse test edebileceklerimizi ben size test ettiririm en son PSU ve Anakart kalır duruma göre bakarsınız.

Sorunun Windows olma ihtimali var ntoskrnl.exe bu hata gelende Windows kaynaklı olur. Windows 'un çekirdek yönetimi için kullandığı bir exe dosyası.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Format atıldı şuan için bir sıkıntıyla karsılasmadım fakat bilgisayarda bir performans düsüklügü yasandı gibi geldi bana.
Bide söyle bişey var biostaki boot ayarlarında boot 1 de ssd im yerine sanki farklı bişey var yani kullandıgım ssd boot 2 de. Boot 1 e aldıgımda disk hatası alıyorum.Bu garibime gitti biraz yanlış bişey yapmıs olabılır mıyım formatta

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Windows Boot Manager diye bir şey var mı BOOT listesinde ilk sırada genelde UEFI Windows sürümlerinde bu olur sonra SSD diskin kendisi ve sonra diğer diskler ve sonra USB , CD-RW vs. şeyler.

Performans düşükülüğü var gibi derken nasıl anladınız sorun ne tam olarak?

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet aynen öyle ugur bey direk windows boot manager var ve altında ssd im geliyor boot 2 ye yerlesmıs durumda.
Aslında demek istedigim şu oncekı windows kurulumunda boot 1 deydi ssd şimdi neden böyle oldu garip geldi.
Performans düsüklügünden kastımda sanki bilgisayar oncekınden biraz daha gec cevap veriyor sayfa yuklenmesı uygulama acılması bilmiyorum cok mut detaylı bakıyorum ama..
Bide bilgisayarın fan sesinde ufak bir artış oldu.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Normal olması gereken hali bu aslında önceden olmamasının birçok sebebi olabilir BIOS ayarları vs. karışık iş ama şuan sorun yok o sıralamada.

Fan sesi artışı önceden bir Fan ayarı varsa o gitmiştir yazılımdan vs. bir fan ayar mı yapmıştınız? Yada Windows güç yönetimi ayarlarınızdan olabilir.

Performans düşüklüğü var diyorsanız birkaç şeyden olabilir. Sürücü eksikliği mesela. Anakartınızın çipset sürücüsü dahil tüm sürücüler kurulumu? BIOS ayarlarınızdan XMP vs. ayarınızı açtınız mı? Öncesinde kurulu olmayan ama şuan kurulu olan ekstra bir yazılım vs. var mı?

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hayır Fan ayarlarına hic dokunmamıstım ki şuan normal duruyor.
Anarkartımın modelini yazarak bütün driverlar dahil hepsini indirip kurmus bulunmaktayım.
Fakat BİOS ayarlarındaki XMP ayar olayını ilk defa duyuyorum. Bu olayı format oncesi sistemdede yapmamıstım. Cok önemli ve gerekli bişey midir?
Öncesine kıyasla daha az yazılım var suan hatta yok diyebiliriz neredeyse cunku cok bişey kullanmıyorum.
Bide sunu sorucam ugur bey format oncesınde hatalı bir windows kurulumu gerceklestırdıgım ıcın mavi ekran alıyor olabilir miydim?
Suna dayanarak soyluyorum fotograf atamıyorum ama anlatmaya calısıyım.
Windows kurulumu yaparken biliyorsunuzdur özel secenegine giderek formatladıgımız yer karsımıza cıkar.
Onu sileriz ve yeni kurulum yapıp diskimizin boyutunu belirleyip ileri deriz.
Bu sefer soyle farklı bişey oldu tek parca  C diski olusturdugumda üstünde 529 mb KURTARMA 100mb SİSTEM ve 16 mb MSR(ayrılmış) cıktı.
Önceki kurulumumda bunlar yoktu tek C diski vardı.Umarım aktarabilmişimdir demek istedigimi.
Cunku belki sistemde bu olanlar onemlıyse ve eksikse problem olmus olabilir mi?
İlgilenirseniz sevinirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
XMP RAM frekansını üreticinin RAM i sattığı hıza otomatik OC etme profilidir her anakartta RAM 'i aldıktan sonra RAM i aldığınız hıza çıkartmak için açmanız gerekir bu ayarı. ASUS anakartlarda D.O.C.P olarak geçer adı. Açmadıysanız RAM 'iniz yüksek frekanslıysa açın.

Önceki kurulumda Windows 'u nasıl hatalı kuracaksınız ki? UEFI bir Windows diski hazırlayıp normal ileri ileri şekilnde atılıyor. UEFI biçiminden kastım güncel arayüz için okuma düzenine sahip USB belleğe yazdırma biçimi ki eğer Windows 'un kendi aracını kullandıysanız sorun yok o UEFI yazıyor. Ama Rufus vs. gibi bir yazılım ile yazdırdırsanız MBR disk düzeni değil GPT disk düzeninde yazdırmanız gerekiyor ki UEFI bir Windows olsun USB belleğe yazma işlemi.

Format atarken ilk formatta diske daha önce hiç Windows kurulmadığı için tek bir parça idi ama sonradan tekrar kurduğunuzda Windows kurtarma ayarları için ve sistem cache alanı için 2 parça ayırır bir daha ki format attığınızda bunları da silersiniz normalde olması gereken budur. Eğer silmediyseniz sorun olmaz genelde ama bazen sorun olabiliyor bu tarz hatalar. Yani ya disk yönetiminden bakın sistem onları mı kullanıyor kurtarma ve sistem adı altında yoksa ikişer tane mi var bunlardan bunu kontrol edin.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Az önce yine mavi ekran aldım.Lolde bitiş ekranında aldım komik gercekten.
Memory managementti yine.Ben artık garantiye vermekten baska care göremiyorum.
Ve zatende garantiye veremiyoruz durumlar ortada.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bellek hatası almışsınız yine daha önce belleklerinizi test edin demiş miydim? Eğer yapmadıysanız bir yapın belleklerde mi bir okuma hatası alıyorsunuz genel olarak bakalım.

[size=small][size=small]RAM test işlemi.[/size][/size]
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı yada frekans bazlı uyum sorunu yaratıyor demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur bey memtest86 yapıldı 4 saat boyunca
4 asamadan geçti 
0 error alındı.

KS

shadowfax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu hatalar o kadar geniş kapsama etki ettigi icin hatayı tespit etmek gercekten cok zor.
Power konusunda bişey soylemıstınız olabilir diye.
Onla ilgili yapabilicek bişey var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Başka pu ile denemeniz gerek başka yolu yok. Sistemin tüm bileşenlerinin bence servise gitmesi gerek bu kadar uğraştık bir şey bulamadık ama sorun var belliki bir bileşen arızalı yada uyumsuzluk yaratıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri